Giełdy na argentyńskim haju. CD Projekt i KGHM bohaterami sesji

Omawiane walory: , , , , ,

Prezydenci USA i Chin dali w Argentynie zielone światło do wzrostów cen akcji. To może być udany grudzień na giełdach, także w Warszawie. WIG20 zakonczył poniedziałkową sesję na poziomie najwyższym od trzech miesięcy.

Źródło: ATTrader.pl

Giełda w Warszawie, podobnie jak wiele innych światowych parkietów, rozpoczęła grudzień od wzrostów. W poniedziałek indeks WIG20 zyskał 1,67 proc., rosnąc do 2.329 pkt., co jest najwyższym zamknięciem od trzech miesięcy. WIG wzrósł o 1,67 proc., mWIG40 o 2,2 proc. do 4.030 pkt., a sWIG80 o 0,23 proc. do 10.962 pkt.

Równie szampańskie nastroje panowały na innych parkietach. Impuls do wzrostów dali w weekend prezydenci USA i Chin. Podczas spotkania w kuluarach szczytu G20 w Argentynie obaj przywódcy zgodzili się na zawieszenie na 90 dni wprowadzania nowych taryf celnych, żeby w ten sposób dać sobie czas na negocjacje handlowe. Wprawdzie nie było to takie bezwarunkowe. Trump zgodził się nie podnosić od 1 stycznia ceł na chińskie towary z obecnego poziomu 10 proc. do początkowo planowanych 25 proc. W zamian Chiny kupią z USA „bardzo dużą” ilość produktów rolnych, przemysłowych i innych. Ten dodatkowy warunek „zawieszenia handlowej broni” jeszcze bardziej podgrzewa atmosferę. Nie tylko odroczona została w czasie ewentualna eskalacja wojen handlowych, ale też i pojawiła się nadzieja na przyszłe wypracowanie kompromisu ws. nowej umowy handlowej. Skoro już teraz jest jakiś zrąb porozumienia ws. warunków zawieszenia, to tym bardziej jest szansa na to porozumienie w przyszłości.

>> Zacznij inwestować już od 100 zł >> Nowa platforma inwestycyjna inPZU

Dla rynków akcji ten argentyński sygnał był brakującym elementem do rozpoczęcie wzrostów w końcówce roku. Skoro przez trzy miesiące nie będzie zagrożenia eskalacją wojen handlowych, to ryzyko związane z kupnem akcji zmniejsza się. Takich zachęt do wzrostów na światowych giełdach jest zresztą kilka. Po pierwsze, kalendarz. Przełom roku to rajd św. Mikołaja, efekt stycznia, czy wyciąganie kursów spółek przez fundusze inwestycyjne w celu poprawy własnych wyników. Po drugie, zmieniła się retoryka Rezerwy Federalnej. Jest ona mniej jastrzębia. Po trzecie, po jesiennych spadkach ceny akcji na wielu parkietach są dużo bardziej atrakcyjne niż 2-3 miesiące wcześniej. Po czwarte, wiele negatywnych wieści, jak np. spowolnienie w Europie, czy gorsze dane z rynku nieruchomości w USA, są już w cenach. O negatywną niespodziankę będzie więc trudno, a o pozytywną dużo łatwiej.

Na sam koniec zostaje Wall Street i analogia obecnego zachowania tamtejszych indeksów z tym z początku roku. Jest ona dość widoczna na wykresach. Obecnie jesteśmy gdzieś w połowie kwietnia (może na początku maja). A to oznacza, że przy założeniu analogicznego zachowania jak wtedy, jesteśmy na początku kilkumiesięcznych wzrostów. To powinno dać kopa innym giełdom. W tym również GPW. Szczególnie dużym spółkom.

Poprawa nastrojów na rynkach globalnych wsparła nastroje w Warszawie. Mocne były banki z Pekao (+3,1 proc.) i PKO BP (+1,6 proc.), które w dużej mierze odpowiadają za wzrosty indeksu WIG20. Dobrze poradziły sobie koncerny energetyczne prowadzone na północ przez Tauron (+4,9 proc.). Wreszcie w ślad za wzrostami surowców dobra sesję zaliczył KGHM (+4,2 proc.) i JSW (+4,6 proc.). Cena miedzi w Stanach Zjednoczonych dzisiaj rano dotarła do okolic 2,84-2,85 USD za funt. To najwyższe poziomy cenowe od około dwóch miesięcy, ale nie oznaczają one jeszcze, że notowania miedzi opuściły średnioterminową konsolidację – o takiej sytuacji będzie można mówić po dotarciu cen miedzi w USA do okolic 2,90 USD za funt i przekroczeniu tego poziomu.

Liderem wzrostów wśród warszawskich blue chipów, a jednocześnie spółką, która w największym stopniu wsparła WIG20, był CD Projekt. Jego akcje podrożały o 8,3 proc. do 154 zł. Notowania producenta gier o przygodach Wiedźmina wsparła informacja, że Steam zmienił system prowizyjny, który teraz będzie bardziej korzystny dla CD Projektu. Na tej samej fali rosły też akcje innych spółek gamingowych. Kurs 11 bit studios poszedł w górę o 5,4 proc. do 272 zł, a PlayWay o 3,5 proc. do 146,50 zł.

W gronie największych spółek ze zmiennym szczęściem radziły sobie spółki paliwowe. Wprawdzie Lotos zamkną dzień wzrostem o 2,4 proc. do 84 zł, a jego akcje były dziś najdroższe w historii, ale już kurs Orlenu drugi kolejny dzień korygował, tracąc 0,9 proc. i cofając się do 109,10 zł. To wszystko w atmosferze informacji o fuzji obu koncernów, sporych zmian na rynku ropy, doniesień o wystąpieniu Kataru z OPEC, cięcia produkcji ropy przez Kanadę i czekania na wyniki zbliżającego się szczytu OPEC w Wiedniu.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, CDPROJEKT, kghm, Lotos, PKNOrlen, playway, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR