Giełdy mocno rosną po słowach Trumpa, w grze CD Projekt i Dino Polska

Omawiane walory: , , ,

Trumpcoaster mknie w najlepsze. Tym razem do góry. Słowa prezydenta USA, że rozmowy z Chinami idą dobrze, wsparły nastroje na światowych giełdach. Korzysta na tym GPW, gdzie wyróżniają się spółki gamingowe, a w oczekiwaniu na wyniki mocno drożeją akcje Dino Polska.

komentarz, giełda, CD Projekt, Dino Polska, CI Games, Bioton

Źródło: ATTrader.pl

Globalne rynki akcji rozpoczęły tydzień od wzrostów indeksów. Sesje w Azji zakończyły się wzrostami najważniejszych indeksów. W tym indeksy giełd w Szanghaju i Hong Kongu zanotowały skok o ponad 2 proc. W Europie na prawie wszystkich giełdach też panuje kolor zielony. Najmocniej rośnie parkiet w Grecji, gdzie wzrosty sięgają 1,4 proc. Niemiecki DAX zyskuje w tym samym czasie 0,9 proc., a francuski CAC40 0,6 proc.

W ten wzrostowy trend wpisuje się też giełda przy ul. Książęcej. O 11:30 WIG20 rósł o 1,2 proc. do 2.088 pkt., po tym jak poprzednie 15 z 18 ostatnich sesji zakończył spadkami, kończąc ubiegły tydzień na najniższych poziomach od 2,5 roku, tracąc jednocześnie w miesiąc ponad 11 proc. W tym samym czasie WIG rósł o 1,06 proc. do 55.788 pkt., mWIG40 o 0,91 proc. do 3.790 pkt. i tylko sWIG80 pozostawał blisko piątkowego zamknięcia, testując poziom 11.568 pkt.

Poniedziałkowa poprawa nastrojów na rynkach akcji to z jednej strony reakcja na piątkowe korekcyjne odbicie na Wall Street (DJIA +1,2 proc.; S&P500 +1,44 proc.; Nasdaq Composite +1,67 proc.). Z drugiej, i to jest czynnik zdecydowanie ważniejszy, reakcja na ostatnie słowa prezydenta USA Donalda Trumpa, że rozmowy z Chinami odnośnie nowego porozumienia handlowego idą dobrze, aczkolwiek do podpisania porozumienia droga jest jeszcze daleka. Potwierdził to później Larry Kudlow (przedstawiciel Białego Domu) informując, że ostatnie negocjacje telefoniczne miały pozytywny przebieg, a w ciągu najbliższych 10 dni spodziewane są kolejne.

W odbiciu giełdom z pewnością pomogły też ostatnie lepsze dane makroekonomiczne z USA oraz spekulacje, że rząd Niemiec może zdecydować się na prowadzenie bardziej ekspansywnej polityki, żeby wesprzeć gospodarkę będącą na skraju recesji. Mimo wszystko nie sposób jednak pozbyć się wrażenia, że to wszystko to tylko preteksty do wzrostowego odbicia. Szczególnie słowa Trumpa. Tym samym ten rynkowy trumpcoaster, który od maja wielokrotnie już dostarczał emocji inwestorom, za jakiś czas ponownie pomknie w dół, ciągnąc za sobą giełdy. Chociaż raczej nie w tym tygodniu. W kolejnych dniach bowiem pierwszoplanową rolę będą odgrywać dane makroekonomiczne i banki centralne. W czwartek zostaną opublikowane wstępne odczyty indeksów PMI dla Francji, Niemiec, całej strefy euro i USA. Dużo większy wpływ na nastroje będą miały jednak banki centralne. W środę zostanie opublikowany protokół z ostatniego posiedzenia FOMC, a dzień później z posiedzenia ECB. W nocy z czwartku na piątek natomiast startuje coroczne sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole. W piątek o godzinie 16:00 wystąpią tam prezes Fed Jerome Powell, który będzie miał okazję nakreślić kierunek dalszych zmian w polityce monetarnej w USA. Rynki mogą rozpocząć grę pod to, że w sposób oficjalny zasugeruje on mocniejsze cięcia stóp procentowych przez Fed. To oznaczałoby, że dzisiejsza poprawa nastrojów rozciągnie się na cały tydzień.

Wracając na rodzime podwórko, to dzisiejsze wzrosty indeksu WIG20 w głównej mierze napędzają drożejące akcje PZU (+1,15 proc.), PKO BP (+0,7 proc.), KGHM (+1,9 proc.) i Dino Polska (+3,3 proc.). W przypadku tych ostatnich ma owszem miejsce odreagowanie spadków zainicjowanych z początkiem miesiąca, ale przede wszystkim toczy się tu gra pod publikowane dziś po sesji wyniki finansowe. Analitycy prognozują, że w II kwartale zysk netto spółki wzrósł o 39 proc. w relacji rocznej do 99 mln zł, a przychody zwiększyły się o prawie 34 proc. do ponad 1,9 mld zł. Poprawa wyników wiązana jest ze zwiększeniem powierzchni handlowej oraz zakupami przed Świętami Wielkanocnymi.

Dino Polska nie będzie jedyną dużą spółką, która w tym tygodniu opublikuje raport finansowy. Zrobi to jeszcze m.in. KGHM, Lotos (wtorek), GTC, JSW, PGNIG, PKP Cargo, Bank Handlowy, PCC Rokita (czwartek) oraz CCC (piątek).

Dziś na GPW pozytywnie wyróżniały się nie tylko akcje Dino Polska, ale też spółki gamingowe z CD Projektem na czele. Jego akcje drożały o 1 proc. do 233,60 zł, rosnąc tuż po otwarciu do 235 zł i wyznaczając nowe historyczne maksima. Układ sił na wykresie sugeruje na możliwość kontynuacji trendu wzrostowego z potencjalnym celem na poziomie 240 zł, czyli pierwszym potencjalnym oporze.

Wzrosty z piątku kontynuuje CI Games, rosnąc o 4,8 proc. do 1,10 zł na fali zapowiedzianej na 22 listopada premiery gry Sniper Ghost Warrior Contracts.

Akcje BoomBIT drożeją o 3,9 proc., Bloober Team o 4,8 proc., The Dust o 5,8 proc., Moonlit o 11,1 proc., The Farm 51 Group o 4,1 proc., Jujubee o 5,6 proc., a Ten Square Games o 3,6 proc.

Są też negatywni bohaterowie sesji. Jednym z nich jest Bioton. Kurs spółki spada o 9,4 proc. do 4,17 zł i jest najniższy od ponad miesiąca. Przecena jest reakcją na informację, że firma Harbin Gloria Pharmaceuticals wypowiedział umowę „na dostawy oraz dystrybucji produktów insuliny Biotonu na rynku chińskim”.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bioton, CDPROJEKT, CIgames, dinopl, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR