Haitong Bank zaktualizował rekomendacje dla akcji Bogdanki, JSW i Stalproduktu

Omawiane walory: , ,

Haitong Bank w raporcie z 10 sierpnia podniósł rekomendację dla Bogdanki z neutralnie do kupuj z ceną docelową akcji 66,29 zł, podtrzymał kupuj dla JSW, obniżając jednocześnie cenę docelową akcji do 102,60 zł oraz podtrzymał kupuj dla Stalproduktu, obniżając cenę docelową akcji do 611 zł za akcję.

Analitycy Haitong Bank podwyższyli rekomendację dla Bogdanki z neutralnie do kupuj z ceną docelową akcji na poziomie 66,29 zł (wobec 70,87 zł wcześniej). Zmiana rekomendacji wynika z założenia, że wzrost cen węgla energetycznego na świecie powinien w pewnym stopniu przełożyć się na ceny oferowane przez Bogdankę. Obecnie węgiel ARA jest notowany z prawie 20-proc. premią w porównaniu do polskiego indeksu cen węgla PSCMI1, który z kolei znajduje się o 17 proc. wyżej niż wynoszą szacowane ceny Bogdanki w drugim kwartale 2018 r. Sytuacja ta jest bez precedensu, co nie miało nigdy miejsca. Analitycy uważają, że globalne ceny węgla energetycznego pozostaną wysokie w drugim półroczu z powodu ograniczeń podażowych i wysokiego popytu, zwłaszcza w Azji. Sądzą również, że indeks PSCMI1 będzie podążał za trendami globalnymi, ponieważ PGG, największa spółka węglowa w Polsce i jednocześnie krańcowy producent przy obecnym poziomie cen może nie być w stanie sfinansować inwestycji, jak również w pełni zaspokoić rosnących oczekiwań związków zawodowych.

Analitycy uważają, że pomimo zawartego porozumienia płacowego na lata 2018-2019 (podwyżka wynagrodzeń o 7 proc.) pomiędzy zarządem PGG a związkami zawodowymi, pracownicy wykorzystają przyszłoroczne wybory parlamentarne, by wywalczyć kolejne ustępstwa, co będzie wiązało się z kolejnymi wydatkami. Poza tym zdaniem analityków negocjacje pomiędzy Bogdanką, a Eneą będą musiały uwzględnić zagadnienie cen transferowych, by nie wystawiać firmy na ryzyko prawne.

Według wyliczeń Haitong Bank Bogdanka na lata 2019/2020 wyceniania jest z niskim wskaźnikiem EV/EBITDA na poziomie 2,2/1,8, co daje 64/70 proc. dyskonta w porównaniu z międzynarodowymi konkurentami z branży węglowej. Zdaniem analityków tak wysokie dyskonto jest nieuzasadnione.

Analitycy podtrzymali zalecenie kupuj dla JSW, ale z ceną docelową akcji obniżoną ze 114,27 zł do 102,60 zł, co daje 32-procentowy potencjał wzrostowy. Rekomendacja wynika głównie z optymistycznych perspektyw dla cen węgla koksowego w drugiej połowie 2018 r. oraz stabilnej produkcji w spółce, której sprzyjać będzie uruchamianie nowych inwestycji zaplanowanych na 2019 r. Analitycy oceniają, że średnia cena benchmarkowa dla węgla twardego HCC na rok 2018 wyniesie 198 USD (wobec 170 USD w ich poprzednim raporcie). Zmiana wynika z założenia, że stymulacja rynku budowlanego, który jest największym konsumentem stali pozostaje jednym z nielicznych narzędzi, jakie chińskie władze mogą użyć by pobudzić wzrost gospodarczy. Wydaje się to tym bardziej zasadne, ponieważ Chiny mogą wkrótce zacząć odczuwać skutki amerykańskich ceł i szeroko zakrojonej walki z parabankami i finansowaniem pozabankowym.

Analitycy Haitong Bank spodziewają się ograniczonej podaży, spowodowanej sporem największego australijskiego przewoźnika i właściciela infrastruktury kolejowej Aurizon z Queensland Competition Authority (tamtejszy urząd antymonopolowy). Rozwiewa on nadzieje na wzrost potencjału eksportowego Australii liczonego r/r, a także niższą produkcją r/r w Chinach i innych krajach, jako że wzrost wydatków kapitałowych w branży wyraźnie wyhamował w ostatnich latach. Innym czynnikiem działającym na korzyść JSW powinno być potencjalne przywrócenie dywidendy począwszy od 2019 r. Choć analitycy szacują, że w tym roku na remonty, nowe projekty i przejęcie PBSz spółka wyda ok. 2 mld PLN, to zakładają, że dywidenda w 2019 r. wyniesie 3,34 PLN na akcję, co daje stopę dywidendy na poziomie 4,5 proc.

Haitong Bank podtrzymał też zalecenie kupuj dla Stalproduktu obniżając cenę docelową akcji do 611 zł z 687 zł, głównie za sprawą ostatniego spadku cen spotowych cynku i niższego niż oczekiwano benchmarku TCRC wyznaczonego na rok 2018 (147 USD wobec 160 USD). Tym niemniej wciąż doceniają Stalprodukt ze względu na kilka czynników. Po pierwsze spółka generuje duże przepływy operacyjne, które pozwolą na przygotowanie zamknięcia kopalni Olkusz-Pomorzany i wypłatę znaczącej dywidendy, którą Haitong Bank w 2019 r. przewiduje na poziomie 7 proc. Po drugie zwracają uwagę na synergie pomiędzy niedawno przejętym zakładem Frydek-Mistek i segmentem stali transformatorowej Stalproduktu, które mogą być odczuwalne już w drugim półroczu 2018 r. Zdaniem analityków niemniej ważne jest rozważane przez spółkę rozszerzenie działalności kopalni w Laskach oraz bardziej optymistyczne perspektywy dla sektora profili drążonych, tym bardziej że Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie importu produktów stalowych, co zdaniem analityków może przyczynić się do wzrostu ich cen.

Analitycy spodziewają się również odbicia na cenach spotowych cynku, co zwiastuje powrót backwardation (cena spotowa, która jest wyższa niż cena terminowa w kontrakcie) na LME oraz poziom zapasów, które znajdują się najniżej od 10 lat. Dodatkowo utrzymujące się niskie stawki spot TC wskazują, że w tej chwili podaż koncentratu nie nadąża za popytem. Jeżeli chodzi o stal transformatorową, to analitycy nie przecenialiby wpływu amerykańsko-chińskiej wojny celnej na globalny rynek GOES i poziom cen. Według ich badań amerykański import stali elektrotechnicznej (GOES) wynosi jedynie 30-40 tys. ton rocznie (1-2 proc. globalnego rynku), w większości z Japonii. Co więcej, większość importu stali GOES trafia do USA w formie ukończonych rdzeni lub transformatorów, które nie są objęte cłami. Obecnie Europejskie ceny standardowej blachy transformatorowej rosną, co powinno sprzyjać wynikom tego segmentu.

Raport powstał 10 sierpnia. Autorem opracowania jest Krzysztof Kozieł, analityk Haitong Bank.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bogdanka, jsw, Stalprod, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR