Grupa Best zainwestowała 18,4 mln zł w zakup nowych portfeli w II kwartale

Omawiane walory:

Wartość nominalna portfeli wierzytelności nabytych przez Grupę Best w II kwartale br. wyniosła 142,1 mln zł, co oznacza spadek o 85 proc. w skali roku. Koszt nabycia nowych portfeli sięgnął w tym czasie 18,4 mln zł i był niższy o 68 proc. r/r. 

Fot. materiały prasowe/Best

W I półroczu Grupa Best zainwestowała w nabycia nowych portfeli 18,4 mln zł (spadek o 85 proc. r/r), a wartość nominalna tych wierzytelności sięgnęła 142,1 mln zł (spadek o 85 proc. r/r).

Best podał także, że spłaty z posiadanych portfeli w II kw. wyniosły 73,9 mln zł, w tym należne Grupie Best – 64,6 mln zł. Rok wcześniej było to odpowiednio 75 mln zł i 65,3 mln zł.

W I półroczu wartość spłat sięgnęła 140,9 mln zł, w tym należne Grupie Best wyniosły 123,1 mln zł. Rok wcześniej było to odpowiednio 146,6 mln zł i 127,3 mln zł.

– Drugi kwartał 2019 r. to dla nas czas stabilizacji po okresie istotnych zmian prawnych, które miały wpływ na całą naszą branżę. Utrzymujemy poziom spłat obserwowany rok wcześniej. Część naszej energii w poprzednich kwartałach musieliśmy poświęcić na dostosowanie się do zmian legislacyjnych i zabezpieczenie wartości naszych portfeli wierzytelności – powiedział prezes Krzysztof Borusowski, cytowany w osobnym komunikacie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Grupa Best wróciła również do zakupów nowych portfeli wierzytelności.

– Wstrzymywaliśmy się z zakupami w oczekiwaniu na ustabilizowanie się poziomu cen na rynku. Nasze podejście do nowych inwestycji niezmiennie pozostaje ostrożne. O zakupach decydujemy wtedy, gdy widzimy możliwość osiągnięcia satysfakcjonującej stopy zwrotu z nabywanych wierzytelności. Obserwujemy poprawiającą się jakość portfeli wystawianych na sprzedaż, przez co ceny transakcyjne mogą być nieco wyższe niż wcześniej – dodał Borusowski.

Po pierwszym półroczu Best dokonał także zmiany w zakresie informowania o bieżących wynikach operacyjnych i tak, jak dotychczas podaje informacje o poziomie spłat i nowych inwestycjach, jednak zaprzestaje publikowania informacji o wycenie posiadanych portfeli wierzytelności.

– Zauważyliśmy, że precyzyjne i wiarygodne wskazywanie wartości portfeli wierzytelności tuż po zakończeniu II i IV kwartału jest utrudnione z uwagi na potencjalne korekty tych wartości, dokonywane w porozumieniu z audytorem, na etapie przygotowania sprawozdania finansowego. Chcemy utrzymać dotychczasową otwartą komunikację z inwestorami i nadal będziemy podawać informacje o poziomie spłat oraz inwestycji, najpóźniej do 15 dnia po zakończeniu kwartału, jednak już bez podawania wartości portfeli wierzytelności. Warto zauważyć, że nasza dotychczasowa praktyka wykraczała poza standardy polityki informacyjnej przyjętej w branży windykacyjnej – podsumował prezes.

Best specjalizuje się w obrocie i zarządzaniu wierzytelnościami nieregularnymi. Inwestuje w portfele wierzytelności (przede wszystkim bankowe) z wykorzystaniem funduszy sekurytyzacyjnych. Best jest spółką notowaną na warszawskiej giełdzie od 1997 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT best, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR