GPW ustawia się pod korektę w USA, w grze JSW i Polimex-Mostostal

Omawiane walory: , , , , , ,

Amerykańskie indeksy od początku roku nie są w stanie ruszyć na północ, a wczorajsza sesja może być oznaką zniecierpliwienia inwestorów. Psuje to nastroje również w Europie. Przecenie poddały się polskie indeksy, ale wygenerowane ostatnio sygnały kupna wydają się być niezagrożone.

W ostatnich dniach polska giełda wykazywała się siłą, ale giełdy zagraniczne nie utrudniały jej za bardzo tego zadania, zachowując się neutralnie. Niestety taka sytuacja nie może trwać wiecznie. Amerykańskie indeksy konsolidują się od początku roku na historycznych szczytach cenowych. W tym kontekście znamienna jest czwartkowa sesja, podczas której pojawiły się sygnały sugerujące zniecierpliwienie inwestorów aktualną sytuacją. Wiele wskazuje na to, że tym razem zadziała mechanizm: co nie ma siły rosnąć, musi spaść.

Wczorajsze 1-proc. spadki za oceanem popsuły neutralną sesję w Warszawie. Główne polskie indeksy straciły znacząco na wartości, ale wygenerowane w ostatnim czasie sygnały kupna wydają się niezagrożone. WIG ma spory margines do kanału spadkowego, w którym poruszał się od początku grudnia. Z kolei WIG20 broni się w piątek na poziomie 2.400 pkt., a ok. 2.380 pkt. znajduje się górne ograniczenie kanału spadkowego, z którego indeks wybił się w tym tygodniu. Możliwe jest testowanie tego poziomu, ale brakuje sygnałów zapowiadających powrót do wnętrza. Warto również zauważyć, że przecenie towarzyszą znacznie niższe obroty. Po godzinie handlu wynoszą one niecałe 40 proc. wartości notowanej wczoraj o tej porze.

Najbardziej aktywną spółką na GPW jest JSW, które traci na wartości ok. 4 proc. Analitycy Goldman Sachs obniżyli cenę docelową dla spółki z 60 do 45 zł i podtrzymali rekomendację sprzedaj. Na zamknięciu wczorajszej sesji za jedną akcję płacono 49,50 zł. >> Zobacz także: Kurs akcji JSW w opałach po rekordowo niskiej rekomendacji.

W reakcji na zmiany w akcjonariacie, o ponad 1,5 proc. na wartości zyskuje Polnord. SEB Asset Management zwiększyło zaangażowanie w akcjonariacie spółki z 4,76 do 5,37 proc.

Na wartości zyskują również członkowie konsorcjum wykonawczego bloków energetycznych w Opolu, po tym jak PGE podało szczegóły projektu. W 2014 roku planowane nakłady inwestycyjne związane z inwestycją wyniosą 0,7 mld zł, a w 2015 roku będą najwyższe i wyniosą 3,8 mld zł. Za budowę bloku odpowiada konsorcjum firm budowlanych Rafako , Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa wraz z Alstom Power.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT jsw, mostalwar, PGE, Polimexms, polnord, rafako, WIG20, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR