Główny akcjonariusz PCC Rokity przeforsował wypłatę dywidendy

Omawiane walory:

PCC SE, czyli główny akcjonariusz dolnobrzeskiej spółki chemicznej, wbrew rekomendacji zarządu przegłosował wypłatę 67,7 mln zł dywidendy z zysku za 2019 r. Stawka 3,41 zł na akcję przy obecnym kursie daje stopę w okolicach 7,7 proc.

PCC,Rokita,dywidenda,2020

(Fot. PCC Rokita)

Wtorkowe walne PCC Rokity przyniosło niemałą niespodziankę. Głosami PCC SE (kontroluje 84,16 proc. kapitału zakładowego) przeforsowano wypłatę 67,7 mln zł ze 105,58 mln zł z zysku wypracowanego w 2019 roku na dywidendę. Stawka na akcję wyniesie 3,41 zł. Dzień dywidendy ustalono na 27 maja, a wypłaty na 4 czerwca.

To spora niespodzianka, ponieważ jeszcze w ubiegłym tygodniu zarząd ogłosił, że będzie rekomendować akcjonariuszom zatrzymanie zysku w spółce. Wszystko wskazywało na to, że dolnobrzeska spółka chemiczna po raz pierwszy od debiutu nie wypłaci dywidendy. W komunikacie nie pojawiło się uzasadnienie rekomendacji, ale po analizie wyników za IV kwartał można było się domyślać, że to efekt spadku zysków, bieżącego zadłużenia i szerokiego procesu inwestycyjnego.

W ubiegłym roku PCC Rokita podzieliła między akcjonariuszy 164,98 mln zł. Stawka na akcję wyniosła 8,31 zł, co dało stopę w okolicach 9 proc.

pccrokita,dywidendy

Kalendarium dywidend PCC Rokity

W 2019 r. grupa PCC Rokita odnotowała 93,27 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2019 r. wobec 226,77 mln zł zysku rok wcześniej. W ujęciu jednostkowym zysk netto wyniósł 105,58 mln zł wobec 245,81 mln zł zysku rok wcześniej.

>> W oparach chloru i zadłużenia – omówienie sprawozdania finansowego PCC Rokita po IV kw. 2019 r.

PCC Rokita zajmuje się produkcją i handlem produktami chemicznymi. Zakres produkowanych chemikaliów ma charakter zaopatrzeniowy dla najważniejszych branż przemysłu. Są nimi w głównej mierze przemysły: tworzyw sztucznych, chemii przemysłowej i gospodarczej, chłodniczy, farmaceutyczny, spożywczy, budowlany, samochodowy, tekstylny oraz górniczy. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od czerwca 2014 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 1,49 mld zł w 2019 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PCCRokita, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR