StockWatch.pl

Grupa Orbis: Wyniki I kwartału są dobrym prognostykiem na kolejne miesiące, trend pozostaje pozytywny

Omawiane walory:

Gośćmi piątkowego czatu inwestorskiego w StockWatch.pl byli przedstawiciele zarządu Grupy Hotelowej Orbis. Ireneusz Węgłowski i Marcin Szewczykowski na gorąco omówili najnowsze wyniki spółki za I kwartał br.

Marcin Szewczykowski (po lewej), Gilles Clavie (w środku) oraz Ireneusz Węgłowski (po prawej)

Początek roku Orbis może zaliczyć do udanych. Spółce udało się nie tylko zamienić sezonową stratę w zysk, ale też poprawić wszystkie kluczowe wskaźniki operacyjne. Ponad 30 mln zł zysku netto, i to w tzw. niskim sezonie, to zasługa pozytywnych one off-ów, a dokładniej sprzedaży nieruchomości hotelowych na łączną kwotę 47,6 mln zł. Druga pozytywną informacją jest wzrost wskaźnika frekwencji (0,3 p.p. do 61,4 proc.) oraz kluczowego dla branży hotelarskiej wskaźnika RevPAR (revenue per avaible room – przychód na dostępny pokój). Komentując wyniki, przedstawiciele spółki wskazali na efekt wzrostu w segmencie Up&Midscale oraz zarządzanie strukturą klientów.

Wzrost spowodowany był większą frekwencją oraz średnią ceną, ze względu na przeprowadzone wcześniej renowacje. (…) Strategia pozostaje bez zmian, staramy się optymalizować stopień rezerwacji w poszczególnych okresach. Wynik I kwartału ze znaczącym wzrostem ceny i obłożenia pokazuje, że ta strategia przynosi pozytywne efekty – powiedział w rozmowie na żywo Ireneusz Węgłowski.

Wiceprezes grupy Orbis dodał, że z uwagi na sprzyjające warunki makroekonomiczne nie wyklucza poprawy wyników w kolejnych kwartałach.

– Wyniki I kwartału są dobrym prognostykiem na kolejne miesiące, trend pozostaje pozytywny, wskaźniki makroekonomiczne są sprzyjające – dodał Ireneusz Węgłowski.

>> Zapis piątkowego spotkania on line z Ireneuszem Węgłowskim i Marcinem Szewczykowskim znajdziesz tutaj

Oprócz wyników finansowych ważnym tematem czatu z inwestorami był rozważany przez spółkę podział biznesów asset heavy i asset light. W marcu br. zarząd Orbisu rozpoczął analizy dotyczące potencjalnego rozdzielenia działalności opartej na posiadaniu nieruchomości (głównie nieruchomości hotelowych, tzw. asset heavy) od działalności polegającej na zarządzaniu hotelami i świadczeniu innych usług (tzw. asset light).

– Są różne możliwości, które analizujemy, o podjęciu ewentualnej decyzji będziemy informować na bieżąco. (…) W przypadku ewentualnego podziału również pipeline podlegałby takiemu podziałowi, na część lekką i nieruchomościową – przekazali przedstawiciele spółki.

Orbis zamierza skupić się na dalszym rozwoju sieci hoteli i wzmacnianiu własnych marek w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Notowana na GPW firma podpisała w pierwszym kwartale 2019 roku siedem umów na prowadzenie nowych hoteli według modelu asset light, które w najbliższych latach powiększą sieć spółki o niemal 1.000 pokoi. Plany rozwoju Orbisu są bardzo rozległe i obejmują 48 hoteli (ponad 6 600 pokoi), z czego wśród nich ma się znaleźć siedem obiektów własnych (asset heavy). Z tego powodu w sieci firmy pojawią się nowe marki.

– Wśród nowych marek znajdą się Jo&Joe, Tribe, 25hours i Mama Shelter. Pojawią się one w nadchodzących latach w naszym portfelu w różnych lokalizacjach – dodał Ireneusz Węgłowski

Poprawę w stosunku do analogicznego okresu 2018 roku zanotował również segment usług gastronomicznych. Na 14 proc. wzrost przychodów szczególnie wpłynął segment hoteli Up&Midscale.

Nasze koncepty F&B są dobre i sprawdzone. Staramy się dostosowywać do potrzeb klientów i dynamicznie je rozwijać, np. Winestone w nowej odsłonie będzie otwarty w następnym tygodniu w Budapeszcie – odpowiedział Ireneusz Węgłowski

Grupa Hotelowa Orbis to największa sieć hoteli w Polsce i w Europie Wschodniej oferująca ponad 21 600 pokoi w 133 hotelach. Orbis jest wyłącznym licencjodawcą marek AccorHotels w 16 krajach. Hotele działają pod markami Sofitel, MGallery by Sofitel, Pullman, Novotel, Mercure, adagio, ibis, ibis Styles i ibis budget.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT orbis, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR