Kurs akcji Ergisu runął po publikacji wstępnych wyników za III kwartał

Omawiane walory:

Miniony kwartał okazał się kompletnie nieudany dla giełdowego przetwórcy tworzyw sztucznych. Według wstępnych szacunków, zysk operacyjny Ergisu spadł o 50 proc. W dużej mierze zdecydował o tym splot niekorzystnych zjawisk rynkowych.

Według wstępnych wyników Ergis zanotował w III kwartale 2015 roku wzrost przychodów w ujęciu r/r o 1,2 proc. do poziomu 167,6 mln zł. Spadły natomiast zyski. EBIT obniżył się o 50 proc. do 3,8 mln zł, a wynik netto o 58,5 proc. do 2,2 mln zł.

Zarząd wymienia kilka czynników, które przesądziły o wynikach minionego kwartału. Jednym z nich jest niższa niż oczekiwano sprzedaż twardych laminatów do żywności, co jest pokłosiem odpływu klientów. Część z nich, w obawie o perturbacje związane z transferem linii produkcyjnych z Gallina do Berlina, ulokowała swoje zamówienia u konkurencji. Według szacunków przyniosło to 2 mln zł marży mniej niż oczekiwano. Transfer linii jest obecnie zakończony i grupa dysponuje tymi samymi co pierwotnie mocami produkcyjnymi. Kolejny negatywny czynnik to utrzymująca się bardzo niekorzystna relacja ceny zakupu płatków PET z recyklingu do ceny zakupu granulatu PET, niwelująca przewagę konkurencyjną przy produkcji z płatka – około 2 mln zł marży mniej. Ponad to ważne dla wyniku okazały się większe niż oczekiwano trudności rozwoju sprzedaży taśm PET po podwojeniu mocy produkcyjnych z nowo zainstalowanej linii – tu około 1,5 mln zł marży mniej. Jeszcze jednym ograniczeniem była mniej korzystna, od oczekiwanej po II kwartale, struktura sprzedaży folii stretch PE. W ocenie kierownictwa związana z wstrzymywaniem zakupów przez klientów, oczekujących dalszych spadków cen polietylenu – wpływ na obniżenie marży około 1 mln zł.

(Fot. mat. prasowe/Ergis)

(Fot. mat. prasowe/Ergis)

W komunikacie podano, że oczekiwane przez rynek korzyści, jakie miałaby odnieść grupa w związku z zapoczątkowanym w trakcie kwartału spadkiem cen surowców, znacząco odbiegały od tych możliwych do uzyskania, gdyż w rzeczywistości spadek cen polimerów był mniejszy, niż obserwowany spadek cen produktów ropopochodnych. Spadek cen surowców przełożył się na silną presję cenową ze strony klientów, podczas gdy w skali całego kwartału średnie ceny surowców kształtowały się na poziomie zbliżonym do poprzedniego. Ponadto, przy niższej niż oczekiwano sprzedaży, przeszacowanie zapasów wyrobów gotowych i surowców wpłynęło niekorzystnie na wynik finansowy kwartału.>> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Ergisu

– Trzeci kwartał br. był trudny dla grupy, a osiągnięte wyniki trudno uznać za satysfakcjonujące. Zbieg niekorzystnych okoliczności i zjawisk rynkowych spowodował spadek marży osiąganej przez grupę o ok. 6,5 mln zł. Mimo tego, tegoroczne wyniki po dziewięciu miesiącach są lepsze od osiągniętych w analogicznym okresie 2014 r. – komentuje Tadeusz Nowicki, prezes Ergisu.

Dotychczas spółka nie praktykowała podawania prognoz ani wstępnych wyników. Teraz podjęła decyzję o przedstawieniu wstępnych danych za III kwartał 2015 roku, gdyż – w przekonaniu zarządu – wyniki odbiegają od oczekiwań akcjonariuszy i zarządu, a fakt ten może stanowić istotną dla akcjonariuszy informację. Ostateczne wyniki kwartalne zostaną zaprezentowane 5 listopada 2015 r. Według wstępnych szacunków po trzech kwartałach 2015 r. przychody wzrosły 1,5 proc. do 513 mln zł, a zysk netto o 23,7 proc. do 17,7 mln zł.

Prognozowany spadek zysków w III kwartale wystraszył na tyle rynek, że kurs akcji Ergisu na początku piątkowej sesji ma problem z otwarciem. TKO pokazywało przecenę ponad 18-proc. przecenę. Ostatecznie otwarcie nastąpiło na poziomie 5 zł (-17,6 proc.). Wcześniej notowania poruszały się w trendzie wzrostowym, a tegoroczna stopa zwrotu przekraczała 50 proc. Pod koniec sierpnia impulsem do mocniejszych wzrostów okazały się dobre wyniki za II kwartał. W tym okresie spółka na czysto zarobiła 11,9 mln zł, poprawiając się o 85 proc.

wykres_ergis

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o ergis)

 • Kurs akcji Ergisu równa do nowej ceny w wezwaniu

  Cena w wezwaniu FinERGIS Investments Limited i Marka Górskiego do zapisywania się na sprzedaż akcji ERGISu została podniesiona do 3,88 zł z 3 zł wcześniej, podali wzywający i podmiot pośredniczący. W środę kurs akcji spółki rośnie o 18 proc. do 3,85 zł. 

 • Jest nowe porozumienie ws. brexitu, w grze Klabater i Echo Investment

  Nowe porozumienie ws. brexsitu nieco ożywiło handel na europejskich giełdach i w drugiej połowie dnia może przynieść większe wzrosty również w Warszawie. Pierwsza połowa sesji upłynęła pod znakiem drożejących banków i taniejących koncernów energetycznych. W centrum uwagi było też JSW, ERGIS, Echo Investment i Klabater.

 • Wezwanie na Ergis. Inwestorzy rozpoczęli grę o podniesienie ceny za akcję

  Polowanie na ciekawe i nisko wyceniane spółki na GPW trwa w najlepsze. FinERGIS Investments Ltd. oraz Marek Górski ogłosili właśnie wezwanie na brakujący pakiet akcji ERGISu. Ich celem jest wycofanie spółki z obrotu.

 • Bessa rozgościła się na GPW, gorąco na LPP i Ergisie

  To już trzeci dzień mocnej wyprzedaży na GPW. Jeszcze przed południem indeks WIG20 tracił ponad 1 proc. Pierwsze skrzypce na rynku grają obawy o kondycję amerykańskiej gospodarki i skutki czwartkowego wyroku TSUE ws. kredytów frankowych.

 • 14 czarnych koni sezonu wyników za I kwartał wg DM mBanku

  Analitycy DM mBanku w cyklicznym raporcie wskazali kilkanaście spółek, które w trwającym sezonie mogą błysnąć dynamiką zysków. Wśród faworytów są reprezentanci siedmiu ważnych branż.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR