Giełdy szarpnęły w górę po danych makro i się osuwają

Omawiane walory:

Indeks obrazujący nastroje analityków i inwestorów instytucjonalnych dotyczący sytuacji gospodarczej w Niemczech poprawia się od 3 miesięcy. Odczyt za luty jest znacznie lepszy od prognoz i daje impuls do wzrostów na GPW.

Odczyt za luty to 5,4 pkt., w stosunku do –21,6 pkt. w styczniu. To już trzeci z kolei lepszy niż w poprzednim miesiącu wynik i najlepszy wynik od kwietnia. Opublikowane we wtorek dane okazały się również o wiele lepsze od prognoz. Analitycy spodziewali się -12 pkt.

Zaskakująco dobre oczekiwania dotyczące sytuacji w niemieckiej gospodarce wyciągnęły nad kreskę zarówno niemiecki DAX, jak i francuski CAC. Najsilniej reaguje jednak polski WIG20. Dobra kondycja gospodarki naszych sąsiadów zza Odry jest bardzo korzystna dla polskich spółek, ponieważ Niemcy są głównym partnerem handlowym Polski.

Po dynamicznym wybiciu w okolicach godziny publikacji indeksu ZEW WIG20 znajduje się o 11:30 o 0,6 proc. nad kreską.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT WIG20, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 12 najciekawszych technicznie indeksów i branż na 2018 rok

  To wymarzony początek roku dla posiadaczy akcji. W trzy tygodnie indeks szerokiego rynku WIG wzrósł już o blisko o 5 proc., a do wybicia historycznych maksimów brakuje już mniej niż tysiąc punktów (ok. 1,5 proc.). Czy hossa będzie kontynuowana? Które segmenty rynku będą jej liderami? Odpowiedź w poniższych analizach, wszystkie zostały wykonane w interwale tygodniowym.

 • Rok 2018 będzie rokiem małych spółek i wezwań

  Przyszły rok na warszawskiej giełdzie będzie stał pod znakiem polowania na okazje inwestycyjne wśród małych spółek. Katalizatorem wzrostów będą kolejne wezwania na atrakcyjnie wyceniane maluchy. 

 • Czy warszawskie indeksy podążą za siłą WIG20 – analiza techniczna

  Dobra passa warszawskiej giełdy z pewnymi potknięciami trwa od poczatku roku. Siła indeksu WIG20, w porównaniu do zagranicznych rynków, rozpala w ostatnich dniach wyobraźnię inwestorów. StockWatch.pl sprawdził, co od strony technicznej dzieje się obecnie na wykresach głównych wskaźników GPW.

 • Portfel StockWatch.pl „Cztery fazy rynku” zakończył I półrocze na 18-proc. plusie

  Pierwsze półroczne bieżącego roku było udane dla prowadzonego na portalu Stockwatch.pl portfela "Cztery Fazy Rynku". W tym czasie udało się dotrzymać kroku silnie rosnącemu WIGowi i osiągnąć 18-proc. stopę zwrotu.

 • Co dalej z hossą na głównych indeksach GPW – analiza techniczna

  Inwestorzy z warszawskiej giełdy zachodzą w głowę, czy poniedziałkowa przecena to tylko chwilowa korekta, czy też może sygnał zakończenia czteromiesięcznej hossy. StockWatch.pl sprawdził, co od strony technicznej dzieje się obecnie na wykresach głównych wskaźników GPW.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR