Bessa rozgościła się na GPW, gorąco na LPP i Ergisie

Omawiane walory: ,

To już trzeci dzień mocnej wyprzedaży na GPW. Jeszcze przed południem indeks WIG20 tracił ponad 1 proc. Pierwsze skrzypce na rynku grają obawy o kondycję amerykańskiej gospodarki i skutki czwartkowego wyroku TSUE ws. kredytów frankowych.

LPP, Ergis, komentarz, akcje, indeksy

Mapa rynku. Źródło ATTrader.pl

Pierwsze godziny handlu przy ulicy Książęcej upłynęły pod znakiem spadków. Na wartości traciły wszystkie warszawskie indeksy. Przed południem WIG20 spada o 1,15 proc. do 2.128 pkt., WIG o 1,04 proc. do 56.257 pkt., mWIG40 o 0,94 proc. do 3.645 pkt., a sWIG80 o 0,56 proc. do 11.393 pkt. Marnym pocieszeniem jest to, że w odróżnieniu od tego co można było obserwować w poniedziałek i wtorek, GPW dziś już nie jest jednym z najgorszych parkietów, ale plasuje się w połowie europejskiej stawki. Mocniej spadają m.in. giełdy w Paryżu i Londynie, tracąc po około 1,4 proc.

Wnioski na przyszłość niestety nie są najlepsze. Szczególnie w odniesieniu do małych i średnich spółek. Sytuacja na wykresie sWIG80, pomimo że dziś indeks ten traci najmniej, jest obecnie najgorsza. Po tym jak w poniedziałek sWIG80 przełamał lokalne minimum z sierpnia (11.467 pkt.), dziś przełamał dołek z maja (11.419 pkt.), co otwiera mu drogę co najmniej do 11.200 pkt.

Kliknij, aby powiększyć

Za chwilę jego śladem może podążyć mWIG40. Indeks giełdowych średniaków właśnie atakuje sierpniowe minimum (3.640 pkt.). Kolejne wsparcie, jakim jest dołek z 2016 roku, znajduje się dopiero na poziomie 3.221 pkt.

Nie najlepsze przecież ostatnio nastroje na GPW, dziś dodatkowo psuje wczorajsza wyprzedaż na Wall Street, po publikacji rozczarowujących danych z amerykańskiej gospodarki. We wrześniu indeks ISM dla przemysłu nieoczekiwanie spadł do 47,8 pkt., podczas gdy oczekiwano jego wzrostu do 50,1 pkt. z 49,1 pkt. w sierpniu. To był najniższy odczyt od dekady, co w sposób automatyczny wywołało strach przed spowolnieniem gospodarczym w USA. Reakcja Wall Street była natychmiastowa. Średnia Przemysłowa zakończyła wtorkową sesję spadkiem o 1,28 proc., S&P500 stracił 1,23 proc., a technologiczny Nasdaq Composite spadł o 1,13 proc.

Na GPW przed południem skalą spadków wyróżniało się LPP, co jest pokłosiem gorszych od oczekiwań wyników finansowych. W III kwartale 2019 roku, szacowany przez spółkę zysk operacyjny, wyniósł 135 mln zł, co jest wynikiem o 12,4 proc. poniżej rynkowych prognoz. Zbliżone do konsensu były natomiast przychody. Miały one wzrosnąć o 13 proc. r/r do 2,31 mld zł, wobec prognozowanych 2,32 mld zł. Finalny raport za III kwartał LPP opublikuje 19 listopada.

Kurs odzieżowej spółki początkowo zanurkował po wynikach z 8.580 zł do do 8.000 zł, ale później giełdowym bykom udało się nieco zminimalizować skalę porażki. Po dwóch godzinach sesji, akcje te traciły 2,9 proc. i za jedną trzeba było zapłacić 8.335 zł. Na gruncie analizy technicznej ewentualny powrót poniżej 8.000 zł będzie oznaczał zakończenie zainicjowanego w połowie sierpnia impulsu wzrostowego, co później może przełożyć się na spadek nawet poniżej 7.000 zł.

Wyniki LPP kolejny raz pokazują, że spółki na GPW w ostatnim czasie częściej rozczarowują wynikami kwartalnymi, niż pozytywnie zaskakują.

W środę w Warszawie tanieją akcje ponad 53 proc. wszystkich notowanych spółek, podczas gdy zaledwie 24 proc. z nich kurs idzie w górę. Jedną z nich jest Ergis. Notowania wystrzeliły o 36,5 proc. do 3,14 zł, pokonując po drodze lokalne szczyty z pierwszej połowy września i czerwca. W tym wypadku impulsem było wezwanie na te akcje. Finergis Investments Ltd. oraz Marek Górski (przewodniczący rady nadzorczej, posiadający 6,6 proc. akcji), ogłosili wezwanie na ponad 20 mln akcji Ergisu (53,15 proc. ogólnej liczby akcji spółki i głosów na WZA) po cenie 3 zł, z zamiarem późniejszego wycofania spółki z GPW.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ergis, lpp, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR