Kurs DSS spadł po uchwaleniu taniej emisji z dużym rozwodnieniem

Omawiane walory:

Akcjonariusze Dolnośląskich Surowców Skalnych na piątkowym walnym uchwalili ratunkową emisję po 1 zł i dokonali zmian we władzach spółki.

Piątkowe walne uchwaliło emisję 38.780.000 szt. nowych akcji po cenie emisyjnej 1 zł. Aby można było ją przeprowadzić, cena nominalna zostanie obniżona z 4 zł do 1 zł. Podniesienie kapitału ma formalnie status warunkowego, zostaną wykorzystane warranty subskrypcyjne, za które potem zostaną wydane akcje nowej emisji, jeśli zostanie dopięta i zarejestrowana. Walne nie ukończyło obrad – została zarządzona przerwa do 27 kwietnia. >> Informacje z walnego zgromadzenia wraz z uchwałami w wieczornym komunikacie spółki.

Przed operacją kapitał zakładowy spółki dzielił się na 12.927.709 sztuk akcji, na każdą przypadało 14,82 zł księgowego majątku netto. Nie podano w jaki sposób zostanie obniżony nominał akcji, można przypuszczać iż odbędzie się to w drodze przeniesienia części kapitału zakładowego na zapasowy. Umożliwi to obejmowanie akcji po cenie emisyjnej 1 zł.

Z tytułu emisji do spółki wypłynęłoby ok. 38 mln zł gotówki, o tyle urósłby też kapitał własny, sięgając 230 mln zł. Jednak dzieliłby się już na 51,7 mln walorów, co oznacza 4,44 zł na akcję. Nadal oznaczałoby to teoretyczne niedowartościowanie, jednak trzeba liczyć się z dalszymi stratami i uszczuplaniem wartości księgowej w kolejnych kwartałach. Emisja i pozyskanie gotówki pomogłyby przynajmniej częściowo oddalić widmo upadłości. Problemy spółki są jednak znacznie większe: wg stanu na 31 grudnia 2011 r., krótkoterminowe zadłużenie kredytowe na poziomie skonsolidowanym przekraczało 290 mln zł. >> Czasu jest mało, bo bank już wypowiedział umowy kredytowe spółce zależnej.

Notowania DSS mają za sobą dramatyczne tygodnie. Największa, bo aż 50-procentowa przecena miała miejsce w dniu poinformowania o upadłości likwidacyjnej, wówczas akcje spadły z 2 zł nieco poniżej 1 zł. W dwóch kolejnych dniach odbijały i przekroczyły 1,50 zł, lecz pierwsze doniesienia z walnego o emisji, które przekazała o godz. 14:13 Polska Agencja Prasowa, spowodowały gwałtowną wyprzedaż akcji i równoważenie na dolnych widełkach. Ostatecznie akcje DSS zakończyły dzień spadkiem o 10 proc. do ceny 1, 35 zł. Objęcie znacznego pakietu akcji po 1 zł na pewien czas przymuruje kurs na tym poziomie, natomiast uwaga inwestorów będzie skupiona na kolejnych znaczących informacjach ze spółki, takich jak raport za I kwartał 2012 r. oraz zaudytowany raport roczny.

W zarządzie pojawiła się nowa twarz – stanowisko prezesa objął Mariusz Roman związany do niedawna z Miraculum – spółką też przeżywającą problemy i ocierającą się o upadłość. >> Więcej o nowym prezesie tutaj. Wg informacji krążących po rynku, we wtorek w sądzie zostaną złożone propozycje układowe. Główny bank finansujący ma podobno poprzeć układ z wierzycielami.

>> Giełda już wykreśliła DSS ze składu indeksów w wyniku ogłoszenia upadłości likwidacyjnej, mimo że wyrok jest nieprawomocny. >> Z indeksów znikną DSS oraz skupiona w wezwaniu spółka Mondi Świecie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT dss, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Giełda zawiesiła notowania akcji sześciu spółek z głównego parkietu

  Na żądanie Komisji Nadzoru Finansowego zarząd Giełdy za brak raportów rocznych zawiesił obrót akcjami sześciu emitentów. Ukarane spółki od dłuższego czasu znane były z problemów finansowych oraz "groszowego" kursu akcji.

 • Przecena ropy dołuje giełdy, pod kreską KGHM i PGNiG

  Po dziewięciu kolejnych dniach wzrostów inwestorzy na europejskich giełdach zaczynają realizować zyski. Sygnał do zwrotu na rynku dała OPEC, której decyzja o utrzymaniu poziomów wydobycia uderza w notowania spółek naftowych.

 • Decyzja OPEC w centrum uwagi inwestorów, rośnie Kernel i DSS

  Choć podczas czwartkowej sesji można spodziewać się dalszego spadku aktywności inwestorów, to wcale nie musi być ona nieciekawa. Przy mniejszym zaangażowaniu dużego kapitału, można się spodziewać sporej zmienności indeksów. Szczególnie WIG20 będącego instrumentem bazowym dla kontraktów terminowych.

 • Kurs akcji DSS na deskach po niespodziewanym ciosie od banku

  BZ WBK sprawił wierzycielom spółki zależnej DSS niemiłą niespodziankę. W ostatniej chwili bank wycofał się z głosowania za układem. Rafał Abratański, prezes zarządu KKSM komentuje, że był to starannie wyreżyserowany spektakl mający doprowadzić KKSM do likwidacji.

 • Ugoda z Chińczykami okazją do odreagowania na kursie akcji DSS

  Budowlana spółka jest dziś liderem wzrostów na warszawskim parkiecie. DSS dogadał się z Covec w kwestii roszeń, wynikających z umów na budowę autostrady A2. W efekcie kurs akcji dostawcy kruszyw zyskuje nawet 35 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR