GPW wyprzedziła Wall Street, w grze PZU i Selvita

Omawiane walory: , , , ,

Wczorajsze wzrosty w Warszawie wyprzedziły odbicie na Wall Street. Zanim więc napłynął nowe impulsy, inwestorzy postanowili zrealizować krótkoterminowe zyski i skupili się na spółkach publikujących raporty finansowe.

pzu, selvita, biomedlub, GLCOSMED, harper, komentarz, akcje, indeksy,

Źródło: ATTrader.pl

Wczorajsze wzrosty na GPW (WIG20 +2,28 proc.; WIG +2,42 proc.) w pełni zdyskontowały zakończoną mocnym odbiciem środową sesję na Wall Street (DJIA +1,6 proc.; S&P500 +2,01 proc.; Nasdaq Composite +2,71 proc.). A jako, że nie ma jeszcze pewności, czy amerykański rynek akcji już zakończył tę gwałtowną realizację zysków z ostatnich dni, więc dzisiejsza ostrożność rodzimych inwestorów jest w pełni zrozumiała. Zresztą nie tylko ich. Podobnie zachowują się inne europejskie parkiety.

Czwartkowa sesja w Warszawie rozpoczęła się od niewielkich zmian indeksów, ale już po dwóch godzinach handlu dominował kolor czerwony. Może to trochę mało zrozumiałe w kontekście czekania na popołudniowe wyniki posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego i na rozpoczęcie sesji na Wall Street, czyli na dwa główne globalne wydarzenia dzisiejszego dnia, ale za to bardzo zrozumiałe w kontekście obserwowanej już od wielu tygodni relatywnej słabości polskiego rynku akcji i spadających rano kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy.

O godzinie 11:00 WIG20 spadał o 0,94 proc. do 1.756 pkt., WIG o 0,86 proc. do 50.318 pkt., mWIG40 o 0,69 proc. do 3.615 pkt., a sWIG80 o 0,55 proc. do 14.184 pkt. Łącznie taniały akcje 52,7 proc. wszystkich notowanych w Warszawie spółek, podczas gdy drożały walory 30,8 proc. z nich.

>> PROMOCJA! Do końca września kup abonament półroczny do Strefy Premium StockWatch.pl, a drugie pół roku otrzymasz gratis!

Czy te przedpołudniowe spadki przesądzają o losach całej sesji? Niewątpliwie są demonstracją siły strony podażowej. Jednak giełdowe byki jeszcze nie stoją na przegranej pozycji. Potencjalne poluzowanie polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny i kontynuacja wzrostowego odbicia na giełdzie w USA, może jeszcze odwrócić losy sesji.

Zanim jednak pojawią się te nowe impulsy, inwestorzy skoncentrowali się na spółkach publikujących wyniki finansowe. Pierwszoplanową rolę odgrywa tu PZU. Co niestety jest powodem do zmartwień dla wszystkich posiadaczy akcji.

Największy polski ubezpieczyciel w II kwartale wypracował 185 mln zł zysku netto. To wprawdzie znacząco mniej niż rok wcześniej, gdy PZU zarobiło 734 mln zł. Jednak spadek ten, wywołany odpisami na Alior Bank i Pekao, nie jest zaskoczeniem. Zaskoczeniem było natomiast to, że pomimo tego zysk był o 216 proc. wyższy od konsensusu. Początkowo to zostało nagrodzone wzrostem cen akcji do 28 zł na otwarciu sesji z 27,48 zł wczoraj. Jednak w miarę upływu czasu one taniały. Po dwóch godzinach handlu za jedną trzeba było zapłacić 27,38 zł, czyli o 0,4 proc. mniej niż wczoraj. I ten zjazd kursu trzeba odbierać jako zdecydowane ostrzeżenie. Nie tylko przed dalszym cofnięciem notowań, ale i spadkami na szerokim rynku. Taka reakcja na wyniki dużej spółki świadczy bowiem, że nastroje na giełdzie nie są najlepsze. Przez co inwestorzy bardzo szybko realizują krótkoterminowe zyski.

Wynikami pochwaliła się również Selivita. Spółka wypracowała w II kwartale 5,38 mln zł zysku netto wobec 0,18 mln zł straty rok wcześniej. Przychody wyniosły 36,58 mln zł. Spółka poinformowała również, że wartość portfela zamówień na 2020 rok wynosi 123 mln zł i jest o 39 proc. wyższa niż przed rokiem. Akcje Selvity drożeją o 4,2 proc. do 46,70 zł.

Oprócz spółek wynikowych, cały czas w grze są bohaterowie z ostatnich dni. Mianowicie, spółki covidowe i gamingowe. Mocno wyróżnia się Biomed Lublin (-6,8 proc. i najwyższe na całym rynku obroty), Global Cosmed (+15,6 proc.) i Harper Hygienics (+6,8 proc.).

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BIOMEDLUB, glcosmed, harper, PZU, SELVITA, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR