Idea Bank: Mediana wpływu obniżek stóp na wynik odsetkowy to 22 mln zł w br.

Omawiane walory:

Idea Bank szacuje, że obniżka stóp procentowych przez RPP łącznie o 140 punktów bazowych wpłynie pozytywnie na wynik odsetkowy banku w 2020 na poziomie 33 mln zł w wariancie optymistycznym, a o 11 mln zł w wariancie pesymistycznym.

Idea,bank,stopy, procentwoe, wpływ, wyniki,

Idea Bank: Mediana wpływu obniżek stóp na wynik odsetkowy to 22 mln zł w br.

– W związku z trwającą pandemią COVID-19 oraz w efekcie decyzji Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stopy referencyjnej z dnia 17 marca 2020 roku, 8 kwietnia 2020 roku oraz 28 maja 2020 roku (łącznie o 140 punktów bazowych, do obecnego poziomu 0,1 proc.) emitent szacuje, że wpływ ww. decyzji RPP na wynik odsetkowy netto banku w 2020 roku w wariancie optymistycznym wyniesie około 33 mln zł (dodatni wpływ) oraz 11 mln zł (dodatni wpływ) w wariancie negatywnym, z medianą na poziomie 22 mln zł – czytamy w komunikacie.

Bank wskazał, że szacowany efekt dodatni wskazanych wyżej decyzji RPP o obniżeniu stóp referencyjnych jest spodziewanym efektem kompensaty spadku dochodów odsetkowych przez bardziej niż proporcjonalny spadek kosztów odsetkowych.

– Relatywnie wysoki poziom kosztów pozyskania depozytów poprzedzający obniżki stóp procentowych przez RPP, stwarza przesłanki umożliwiające emitentowi, w wariancie optymistycznym, na pełniejsze uwzględnienie w koszcie pozyskania depozytów obniżek stóp procentowych przez RPP. W wariancie pesymistycznym emitent zakłada dłuższy okres dostosowania oraz niższą redukcję kosztu pozyskania depozytów względem wariantu optymistycznego – czytamy dalej.

Faktyczny wpływ decyzji RPP na wynik odsetkowy banku będzie uzależniony od realizacji założeń biznesowych, konkurencji cenowej w sektorze bankowym, sytuacji makroekonomicznej oraz zachowań i preferencji deponentów w środowisku zerowych lub bardzo niskich stóp procentowych, w związku z czym podane szacunki mogą ulec zmianie, podsumowano.

Grupa Idea Bank specjalizuje się w usługach bankowych i finansowych dla mikro, małych i średnich firm. Akcje Idea Banku są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2015 r. Aktywa razem banku wyniosły 17,32 mld zł na koniec 2019 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Ideabank, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • KNF chce odsunąć Leszka Czarneckiego od Idea Banku i Getin Noble Banku W ubiegłym tygodniu warszawska prokuratura postawiła zarzuty właścicielowi Idea Banku i Getin Noble Banku. Były miliarder póki co pozostaje nieuchwytny. W piątek do gry włączyła się Komisja Nadzoru Finansowego, która wystąpiła z wnioskiem o odwołanie Leszka Czarneckiego z funkcji przewodniczącego obu banków.
 • Przed Idea Bankiem ważny miesiąc

  Październik zapowiada się intensywnie dla Idea Banku. W przyszłym miesiącu w spółce odbędzie się walne, na którym będzie głosowany projekt uchwały ws. emisji 12,5-50 mln akcji. Zarząd chce także przedłożyć Komisji Nadzoru Finansowego nowy plan naprawy.

 • Idea Bank zamknął II kwartał na plusie

  Idea Bank odnotował 1,05 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2020 r. wobec 0,5 mln zł straty rok wcześniej, podał bank w raporcie. Kurs akcji banku rośnie w czwartek rano o 7 proc.

 • Idea Bank zawiesił ofertę publiczną akcji serii O, planuje subskrypcję prywatną

  Zawieszona oferta publiczna Idea Banku dotyczyła 10-75 mln akcji serii O, z zachowaniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy. W osobnym komunikacie bank poinformował o zamiarze przeprowadzenia emisji 12,5-50 mln akcji zwykłych, imiennych serii O w celu podwyższenia kapitału zakładowego o 25-100 mln zł. Zamiarem zarządu jest, aby emisja akcji serii O nastąpiła w trybie subskrypcji prywatnej z wyłączeniem prawa poboru. Cena emisyjna akcji serii O równa będzie ich wartości nominalnej.

 • Prokuratura szykuje list gończy za właścicielem Idea Banku

  Śledztwo dotyczące afery GetBack i sprzedaży feralnych obligacji nabrało w ostatnim czasie nowego rozmachu. W ubiegłym tygodniu śledczy złożyli w sądzie wniosek o tymczasowe aresztowanie Leszka Cz., a teraz zapowiadają wystawienie za nim listu gończego.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR