Idea Bank miał ponad 5 mln zł zysku netto w III kwartale 2020 r.

Omawiane walory:

Idea Bank odnotował 5,25 mln zł skonsolidowanego zysku netto z działalności ogółem (kontynuowanej i zaniechanej) przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2020 r. wobec 11,66 mln zł zysku rok wcześniej, podał bank w raporcie.

Idea,bank,akcje, wyniki,

Idea Bank miał ponad 5 mln zł zysku netto w III kwartale 2020 r.

Skonsolidowany zysk netto z działalności kontynuowanej przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. br. wyniósł 9,2 mln zł wobec 37,05 mln zł zysku rok wcześniej.

– Trzeci kwartał 2020 r. był kolejnym okresem (a w ujęciu skonsolidowanym piątym kwartałem), w którym Idea Bank zanotował zysk zarówno na poziomie skonsolidowanym (5,2 mln zł), jak i jednostkowym (1,3 mln zł). Skumulowany dodatni wynik od przełomowego pod tym względem III kwartału 2019 r. wyniósł 54,3 mln zł na poziomie skonsolidowanym – podał bank w komunikacie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Wynik z tytułu odsetek wyniósł 112,8 mln zł wobec 151,42 mln zł rok wcześniej. Wynik z tytułu prowizji i opłat sięgnął 3,19 mln zł wobec 10,07 mln zł rok wcześniej.

– Wyniki Idea Banku wypracowane w III kwartale 2020 r. dowodzą, że bank jest dobrze przygotowany do zarządzania trudną sytuacją biznesową, jaką jest przedłużająca się pandemia koronawirusa. Pomimo spadku aktywności ekonomicznej oraz utrzymujących się ograniczeń w relacjach społecznych i gospodarczych, dotykających szczególnie mocno firmy najmniejsze, bank skończył III kwartał na plusie. Składają się na to trzy czynniki: wcześniejsze odchudzenie Idea Banku, racjonalny model zarządzania ryzykiem kredytowym i spadek kosztów finansowania – czytamy także. 

Trzeci kwartał trudnego 2020 r. potwierdził wysoką zdolność Idea Banku do absorpcji obniżek stóp procentowych wypracowaną dzięki stałej redukcji kosztów finansowania. 

Wynik z odpisów wyniósł 39,96 mln zł w III kw. wobec 42,05 mln zł rok wcześniej. Jak podkreślono, zastosowanie odpowiedniego dla sytuacji kryzysowych zarządzania ryzykiem kredytowym umożliwiło spadek odpisów o 32 mln zł w ujęciu kwartał do kwartału.

Z punktu widzenia działalności biznesowej, III kwartał 2020 r. to przede wszystkim czas wypracowywania i testowania rozwiązań w reakcji na szybko zmieniające się otoczenie. Kluczowe znaczenie w tak trudnym okresie ma właściwa polityka ryzyka oraz tempo udzielania wsparcia klientom, którzy musieli zderzyć się z rygorami stanu pandemii. W obu tych sferach Idea Bank zadziałał precyzyjnie i szybko, co przełożyło się na obniżenie odpisów aktualizujących o 32 mln zł. 

– W ocenie ryzyka nie poddajemy się emocjom, ale opieramy na modelach, które biorą pod uwagę m.in. dojrzałość kredytów. Na naszą ocenę sytuacji wpływa też skala wsparcia jakiego udzieliliśmy klientom samodzielnie, w postaci wakacji kredytowych, oraz dzięki uczestniczeniu w tarczy finansowej PFR opartej o środki publiczne. Tak ważny w czasach niespokojnych wskaźnik pokrycia NPL mamy dziś na poziomie istotnie wyższym niż średnia rynkowa – powiedział wiceprezes ds. finansowych Piotr Miałkowski, cytowany w komunikacie. 

Ogólne koszty administracyjne wyniosły 53,03 mln zł w III kw. wobec 55,33 mln zł rok wcześniej. 

Aktywa razem banku wyniosły 15,07 mld zł na koniec III kw. 2020 r. wobec 18,56 mld zł na koniec III kw. 2019.

W I-III kw. 2020 r. bank miał 7,95 mln zł skonsolidowanego zysku netto ogółem przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 71,98 mln zł straty rok wcześniej. Zysk z działalności kontynuowanej w tym ujęciu wyniósł 9,45 mln zł wobec 43,09 mln zł straty rok wcześniej.

Jak podkreślił p.o. prezesa Idea Banku Jerzy Pruski, nasilająca się fala zachorowań w Polsce sprawia, że uwaga zarządu w naturalny sposób skupia się na zapewnieniu ciągłości usług oraz bezpieczeństwie klientów i pracowników.

– W tej chwili nawet 95 proc. pracowników centrali wykonuje swoje obowiązki zdalnie, a sieć oddziałów wypracowała alternatywne rozwiązania awaryjne, które zabezpieczają funkcjonowanie wszystkich placówek niezależnie od stanu zdrowia pracowników. Wprowadziliśmy wiele niestandardowych rozwiązań, w tym udostępniliśmy klientom darmowe maseczki w oddziałach, a testy na covid-19 dla naszych pracowników, którzy mogli mieć kontakt z tym wirusem, są w uzasadnionych przypadkach przez bank refundowane – powiedział Pruski, cytowany w komunikacie. 

W ujęciu jednostkowym strata netto w I-III kw. 2020 r. wyniosła 24,64 mln zł wobec 30,73 mln zł straty rok wcześniej.

Grupa Idea Bank specjalizuje się w usługach bankowych i finansowych dla mikro, małych i średnich firm. Akcje Idea Banku są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2015 r. Aktywa razem banku wyniosły 17,32 mld zł na koniec 2019 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Ideabank, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR