GPW przechodzi kosmetyczną korektę, tanieją LiveChat i ING BSK

Omawiane walory: , , , , ,

W czwartek na warszawskim parkiecie do głosu doszła strona podażowa. Wśród głównych indeksów najsłabiej wypada mWIG40, który cofa się o 0,5 proc.

Druga lutowa sesja przynosi umiarkowane spadki na zachodnioeuropejskich parkietach. Wyjątkiem jest dzisiaj mediolański FTSE MIB drożejący o blisko 1 proc. Paryski CAC 40 krąży w okolicach poziomu odniesienia. Z kolei DAX i FTSE 100 świecą od rana na czerwono i spadają o 0,4 proc.

Główne warszawskie indeksy od rana zmagają się z przeceną. WIG20 po środowym zrywie cofa się o 0,2 proc. do 2.074 pkt. W tym samym czasie mWIG40 spada o 0,5 proc. i zachowuje 33-pkt. dystans do wsparcia 4.600 pkt., a sWIG80 tanieje o ponad 0,3 proc. Wskaźnik RSI dla indeksu maluchów jest najwyżej od 2006 roku, co wskazuje bardzo silne wykupienie rynku i sugeruje korektę. Kwadrans przed 13:00 obroty na całym rynku wyniosły 300 mln zł i były niższe o 1/4 niż wczoraj o tej samej porze.

W gronie blue chipów tylko 5 spółek jest na plusie. Po zielonej stronie jest PKN Orlen. Spółka podała, że modelowa marża rafineryjna wzrosła m/m z 4,9 USD/b do 5 USD/b w styczniu br. W styczniu 2016 r. marża wynosiła 6,6 USD/b.

O 1,3 proc. drożeją akcje Apatora. Analitycy DM PKO BP w najnowszym raporcie podnieśli rekomendację dla spółki z trzymaj do kupuj z ceną docelową 36 zł za akcje. Potencjał wzrostowy względem środowego zamknięcia wynosi 7 proc. Maklerzy oczekują znacznej poprawy w spółce zależnej Rector oraz istotnego tempa wzrostu głównych linii biznesowych Apatora tj.: wodomierze, ciepłomierze oraz gazomierze. Pozytywny sentyment spowoduje większy zysk netto oraz wzrost potencjału dywidendowego spółki w 2017 roku.

Przed południem umacniają się także akcje Budimeksu (+1 proc.). Spółka przebuduje za 42,51 mln zł fragment trasy Szczecin-Krzywnica tzw. berlinka dla Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Krajowych. Inwestycja zakłada m.in. wykonanie nowej nawierzchni bitumicznej, przebudowanie skrzyżowań, mostów, rozebranie wiaduktów oraz budowę oświetlenia na skrzyżowaniach. Prace rozpoczną się w marcu bieżącego roku, planowany koniec przedsięwzięcia to czerwiec 2018 roku.

Po czerwonej stronie rynku są walory ING Banku Śląskiego (-3 proc.). Inwestorów rozczarował o 6 proc. niższy od oczekiwań rynkowych – obciążony przez odpisy i amortyzację – zysk netto banku w IV kwartale 2016 roku, który wyniósł 254,9 mln zł (+24 proc. r/r). Wynik odsetkowy podskoczył o 23 proc. r/r w tym samym okresie i był zgodny z oczekiwaniami analityków na poziomie 809,5 mln zł. Z kolei wynik z prowizji w IV kwartale 2016 roku przebił konsensus rynkowy o 4 proc. i wyniósł 271,7 mln zł (+11 proc. r/r).

Balastem dla segmentu maluchów jest tracący 2,6 proc. LiveChat. Spółka w ubiegłym miesiącu powiększyła bazę klientów o 246 firm. Styczniowa dynamika jest znacznie niższa od średniej z ostatnich pięciu miesięcy. Presję podażową pogłębia słabnący dolar, w którym LiveChat uzyskuje większość przychodów. >> Zobacz także: Dolar poniżej 4 zł, euro po 4,30 zł

Z kolei na szerokim rynku dynamicznie rosną walory Serinus Energy (+9 proc.). Spółka wznowiła produkcję na polu Chouech Es Saida w Tunezji. Przerwa w wydobyciu ropy wynikała ze strajku okupacyjnego pracowników.

Mapa rynku - stan na godzinę 12:30. Źródło: ATTrader.pl

Mapa rynku – stan na godzinę 12:30. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT apator, budimex, ingbsk, Livechat, PKNOrlen, serinus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Alior Bank przejmuje Ruch za 1 zł

  Alior Bank podpisał z Lurena Investments przedwstępną umowę, w ramach której nabędzie 100 proc. udziałów w kapitale Ruchu za cenę 1 zł. Równolegle bank zawarł umowę inwestycyjną z Orlenem, PZU oraz PZU Życie, zgodnie z którą płocki koncern obejmie pozycję podmiotu dominującego w akcjonariacie Ruchu.

 • GPW liderem wzrostów w Europie, duża w tym zasługa PKO BP

  Drożejące po wynikach akcje PKO BP, odreagowujący przecenę CD Projekt, dobre nastroje na świecie i wczorajsze mocne wzrosty na Wall Street - oto główne powody dzisiejszych ponad 2-proc. wzrostów WIG20. Na horyzoncie jednak zbierają się czarne chmury.

 • Wzrosty przy obrotach na pół gwizdka, CD Projekt powyżej 400 zł za akcję

  Nadzieje związane z odmrażaniem gospodarek i lepsze od prognoz dane z Niemiec okazały się dla inwestorów ważniejsze niż strach przed "nową zimną wojną". Jednak poniedziałkowe wzrosty na giełdach mają jeden poważny mankament: są poparte bardzo niskimi obrotami, głównie z powodu nieobecności graczy z USA i Londynu.

 • CD Projekt ratuje WIG20, w tle potężna przecena Nextbike

  Doniesienia ze spółek zdominowały środowy poranek na GPW. Ponad 40-proc. przecenę notuje Nextbike Polska, które które ogłosiło niewypłacalność. Temat Ostrołęki C psuje krew akcjonariuszom Energi, Enei i Orlenu, a polityka odciska swe piętno na notowaniach OncoArendi Therapeutics. Wzrosty WIG20 to jednak przede wszystkim zasługa CD Projektu.

 • PKN Orlen jest zainteresowany projektem w Ostrołęce tylko w technologii gazowej

  PKN Orlen uważa, że konieczna jest zmiana przedmiotu realizacji inwestycji obejmującej budowę energetycznego bloku węglowego realizowaną przez spółkę Elektrownia Ostrołęka i jest zainteresowany projektem w Ostrołęce wyłącznie w technologii gazowej.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR