Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Haitong Bank ściął wyceny akcji ośmiu banków

Opublikowano: 2018-07-11 14:02:36

Omawiane walory: , , , , , , ,

Biuro w raporcie z 10 lipca zaktualizowało rekomendacje dla ośmiu czołowych reprezentantów sektora bankowego. Faworytami Haitong Banku są obecnie PKO BP, Pekao, Alior, BZ WBK i Handlowy.

Indeks WIG-Banki spadł od lutego o 13,7 proc. i o 20,4 proc. w porównaniu ze styczniowym szczytem. Zdaniem analityków Haitong Banku, przecena to efekt przesadzonych obaw inwestorów w kwestii wysokości stóp procentowych w Polsce. Dodatkowo sentyment do akcji psuje ryzyko rozpętania na jeszcze większą skalę wojny handlowej pomiędzy USA i Chinami oraz widmo kolejnych podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Kliknij, aby powiększyć.

Analitycy Haitong uważają jednak, że tegoroczna przecena jest dobrą okazją do zajęcia długiej pozycji na akcjach wybranych banków. Szczególnie, że z fundamentalnego punktu widzenia dynamika wzrostu zysków wciąż pozostaje wysoka.

– Wzrost nowych wolumenów, szczególnie w bardziej rentownych segmentach – hipotecznym i konsumpcyjnym – wygląda imponująco, podczas gdy wzrost charakteryzujących się niższą marżą kredytów korporacyjnych pozostaje ograniczony. W pierwszej połowie 2018 r. sektor bankowy odnotował pewne spowolnienie, jeśli chodzi o marże odsetkowe netto. Jednak zdaniem analityków zjawisko to miało charakter sezonowy i w kolejnych kwartałach powinno stopniowo się poprawiać. – czytamy w raporcie.

>> Ponad 60 proc. zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego CFR w StockWatch.pl

Biuro zaznacza, że wprowadzenie regulacji IFRS 9 nie spowodowało żadnego znaczącego zwiększenia poziomu rezerw w pierwszym kwartale bieżącego roku, a jakość aktywów – biorąc pod uwagę dynamiczny rynek pracy i wzrost oczekiwań dotyczących PKB – pozostaje na wysokim poziomie. Ponieważ w Polsce podwyżka stóp procentowych spodziewana jest najwcześniej w 2020 r., analitycy oczekują, że wzrost zysku netto banków, które pokrywają, w latach 2018-2019 wyniesie 11/10 proc. r/r. To nieco poniżej konsensusu (o -1/-2 p.p.). Ich zdaniem największe zagrożenia związane są ze wstrząsami zewnętrznymi, które powodują spowolnienie wzrostu PKB i/lub deprecjację PLN, a także wahliwością rezerw netto pod reżimem IFRS 9.

– Sektor wydaje się być rozsądnie wyceniany. Atrakcyjność akcji mierzona wskaźnikiem P/E wynosi 13,4, co daje 13-proc. premię w porównaniu do banków regionu CEE (wskaźnik P/E – 11,9) oraz 28-proc. premię w stosunku do banków wchodzących w skład indeksu FTSE 300 (P/E – 10,5, według Bloomberga). Natomiast średnioroczny przewidywany wzrost zysku netto w latach 2018-2020 dla banków w Polsce jest znacznie wyższy niż w porównywanych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. – uważają eksperci z Haitong Banku.

Obecnie faworytami biura w sektorze bankowym są PKO BP, Pekao, Alior, BZ WBK i Handlowy. We wszystkich wypadkach zalecenie brzmi kupuj, ale z cenami obniżonymi o kilka-kilkanaście procent. W wypadku Pekao, biuro ścięło wycenę jednej akcji o 12 proc. do 139,30 zł.

– Nowa strategia Pekao zwiększa wolumeny w obszarze działalności detalicznej, co pozytywnie przekłada się na rentowność banku. Potencjalne przejęcie Aliora wydaje się być warte rozważenia pod względem strategicznym. Kluczowa będzie kwestia ceny zakupu oraz czasu. – uważają eksperci.

W oczekiwaniu na korridę z bankowym żubrem – omówienie sytuacji finansowej i rynkowej Alior Banku

O 8 proc., do do 86,90 zł, spadła wycena akcji Alior Banku. Haitong wśród atutów banku wymienia m.in. rentowność, która jest powyżej średniej dla sektora (11,1 proc. w 2018 r.) i najwyższy wśród konkurentów średnioroczny wzrost zysku netto w latach 2017-2020 na poziomie 31 proc. Niestety, czynnikiem ryzyka są dalsze losy fuzji z Pekao.

W wypadku BZ WBK, PKO BP i Banku Handlowego Haitong podniósł zalecenia z neutralnie do kupuj. Pierwszej spółce biuro ścięło wycenę o 10 proc. do 389,10 zł, w drugiej o 6 proc. do 42,20 zł, a w trzeciej o 7 proc. do 78,30 zł. Analitycy doceniają strategię akwizycyjną BZ WBK, która ich zdaniem jest korzystna dla akcjonariuszy i przekłada się na wzrost zysku netto (średnioroczny wzrost na lata 2017-2020 na poziomie 12,7 proc.). Zaznaczają, że przejęcie aktywów Deutsche Banku rozwadnia udział kredytów frankowych do poniżej 10 proc., co pozwoli na wypłatę 50-proc. dywidendy, oczekiwanej już w 2019 r. Z kolei w odniesieniu do PKO BP analitycy uważają, że przy wyższych wolumenach detalicznych doświadczenie banku w tym segmencie przekładać się będzie na potencjał wzrostowy.

– Ryzyka związane z kredytami frankowymi wydają się być pod kontrolą, dzięki bardziej zdywersyfikowanemu finansowaniu. PKO BP oferuje ponadprzeciętny średnioroczny wzrost zysku netto na lata 2017-2020 na poziomie 14 proc. – uważają eksperci.

W Banku Handlowym o podniesieniu zalecenia zdecydowała czerwcowa przecena. Zdaniem biura, spadek kursu akcji banku powoduje, że wycena zawiera nieuzasadnione dyskonto w stosunku do konkurentów, pomimo wysokiej stopy dywidendy i braku zaangażowania w kredyty frankowe.

Haitong Bank wystawił zalecenie neutralnie dla ING Banku Śląskiego, mBanku i Banku Millennium. W pierwszym wypadku cena docelowa spadła o 8 proc. do 194,60 zł. Biuro zaznacza, że trwale wysoka rentowność kapitału własnego (12,4 proc.) i spójna strategia rozwoju sprawiają, że zyski banku są mniej zależne od poziomu stóp procentowych, podczas gdy ekspansja cyfrowa powinna prowadzić do obniżenia kosztów w perspektywie średnioterminowej. Jednak zdaniem analityków Haitong Bank wycena spółki jest wyśrubowana.

W mBanku i Banku Millennium biuro co prawda podniosło zalecenie ze sprzedaj do neutralnie, ale jednocześnie obniżyło ceny docelowe – odpowiednio o 8 proc. do 398 zł i o 7 proc. do 7,50 zł.

– Wśród banków najbardziej zaangażowanych w kredyty frankowe, analitycy preferują kosztowniejszą, ale bardziej zdywersyfikowaną strukturę finansowania mBanku kosztem Banku Millenium. Jest to zasługa faktu, że źródła finansowania Banku Millennium pochodzą głównie z depozytów detalicznych. Ryzyko dobrowolnego przewalutowania kredytów frankowych utrzymuje się, choć jest mało prawdopodobne by stało się to jeszcze w 2018 r. W przypadku przyjęcia projektu zaproponowanego przez urząd prezydencki, wypłata do funduszu stanowiłaby prawie 32 proc. zysku netto w przypadku Millennium i 21 proc. w przypadku mBanku. Dyskonto uzasadnia w obu przypadkach niższa od kosztu kapitału rentowność kapitału własnego. – uważają analitycy Haitong Banku.

Raport powstał 10 lipca. Autorem opracowania jest Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk Haitong Bank. Oryginalna wersja rekomendacji jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Alior, bzwbk, handlowy, ingbsk, mBank, Millennium, Pekao, pkobp)

 • Poziom 2.300 pkt. staje się problemem, Orlen i PKO BP na czerwono

  Przecena spółek paliwowych, PKO BP i Cyfrowego Polsatu ściąga w dół warszawską giełdę. Swoje pięć gorszy dokładają rynki zagraniczne, gdzie też dominuje kolor czerwony. Gwiazdą dnia jest Primetech, który mocno rośnie w następstwie wezwania przez Famur.

 • PKO BP ruszył z pracami nad tokenizacją oraz smart kontraktami

  PKO Bank Polski wspólnie z Politechniką Warszawską zrealizuje projekt badawczo-rozwojowy, którego celem jest zdobycie kompetencji w zakresie emisji i obrotu tokenami oraz usług wykorzystujących smart kontrakty i technologię blockchain. Jego wartość wynosi 13,4 mln zł, z czego 6,6 mln zł to środki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

 • 10 znanych spółek, które sypną groszem na wakacje

  W najbliższych tygodniach kilkadziesiąt spółek z GPW podzieli ubiegłoroczne zyski, a kilkanaście z nich jeszcze przed wakacjami wypłaci gotówkę. StockWatch.pl z czerwcowego kalendarium wybrał 10 ciekawych propozycji, które pomogą sfinansować wymarzony urlop. 

 • 3 najlepsze fundusze za ostatnie 3 lata wg Analizy Online

  Według rankingu funduszy Analiz Online, najwięcej funduszy z najwyższą oceną (4a lub 5a) w horyzoncie 36-miesięcznym miały następujące towarzystwa: Skarbiec TFI (15 funduszy), PKO TFI (13) i Santander (12). Średnie oceny tych funduszy na koniec maja br. wyniosły odpowiednio: 4,4; 3,5 oraz 3,4.

 • SEG nagrodziło 4 najlepsze spółki w konkursie Złota Strona Emitenta XII

  5 czerwca br. podczas XI Kongresu Relacji Inwestorskich Spółek Giełdowych SEG odbyła się ceremonia wręczenia statuetek Laureatom XII edycji konkursu Złota Strona Emitenta. Nagrodzone spółki to LUG, Agora, MBANK oraz Powszechny Zakład Ubezpieczeń.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku