WIG20 wreszcie odbija, zielono m.in. na Pekao i PKO BP

Omawiane walory: , , , ,

Skrajne wyprzedanie warszawskich blue chipów doprowadziło do odbicia WIG20. W górę indeks prowadzą przede wszystkim spółki z sektora finansowego. Pomaga poprawa nastrojów na rynkach globalnych.

PKN Orlen, PlayWay, Ten Square Games, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

WIG20 wreszcie odbija. Po czarnej serii – licząc od 5 listopada – indeks największych polskich spółek stracił 9,9 proc. i wczoraj znalazł się na poziomach najniższych od stycznia 2017 roku. Dziś WIG20 od początku notowań idzie mocno w górę. W południe rósł on o 1,2 proc. do 2.071 pkt. Zielony kolor dominował również na pozostałych indeksach: WIG rósł o 0,92 proc. do 56.044 pkt., mWIG40 o 0,29 proc. do 3.846 pkt., a sWIG80 o 0,23 proc. do 11.788 pkt. Jest spora szansa, że ta wzrostowa korekta na WIG20 i WIG przeciągnie się do końca roku.

Na możliwość dłuższego odreagowania wskazuje przede wszystkim analiza techniczna. Obserwowane od pierwszych dni listopada spadki bardzo przypominają podobne epizody z przełomu kwietnia i maja oraz z przełomu lipca i sierpnia. Wtedy, jakkolwiek inne były przyczyny przeceny, za każdym razem następowało silne trwające około 2 miesiące, odreagowanie. Po drugie, obserwowany obecnie zwrot na WIG20 ma miejsce z poziomu sierpniowego minimum (2.044 pkt.) oraz wsparcia na poziomie 2.032 pkt., jakie tworzy linia łącząca dołki właśnie z sierpnia i października 2018 roku. Po trzecie, skrajnie silne krótkoterminowe wyprzedanie indeksu też jest argumentem za nieco dłuższym odreagowaniem w górę.

>> Prognozy na 2020 rok: Jakie dywidendy wypłacą spółki z WIG20

Oczywiście takiego odreagowania do końca grudnia w Warszawie nie będzie, jeżeli znacząco pogorszyłyby się nastroje na globalnych rynkach akcji. Szczególnie na Wall Street. Jednak obserwując, jak przez wiele kolejnych tygodni tamtejsi inwestorzy ignorowali wszelkie czynniki ryzyka, chyba można być spokojnym o dobrą koniunkturę w końcówce roku. I to nawet pomimo tego, że zbliża się 15 grudnia, czyli dzień w którym USA mogą nałożyć nowe cła na chińskie towary o wartości 160 mld dolarów.

Dziś nie tylko „technika” i wyprzedane akcje tłumaczą dzisiejsze mocne przedpołudniowe wzrostu indeksu dużych spółek. Pomaga również poprawa nastrojów na rynkach globalnych po wczorajszym posiedzeniu FOMC i przed dzisiejszym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego, jak również w oczekiwaniu na wyniki wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii.

Odbicie WIG20 to przede wszystkim zasługa banków. Indeks w górę prowadzą drożejące akcje PKO BP (33,82 zł; +1,0 proc.), Pekao (97,64 zł; +3,0 proc.) i Santander Bank Polska (283,40 zł; +4,5 proc.), przy wsparciu PZU (37,70 zł; +1,2 proc.). Jedynymi tracącymi walorami w indeksie są akcje Lotosu (-0,9 proc.) i Tauronu (-1,2 proc.).

Rośnie również kurs PKN Orlen. Po 2,5 godzinach handlu akcje płockiej spółki drożeją o 0,4 proc. do 81,88 zł. Skok notowań może nie jest duży, ale jest symptomatyczny, bo wskazuje na zmianę nastawienia inwestorów. Akcje te drożeją bowiem pomimo tego, że dziś minister aktywów państwowych Jacek Sasin między wierszami zasugerował, że to Orlen wyłoży brakujące środki na budowę Elektrowni Ostrołęka C. Minister stwierdził: kilka dni temu mieliśmy nowy fakt – mianowicie Orlen zgłosił chęć wykupu Energi, a tym samym stałby się również podmiotem, który będzie kontynuował tę budowę.

Duże spółki zdecydowanie zdominowały przedpołudniowy handel w Warszawie i pozostaną w centrum uwagi w nie tylko w drugiej połowie dnia, ale również w kolejnych dniach. W przypadku pozostałych warto wspomnieć o rosnących kolejny dzień kursach PlayWay (235,50 zł; +3,3 proc.) i Ten Square Games (197,80 zł; +3,6 proc.), których akcje są obecnie najdroższe w historii. W tym przypadku niezmiennie impulsem do zwyżki są ostatnie pozytywne rekomendacje od analityków Ipopemy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Pekao, PKNOrlen, pkobp, playway, TSGAMES, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR