Gra o dowiezienie świetnych wyników, gorąco na CD Projekcie i LPP

Omawiane walory: , , ,
Początek piątkowej sesji upływa pod znakiem przeciągania liny na głównych indeksach. Jest jednak spora szansa, że nastroje w drugiej części dnia się poprawią, a warszawskie indeksy wyjdą na plus. Przed nami ostatnie dni udanego kwartału, co oznacza, że zarządzający funduszami będą robić wszystko, by dowieźć wyniki do końca miesiąca.
CDPROJEKT, lpp, pgnig, Airway, komentarz, akcje, indeksy,

Źródło: ATTrader.pl

Nastroje na giełdach w piątkowe przedpołudnie są relatywnie dobre. Poprawę zapewniła wczorajsza szarża byków w końcówce sesji na Wall Street, dzięki czemu tamtejsze indeksy odrobiły połowę ze swoich czwartkowych silnych spadków.

Ten atak przede wszystkim jednak pokazał, że strach przed nową falą pandemii koronawirusa, której ryzyko pojawiło się po zniesieniu restrykcji przez kolejne kraje, na rynkach akcji wciąż ma tylko epizodyczny charakter. Owszem, może sprowokować mocną wyprzedaż, tak jak to miało miejsce w środę, ale póki co nie ma szans na trwalsze spadki. Przynajmniej jeżeli chodzi o najbliższe dni. Pamiętajmy, że we wtorek kończy się bardzo udany dla inwestorów i zarządzających wszelkimi funduszami, drugi kwartał (i pierwsze półrocze) 2020 roku. Przez co raczej należy spodziewać się wzrostów niż spadków. Podobnie w pierwszych dniach nowego kwartału. I tylko zbliżający się długi weekend w USA (piątek 3 lipca jest dniem wolnym), może stanowić pretekst do realizacji zysków.

Dziś nastroje poprawiają nie tylko wzrosty na Wall Street, ale też poprawa sentymentu do linii lotniczych, po tym jak rządy Francji i Holandii porozumiały się ws. pakietu pomocowego dla Air France – KLM.

Pozytywnym impulsem są też słowa szefowej Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagard o tym, że strefa euro prawdopodobnie najgorszą fazę kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa ma już za sobą.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

O godzinie 10:30 indeks WIG20 spadał o 0,16 proc. do 1.790 pkt., WIG miał wartość 50.562 pkt. (-0,19 proc.), mWIG40 3.571 pkt. (-0,25 proc.), a sWIG80 13.731 pkt. (-0,05 proc.). Dla porównania francuski CAC rósł o 0,5 proc., Niemiecki DAX o 0,25 proc., a najmocniejsza w Europie grecka giełda rosła o 1 proc.

Dziś warszawska giełda funkcjonuje nieco obok tego co dzieje się na innych parkietach. W pierwszej połowie notowań inwestorzy bowiem skupiają się bardziej na tematach spółkowych. Uwagę absorbuje przede wszystkim CD Projekt, którego spadek najmocniej ciąży indeksowi blue chipów. Akcje spółki tanieją o 0,9 proc. do 409 zł, pomimo że krótko po otwarciu podskoczyły one do 416,50 zł, zbliżając się do historycznego rekordu sprzed miesiąca na poziomie 417,70 zł.

Dlaczego CD Projekt tanieje? Gra Cyberpunk2077 nie wywołała masowego efektu „wow”, co kiedyś miało miejsce po prezentacji z udziałem Keanu Reeves’a. Można odnieść nawet wrażenie, że więcej emocji wzbudziła zapowiedź anime osadzonej w świecie Cyberpunka, niż sama gra. W tej sytuacji nic dziwnego, że inwestorzy uznali, że to dobry moment do zrealizowania zysków. Bliskość historycznych rekordów dodatkowo w tym pomogła. Nie oznacza to jednak, że najbliższe sesje i tygodnie upłyną pod znakiem korekty. No chyba, że na koniec tej sesji kurs wyraźnie zejdzie poniżej 400 zł. Wówczas byłoby to poważne ostrzeżenie przed możliwością cofnięcia do 360-370 zł. Ale nawet wtedy długoterminowy trend wzrostowy nie będzie zagrożony.

Dwie inne wyróżniające się w WIG20 spółki to LPP i PGNIG. Ta pierwsza kontynuuje zapoczątkowane przed prawie trzema tygodniami spadki, które początkowo były zwykłą korektą, a teraz są napędzane danymi o spadku sprzedaży. Akcje LPP tanieją dziś o 3,2 proc. do 6330 zł i są najtańsze od miesiąca.

Kurs PGNIG po 1,5 godz. handlu rósł o 0,5 proc. do 4,419 zł, ale rano już atakował poziom 4,539 zł (+3,25 proc.). Gazowej spółce pomagały informacje o wypłacie dywidendy w wysokości 9 gr na jedną akcję i przedłużeniu umowy na dostawę gazu dla PKN Orlen o łącznej wartości około 5,5 mld zł.

Na szerokim rynku tradycyjnie dużo dzieje się na małych spółkach. Akcje Airway Medix drożeją o 24,4 proc. do 0,846 zł, wybijając się górą z ponad miesięcznej konsolidacji. Spółka przed sesją wprawdzie poinformowała, że w 2019 roku odnotowała 1,36 mln zł straty netto wobec 2,03 mln zł straty rok wcześniej, a jej przychody obniżyły się do 0,29 mln zł z 0,92 mln zł, ale w komunikacie zawarła również sugestię, że pandemia Covid-19 to dla niej szansa na lepsze wyniki w przyszłości.

Skaner „gorących spółek” na stronie Stockwatch.pl wśród wartych zainteresowania wymienia jeszcze akcje spółek: Investeko (+23,3 proc.), Adiuvo (+7,3 proc.), Harper Hygienics (+6,5 proc. – nowy historyczny rekord), Cormay (+6,5 proc.), PCC Exol (+6,1 proc.), Inventionmed (-3,7 proc.), Astarta (-3,7 proc.), DataWalk (-3 proc.) i Sygnity (-2,9 proc.).

Gorące wzrosty na GPW. Kliknij, aby powiększyć.

Dzisiejsza sesja jeszcze nie jest dla giełdowych byków przegrana. Jeżeli tylko CD Projekt nie pogłębi swoich spadków to jest spora szansa na to, że nastroje się poprawią, a warszawskie indeksy zakończą dzień na małych plusach.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Airway, CDPROJEKT, lpp, PGNiG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR