Kurs akcji Kruka wystrzelił po korzystnej decyzji Trybunału Konstytucyjnego w Rumunii

Omawiane walory:

W środę notowania spółki windykacyjnej wystrzeliły o ponad 12 proc. po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w Rumunii, który uznał nowe przepisy prawa bankowego za niekonstytucyjne.

Piotr Krupa, prezes Kruk SA.

– Trybunał postanowił o niezgodności proponowanych przepisów z konstytucją. W dalszym ciągu obowiązuje dotychczasowe prawo, które uznajemy za dobre z perspektywy stabilności systemu bankowego w Rumunii – poinformował redakcję StockWatch.pl Damian Bąbka, menedżer ds. relacji inwestorskich i rozwoju Kruka SA.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Zmiany w prawie były jednym z głównych czynników ryzyka, jakie ciążyły notowaniom wrocławskiej spółki windykacyjnej w ostatnim czasie. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku rumuński parlament uchwalił dwie – bardzo ważne z punktu widzenia Kruka – ustawy zmieniające prawo bankowe. Nowe przepisy nie weszły jednak w życie, ponieważ przed podpisaniem prezydent skierował je do Trybunału Konstytucyjnego w celu zbadania zgodności z ustawą zasadniczą. W środę Trybunał zdecydował, że projektowane przepisy są niekonstytucyjne. Ustawy zostaną zwrócone do parlamentu celem zmiany zapisów.

Pierwszy z projektów dotyczył utraty tytułu egzekucyjnego wydanego w związku z umowami pożyczek zawartych przez banki po wejściu w życie nowych regulacji. Drugi projekt zakładał ograniczenie kwot, które windykator mógłby wyegzekwować od dłużnika. Limit wynosił dwukrotność ceny zakupu wierzytelności. Ten zapis był szczególnie niekorzystny dla branży windykacyjnej w Rumunii.

– Oznacza to bowiem, że amortyzacja pakietu nie wyjdzie najlepszym stopniu 50 proc., a na takim poziomie była choćby średnia Kruka dla wszystkich rynków w I połowie roku. Skoro najlepszy rynek miałby spaść do średniej, to musiałoby to mieć swoje konsekwencje. O ile przed zmianami prawnymi na polskim rynku Kruk mógł się bronić wnoszeniem spraw do sądu przed wejściem w życie pakietu ustaw, to przed potencjalnym strzałem z Rumunii raczej nie będzie jak podjąć działań. Nowe pakiety na rynku będą po prostu tańsze, ale na tych które posiada już Kruk w portfelu zarobi mniej – sygnalizował Paweł Bieniek, szef działu analiz StockWatch.pl w omówieniu raportu za 2018 r.

>> Włoska robota do wykonania – omówienie sprawozdania finansowego Kruk po IV kw. 2018 r.

Rumunia to drugi po Polsce najważniejszy rynek dla Kruka. W ubiegłym roku spółka zainwestowała tam blisko 150 mln zł w nowe portfele wierzytelności, w większości detaliczne. Wartość bilansowa portfela w Rumunii wyniosła 932 mln zł (9 proc. r/r). Spółka oczekuje, że brak zmian w prawie przełoży się na wzrost podaży wierzytelności w tym roku.

W środę kurs akcji spółki windykacyjnej wystrzelił o ponad 12 proc. do 167,40 zł. W czwartek notowania poddają się 4-proc. korekcie. Kwadrans przed godziną 11:00 za jeden walor Kruka płacono 160,50 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR