Haitong Bank ściął wyceny akcji ośmiu banków

Omawiane walory: , , , , , , ,

Biuro w raporcie z 10 lipca zaktualizowało rekomendacje dla ośmiu czołowych reprezentantów sektora bankowego. Faworytami Haitong Banku są obecnie PKO BP, Pekao, Alior, BZ WBK i Handlowy.

Indeks WIG-Banki spadł od lutego o 13,7 proc. i o 20,4 proc. w porównaniu ze styczniowym szczytem. Zdaniem analityków Haitong Banku, przecena to efekt przesadzonych obaw inwestorów w kwestii wysokości stóp procentowych w Polsce. Dodatkowo sentyment do akcji psuje ryzyko rozpętania na jeszcze większą skalę wojny handlowej pomiędzy USA i Chinami oraz widmo kolejnych podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Kliknij, aby powiększyć.

Analitycy Haitong uważają jednak, że tegoroczna przecena jest dobrą okazją do zajęcia długiej pozycji na akcjach wybranych banków. Szczególnie, że z fundamentalnego punktu widzenia dynamika wzrostu zysków wciąż pozostaje wysoka.

– Wzrost nowych wolumenów, szczególnie w bardziej rentownych segmentach – hipotecznym i konsumpcyjnym – wygląda imponująco, podczas gdy wzrost charakteryzujących się niższą marżą kredytów korporacyjnych pozostaje ograniczony. W pierwszej połowie 2018 r. sektor bankowy odnotował pewne spowolnienie, jeśli chodzi o marże odsetkowe netto. Jednak zdaniem analityków zjawisko to miało charakter sezonowy i w kolejnych kwartałach powinno stopniowo się poprawiać. – czytamy w raporcie.

>> Ponad 60 proc. zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego CFR w StockWatch.pl

Biuro zaznacza, że wprowadzenie regulacji IFRS 9 nie spowodowało żadnego znaczącego zwiększenia poziomu rezerw w pierwszym kwartale bieżącego roku, a jakość aktywów – biorąc pod uwagę dynamiczny rynek pracy i wzrost oczekiwań dotyczących PKB – pozostaje na wysokim poziomie. Ponieważ w Polsce podwyżka stóp procentowych spodziewana jest najwcześniej w 2020 r., analitycy oczekują, że wzrost zysku netto banków, które pokrywają, w latach 2018-2019 wyniesie 11/10 proc. r/r. To nieco poniżej konsensusu (o -1/-2 p.p.). Ich zdaniem największe zagrożenia związane są ze wstrząsami zewnętrznymi, które powodują spowolnienie wzrostu PKB i/lub deprecjację PLN, a także wahliwością rezerw netto pod reżimem IFRS 9.

– Sektor wydaje się być rozsądnie wyceniany. Atrakcyjność akcji mierzona wskaźnikiem P/E wynosi 13,4, co daje 13-proc. premię w porównaniu do banków regionu CEE (wskaźnik P/E – 11,9) oraz 28-proc. premię w stosunku do banków wchodzących w skład indeksu FTSE 300 (P/E – 10,5, według Bloomberga). Natomiast średnioroczny przewidywany wzrost zysku netto w latach 2018-2020 dla banków w Polsce jest znacznie wyższy niż w porównywanych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. – uważają eksperci z Haitong Banku.

Obecnie faworytami biura w sektorze bankowym są PKO BP, Pekao, Alior, BZ WBK i Handlowy. We wszystkich wypadkach zalecenie brzmi kupuj, ale z cenami obniżonymi o kilka-kilkanaście procent. W wypadku Pekao, biuro ścięło wycenę jednej akcji o 12 proc. do 139,30 zł.

– Nowa strategia Pekao zwiększa wolumeny w obszarze działalności detalicznej, co pozytywnie przekłada się na rentowność banku. Potencjalne przejęcie Aliora wydaje się być warte rozważenia pod względem strategicznym. Kluczowa będzie kwestia ceny zakupu oraz czasu. – uważają eksperci.

W oczekiwaniu na korridę z bankowym żubrem – omówienie sytuacji finansowej i rynkowej Alior Banku

O 8 proc., do do 86,90 zł, spadła wycena akcji Alior Banku. Haitong wśród atutów banku wymienia m.in. rentowność, która jest powyżej średniej dla sektora (11,1 proc. w 2018 r.) i najwyższy wśród konkurentów średnioroczny wzrost zysku netto w latach 2017-2020 na poziomie 31 proc. Niestety, czynnikiem ryzyka są dalsze losy fuzji z Pekao.

W wypadku BZ WBK, PKO BP i Banku Handlowego Haitong podniósł zalecenia z neutralnie do kupuj. Pierwszej spółce biuro ścięło wycenę o 10 proc. do 389,10 zł, w drugiej o 6 proc. do 42,20 zł, a w trzeciej o 7 proc. do 78,30 zł. Analitycy doceniają strategię akwizycyjną BZ WBK, która ich zdaniem jest korzystna dla akcjonariuszy i przekłada się na wzrost zysku netto (średnioroczny wzrost na lata 2017-2020 na poziomie 12,7 proc.). Zaznaczają, że przejęcie aktywów Deutsche Banku rozwadnia udział kredytów frankowych do poniżej 10 proc., co pozwoli na wypłatę 50-proc. dywidendy, oczekiwanej już w 2019 r. Z kolei w odniesieniu do PKO BP analitycy uważają, że przy wyższych wolumenach detalicznych doświadczenie banku w tym segmencie przekładać się będzie na potencjał wzrostowy.

– Ryzyka związane z kredytami frankowymi wydają się być pod kontrolą, dzięki bardziej zdywersyfikowanemu finansowaniu. PKO BP oferuje ponadprzeciętny średnioroczny wzrost zysku netto na lata 2017-2020 na poziomie 14 proc. – uważają eksperci.

W Banku Handlowym o podniesieniu zalecenia zdecydowała czerwcowa przecena. Zdaniem biura, spadek kursu akcji banku powoduje, że wycena zawiera nieuzasadnione dyskonto w stosunku do konkurentów, pomimo wysokiej stopy dywidendy i braku zaangażowania w kredyty frankowe.

Haitong Bank wystawił zalecenie neutralnie dla ING Banku Śląskiego, mBanku i Banku Millennium. W pierwszym wypadku cena docelowa spadła o 8 proc. do 194,60 zł. Biuro zaznacza, że trwale wysoka rentowność kapitału własnego (12,4 proc.) i spójna strategia rozwoju sprawiają, że zyski banku są mniej zależne od poziomu stóp procentowych, podczas gdy ekspansja cyfrowa powinna prowadzić do obniżenia kosztów w perspektywie średnioterminowej. Jednak zdaniem analityków Haitong Bank wycena spółki jest wyśrubowana.

W mBanku i Banku Millennium biuro co prawda podniosło zalecenie ze sprzedaj do neutralnie, ale jednocześnie obniżyło ceny docelowe – odpowiednio o 8 proc. do 398 zł i o 7 proc. do 7,50 zł.

– Wśród banków najbardziej zaangażowanych w kredyty frankowe, analitycy preferują kosztowniejszą, ale bardziej zdywersyfikowaną strukturę finansowania mBanku kosztem Banku Millenium. Jest to zasługa faktu, że źródła finansowania Banku Millennium pochodzą głównie z depozytów detalicznych. Ryzyko dobrowolnego przewalutowania kredytów frankowych utrzymuje się, choć jest mało prawdopodobne by stało się to jeszcze w 2018 r. W przypadku przyjęcia projektu zaproponowanego przez urząd prezydencki, wypłata do funduszu stanowiłaby prawie 32 proc. zysku netto w przypadku Millennium i 21 proc. w przypadku mBanku. Dyskonto uzasadnia w obu przypadkach niższa od kosztu kapitału rentowność kapitału własnego. – uważają analitycy Haitong Banku.

Raport powstał 10 lipca. Autorem opracowania jest Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk Haitong Bank. Oryginalna wersja rekomendacji jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, bzwbk, handlowy, ingbsk, mBank, Millennium, Pekao, pkobp, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR