Janet Yellen uskrzydliła rynki akcji, w grze Energa, GTC i Mirbud

Omawiane walory: , , , ,

Środowe wzrosty na rynkach akcyjnych i surowcowych to zasługa gołębiego wystąpienia szefowej Rezerwy Federalnej. Janet Yellen po raz kolejny zapewniła, że FED nie zamierza się spieszyć z zacieśnianiem polityki monetarnej w USA.

Wtorkowe wystąpienie szefowej FED rozruszało rynki finansowe. Janet Yellen nie potwierdziła sugestii prezentowanych przez niektórych przedstawicieli Fed, że podwyżka stóp jest możliwa już na kwietniowym posiedzeniu. Zaznaczyła natomiast, że ostrożność w takich decyzjach jest szczególnie wskazana oraz, że Fed wciąż ma znaczną przestrzeń do stymulacji, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Yellen powołała się przede wszystkim na ryzyka zewnętrzne, sugerując, że niepewne perspektywy światowego wzrostu oraz kondycji rynków finansowych mogą mieć negatywny wpływ na amerykańską gospodarkę. Obecnie rynek terminowy zakłada, że prawdopodobieństwo podwyżki na kwietniowym posiedzeniu FED jest zerowe. Pierwszą poważną okazję do zacieśniania polityki monetarnej upatruje się dopiero w listopadzie.

Wystąpienie szefowej FED osłabiło amerykańską walutę – kurs EUR/USD wzrósł do 1,13. Mniejsze prawdopodobieństwo szybkich podwyżek to dobra wiadomość dla giełd i surowców (m.in. złota i miedzi). Wall Street oraz rynki w Azji zaliczyły solidne wzrosty. S&P 500 urósł o 0,88 proc. i zakończył dzień na najwyższym poziomie w tym roku. NASDAQ podskoczył o 1,67 proc., a Shanghai Comp i Hang Seng zyskały po 1,4 proc.

Pozytywny sentyment do akcji widać też w środę na europejskich parkietach. Przed południem niemiecki DAX i francuski CAC 40 rosną po 1,5 proc. W Warszawie skalą wzrostów wyróżnia się WIG20, który rośnie o 1,2 proc. do 1.976,8 pkt. Tym samym indeks blue chipów ustanawia nowy tegoroczny szczyt. Imponujący rajd kontynuuje też sWIG80 (13.518,6 pkt.). Indeks giełdowych maluchów jest najwyżej od połowy listopada 2015 r.

indeksy

W gronie blue chipów dobrze radzą sobie dzisiaj akcje Energi. Spółka zależna, Energa-Operator podpisała z firmą Polskie Sieci Energetyczne umowę na świadczenie usług przesyłania energii elektrycznej obejmujące usługi przesyłania krajowe i usługi transgranicznej wymiany energii elektrycznej świadczone przez PSE na rzecz EOP. Umowa została zawarta na czas nieokreślony. Szacunkowa wartość umowy w okresie rocznym wynosi 916 mln zł, co odpowiada wartości 4.580 mln zł dla okresu pięciu lat.

O 1,6 proc. tanieją akcje GTC. Według nieoficjalnych informacji Rzeczpospolitej, deweloper analizuje różne scenariusze dotyczące przyszłości projektu budowy handlowej w Wilanowie. Pierwszy to wycofanie się z Wilanowa i wystąpienie z roszczeniami do miasta, których kwota jest szacowana na kilkadziesiąt milionów euro. Alternatywnie możliwa jest sprzedaż działki deweloperowi mieszkaniowemu, który mógłby wybudować tam 1,5 tys. mieszkań. Oznaczałoby to, że GTC nie zmodernizuje układu drogowego i komunikacyjnego, na co miał wyłożyć ok. 70 mln zł.

Na szerokim rynku warto zwrócić uwagę na rosnące o blisko 5 proc. akcje Bytomia. Spółka szykuje się do wprowadzenia programu motywacyjnego na lata 2016-2018. Jego uczestnicy dostaną w sumie nie więcej niż 1 mln akcji – kapitał spółki dzieli się na 71,25 mln sztuk. W zamian spółka będzie musiała wypracować w tym roku 18 mln zł zysku netto, a w kolejnych dwóch odpowiednio 20,5 mln zł i 23,5 mln zł. Ostateczna decyzja w sprawie programu motywacyjnego zapadnie na walnym 21 kwietnia.

O ponad 5 proc. rośnie dzisiaj kurs akcji Mirbudu. Zarząd budowlanej grupy poinformował, że wniosek o ogłoszenie upadłości wobec emitenta złożony przez Europejską Grupę Zakupową Sp. z o.o. został złożony jako bezzasadny oraz był złożony bez wiedzy i zgody organów Europejskiej Grupy Zakupowej Sp. z o.o. >> Zobacz także: Niech brzękną szkła – analiza techniczna Mirbudu

Tegoroczny rajd kontynuują notowania Mostostalu Zabrze (+1,1 proc.). Oferta spółki o wartości ponad 70 mln zł dotycząca instalacji do produkcji nitrocetu została wybrana jako najkorzystniejsza. Postępowanie przetargowe prowadzone było przez KGHM. Przedmiotem oferty jest instalacja do produkcji nitrocetu dla spółki Nitroerg, należącej do KGHM.

Mapa rynku - stan na godzinę 11:05

Mapa rynku – stan na godzinę 11:05

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BYTOM, energa, gtc, Mirbud, mostalzab, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR