KSG Agro najefektywniejszą ukraińską spółką publiczną branży rolnej

Omawiane walory:

Redakcja ukraińskiego magazynu „TOP-100. Rankingi największych” przeanalizowała efektywność ukraińskich spółek branży rolnej notowanych na zagranicznych giełdach.

ksgagro, ranking, rolnictwo, ukraina, akcje,

Fot. Pexels

Na pierwszym miejscu znalazł się agroholding KSG Agro, notowany na GPW w Warszawie. Według wyników z 2019 r. spółka zwiększyła zysk z 0,5 mln USD w 2018 r. do 6,2 mln USD w 2019 r. Ponadto firma po raz pierwszy od 2014 r. osiągnęła dodatni kapitał obrotowy w wysokości 13,4 mln USD. Jednocześnie wynik EBITDA spółki wzrósł 3,4 razy do 9,57 mln USD (w 2018 r. – 2,85 mln USD). Na koniec 2019 r. łączna wielkość zadłużenia kredytowego spadła o prawie 65 proc. i wyniosła 28,6 mln USD.

Przy tworzeniu rankingu wykorzystano następne wskaźniki:

 • Zadłużenie – wskaźnik obciążenia spółki długiem, jej zdolności do spłaty zobowiązań (dług netto / EBITDA, weight factor – 40 proc.).
 • Marża EBITDA – współczynnik odzwierciedlający rentowność firmy (EBITDA / przychody, weight factor – 15 proc.).
 • Zwrot z kapitału własnego – wskaźnik efektywności zainwestowanych funduszy własnych (zysk netto / kapitał własny, weight factor – 15 proc.).
 • Zwrot z aktywów – wskaźnik efektywności wykorzystania aktywów spółki dla generacji zysku (zysk operacyjny (EBIT) / całkowita wartość aktywów, weight factor – 15 proc.).
 • Zwrot ze sprzedaży – współczynnik pokazujący, ile pieniędzy z wpływów ze sprzedaży stanowi zysk (zysk netto / przychody, weight factor – 15 proc.).
>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

„TOP 100. Rankingi największych” to wydawany od 1999 roku magazyn przeprowadzający niezależne oceny różnych segmentów rynku ukraińskiego. Należy do wydawnictwa Ekonomika+, które posiada w portfelu również portal gospodarczy Delo.ua, portal dla przedsiębiorczych kobiet WoMo.ua oraz portal Marketing Media Review.

KSG Agro jest holdingiem rolniczym kontrolującym areał o powierzchni ok. 33 700 hektarów. Celem strategicznym Grupy jest wzmocnienie dominującej pozycji w regionach docelowych (m.in. dniepropietrowskim, kirowohradzkim) oraz doprowadzenie do powstania największego, pionowo zintegrowanego holdingu rolnego na terenie centralnej Ukrainy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ksgagro, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Akcje KSG Agro na GPW wracają na notowania ciągłe

  Zarząd giełdy dokonał okresowej weryfikacji płynności akcji spółek notowanych na giełdzie. W wyniku przeprowadzonej weryfikacji akcje 5 emitentów, w tym ukraińskiego agroholdingu KSG Agro, przestały być kwalifikowane do Strefy Niższej Płynności. To oznacza, że akcje KSG Agro wracają z tak zwanych “dwóch fixingów” do systemu notowań ciągłych.

 • Giełda umieściła Getin Holding na liście alertów

  Po kwartalnej rewizji na liście alertów GPW znalazło się aż 39 spółek. Do niechlubnej listy dołączyła spółka Leszka Czarneckiego, która niedawno ogłosiła plan scalenia akcji.

 • Portfel StockWatch.pl „Cztery fazy rynku” zakończył I półrocze na 18-proc. plusie

  Pierwsze półroczne bieżącego roku było udane dla prowadzonego na portalu Stockwatch.pl portfela "Cztery Fazy Rynku". W tym czasie udało się dotrzymać kroku silnie rosnącemu WIGowi i osiągnąć 18-proc. stopę zwrotu.

 • Kurs KSG Agro mocno rośnie po wynikach

  W pierwszych sześciu miesięcy roku ukraiński producent żywności poprawił przychody i zyski, ale w samym II kwartale roku zanotował regres wyników. Mimo to inwestorzy spółki borykającej się z wizją utraty płynności przyjęli raport z euforią i świętują w poniedziałek kilkunastoprocentowe wzrosty.

 • WIG20 łapie zadyszkę, gorąco na spółkach ukraińskich i PBG

  W czwartek rano warszawskie blue chipy poddają się niewielkiej korekcie. Oddech po trzydniowym rajdzie łapie dzisiaj m.in. KGHM. Akcje miedziowej spółki tylko w tym tygodniu podrożały o blisko 15 proc. Sił do śrubowania tegorocznej stopy zwrotu nie brakuje za to giełdowym maluchom.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR