GUS: Nowe inwestycje deweloperów przyhamują wzrost cen mieszkań

Omawiane walory: , , , , ,

Deweloperzy aby nadążyć za wysokim popytem na mieszkania zabrali się ostro do pracy. Według najnowszych danych GUS, w I kwartale liczba wydanych pozwoleń dla deweloperów na budowę mieszkań urosła o połowę. Utrzymanie trendu w kolejnych miesiącach może oddalić widmo podwyżek cen mieszkań.

Kwietniowe raporty sprzedażowe deweloperów mieszkaniowych potwierdziły świetną passę branży. Wszystkim giełdowym spółkom z branży udało się poprawić wyniki, a liderem klasyfikacji okazał się Marvipol (+142 proc. r/r). Tuż za nim uplasował się Budimex Nieruchomości (+127 proc.) i Robyg (+90 proc.). Sygnałem do kontynuacji tego trendu może być raport Głównego Urzędu Statystycznego. Według statystyk, w okresie styczeń-marzec 2014 r. liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto wrosła r/r o 49 proc. do 32.232. >> Zobacz także: Dziewięciu deweloperów kwitnących od mieszkaniowej hossy.

Motorem napędowym skokowych przyrostów są niskie stopy procentowe, zakupy mieszkań za gotówkę w ramach długoterminowej inwestycji oraz uruchomienie programu Mieszkanie dla Młodych (MdM). Prawdopodobnie w pierwszym kwartale dynamika spadku oferty nie będzie już imponująca, ale zobaczymy siódmy kwartał z rzędu, w którym lista dostępnych lokali do sprzedaży się skurczyła. Wiarygodne szacunki trafią na rynek w ciągu następnych kilku dni. Wysoki popyt w połączeniu z topniejącą liczbą mieszkań kusi deweloperów do podniesienia cen. Na szczęście dla chętnych na własne M jest jeszcze nadzieja.

Mieszkania wprowadzone do sprzedaży oraz sprzedane kwartalnie na tle oferty na koniec kwartału. Agregacja dla Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Trójmiasta, Poznania i Łodzi. (Źródło Raport REAS)

Mieszkania wprowadzone do sprzedaży oraz sprzedane kwartalnie na tle oferty na koniec kwartału. Agregacja dla Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Trójmiasta, Poznania i Łodzi. (Źródło Raport REAS)

Według raportu GUS, firmy budujące mieszkania w ostatnich miesiącach ostro zabrały się do pracy. Mocno wzrosła liczba mieszkań, których budowę już rozpoczęto, których budowę już rozpoczęto – r/r o ponad 49 proc. do 32.232. Na deweloperów przypadło 15.215 mieszkań, co jest wynikiem wyższym aż o 62,6 proc. r/r. Według statystyk, w I kwartale wydano pozwolenia na budowę 33.940 mieszkań. Rezultat jest o 15,5 proc. lepszy niż w analogicznym okresie 2013 r. Warto podkreślić, że 17.850 mieszkań przypadło na samych deweloperów, co jest rezultatem o ponad 48 proc. wyższym niż przed rokiem. Tylko w marcu wydano 8.723 pozwolenia na budowę mieszkań. Podobny dobry wynik mogliśmy obserwować w kwietniu 2012 roku, tuż przed wejściem w życie ustawy deweloperskiej.

(Źródło: Raport GUS )

(Źródło: Raport GUS )

>> Według REAS, końcówka ubiegłego roku była drugim najlepszym okresem w historii polskiego rynku deweloperskiego. >> Zobacz raport na temat polskiego rynku mieszkaniowego w IV kwartale.

Raport GUS-u dotyczący budownictwa mieszkaniowego jest mocnym sygnałem, że potencjał do podwyższania cen mieszkań w szerszej perspektywie będzie ograniczany. Kluczową kwestią jest tutaj liczba pozwoleń na budowę w kolejnych miesiącach. Jeśli utrzyma się na wysokim poziomie, wówczas kwestią czasu będzie progres po stronie podażowej. To w konsekwencji może przekreślić pozytywne dla deweloperów trendy.

Kolejnym czynnikiem hamującym przyrost cen może być rządowy fundusz mieszkań na wynajem. Fundusz kontrolowany w przez BGK ma zainwestować w nieruchomości 5 mld zł, głównie w największych polskich miastach. Taka skala zaangażowania oznacza, że fundusz stanie się największym nabywcą mieszkań (lub deweloperem) na rynkach tych miast. Z jednej strony będzie dodatkowo intensyfikować popyt na mieszkania na rynku pierwotnym, ale z drugiej przetrzebi inwestorów indywidualnych, którzy dotychczas kupowali lokale z myślą o przyszłych wpływach z wynajmu. Dla kupujących na kredyt barierą będzie także nowa Rekomendacja S, która nakłada konieczność posiadania co najmniej 5-proc. wkładu własnego dla kredytu hipotecznego od początku 2014 r. Bariera póki co nie odstrasza kupujących, jednak należy pamiętać, ze docelowo wymagany udział środków własnych ma wzrosnąć do 20 proc. w 2017 roku.

Analityk DM BZ WBK, Adrian Kyrcz niedawno na łamach StockWatch.pl przekonywał, że wysoka sprzedaż za I kwartał daje podstawy do oczekiwań mocnych, dwucyfrowych dynamik całym 2014 roku wśród giełdowych spółek deweloperskich. Aktualnie średni C/Z dla sześciu przedstawicieli branży z segmentu mieszkaniowego wynosi ponad 24.

>> Wszystkie spółki z sektora deweloperskiego znajdziesz w jednym miejscu. >> Sprawdź i porównaj najważniejsze wskaźniki giełdowych deweloperów w StockWatch.pl

Warto zauważyć, ze rynek już wcześniej przewidział i zdyskontował poprawę na rynku nieruchomości. Kursy akcji liderów giełdowego segmentu mieszkaniowego mają za sobą pokaźne wzrosty. W perspektywie ostatniego roku notowania Ronsona, Robygu oraz Polnordu urosły o około 100 proc. W środku zestawienia uplasował się Dom Development, którego kapitalizacja podskoczyła o ponad 60 proc. Najsłabiej wypadają JW Construction i Marvipol, których kursy akcji w przeciągu roku urosły odpowiednio o 5 i 2 proc. Tegoroczne statystyki nie wypadają już tak okazale. W perspektywie ostatniego kwartału jedynie Marvipol może pochwalić się dwucyfrowym wzrostem notowań.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji sześciu omawianych spółek na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji sześciu omawianych spółek na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT domdev, jwconstr, MARVIPOL, polnord, robyg, ronson, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR