Konsorcjum Stali idzie ścieżką trzycyfrowej dynamiki zysków

Omawiane walory:

W I kwartale dystrybutor stali poprawił wynik netto o blisko 250 proc. w ujęciu r/r. Analitycy już zapowiedzieli, że będą musieli zrewidować w górę szacunki zysku na cały 2015 r. W piątek kurs akcji ustanawia nowe tegoroczne szczyty.

Konsorcjum Stali kontynuuje dobrą passę. W I kwartale przychody wzrosły w ujęciu r/r o 10 proc. do 284 mln zł. Zysk EBIT skoczył o 158 proc. do 3,3 mln zł, a netto o 249 proc. do 6,5 mln zł.

Należy mieć świadomość, że z reguły I kwartał jest sezonowo najsłabszy pod względem wyników. Skąd więc wziął się taki przypływ zysków? Spółka w raporcie wymienia kilka czynników. Należy do nich stopniowe ożywienie gospodarcze oraz poprawa wyników firm z branży budowlanej i udrażnianie zatorów płatniczych. Oprócz tego wprowadzenie mechanizmu VAT-u odwróconego na wyroby stalowe i wyeliminowanie z branży oszustów wykorzystujących mechanizmy karuzeli podatkowej. Wśród czynników wymieniono również dywersyfikację działalności emitenta i znaczące zwiększenie udziału w przychodach segmentu przetwórstwa.>> Sprawozdanie finansowe Konsorcjum Stali znajdziesz tutaj

– Warto również zwrócić uwagę na kształtowanie się cen w I kwartale 2015 roku na tle dłuższego horyzontu czasowego. Pokazujemy to na przykładzie kształtowania się na przestrzeni lat 2013-I kw. 2015 cen na pręty żebrowane o przekroju 12 mm, które stanowią jeden z głównych asortymentów w palecie asortymentowej emitenta. Podobna tendencja cenowa dotyczy również pozostałych asortymentów oferowanych przez emitenta. Jak widać na niżej zamieszczonym wykresie, ceny sprzedaży stali w I kw. 2015 r. były istotnie niższe od tych, które obowiązywały w okresach minionych. Emitent wykorzystał to i dzięki trafnym decyzjom zakupowym i odpowiedniej polityce magazynowej oraz dzięki dywersyfikacji swojej działalności, spadkowa tendencja cenowa na głównych asortymentach pozwoliła wypracować grupie emitenta istotnie lepsze wyniki w obszarze produkcji co było głównym powodem poprawy zyskowności oraz wypracowania w I kw. 2015 r. zdecydowanie lepszych wyników niż te, które zostały wypracowane w porównywalnym okresie roku 2014. – czytamy w raporcie spółki.

konstali_wyniki

Swój wkład w poprawę wyników miała także sprzyjająca pogoda. Łagodna w tym roku zima pozwoliła prowadzić w tym okresie inwestycje budowlane, co dało pozytywny efekt zwłaszcza w obszarze produkcji zbrojeń budowlanych.

– Spółka pokazała bardzo dobre wyniki zarówno po stronie sprzedaży jak i zyskowności. Pomimo spadających cen stali spółka zwiększyła przychody o 10 proc. Szacujemy wzrost wolumenów o 21 proc. r./r. Pierwsza marża wyniosła 7,8 proc. vs. 5,6 proc. w I kw.’14 i średniej w zeszłym roku 7,4 proc. Spółka handluje się na trailing 12m P/E 8,9x, EV/EBITDA 7,6x. Będziemy musieli zrewidować w górę nasze szacunki zysku na 2015 r. – oceniają analitycy Trigon DM.

Na koniec marca środki pieniężne i ich ekwiwalenty wynosiły 20,6 mln zł wobec 1,5 mln zł rok wcześniej. Zobowiązania krótkoterminowe wzrosły z 269,2 mln zł do 302,5 mln zł. Cash flow operacyjny I kwartału to 11,7 mln zł. Rok wcześniej było to 15,9 mln zł. Dziś akcje spółki zyskują nawet 9 proc. Od początku roku podrożały o ponad 100 proc. W skali roku zwyżka wynosi 60 proc.>> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Konsorcjum Stali

wykres_Konsorcjum_Stali

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT konsstali, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR