Łabędzi śpiew na giełdach, w grze Echo i Biomed-Lublin

Omawiane walory: , , ,

Środowa sesja upływa pod znakiem kontynuacji wzrostowego odbicia na GPW, pomimo słabych danych makroekonomicznych jakie napłynęły z Europy. Czarne chmury zbierające się nad rynkami nie pozwalają jednak na większy optymizm.

biomedlub, echo, boombit, mabion, komentarz, akcje, indeksy,

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Zazieleniło się w środę na europejskich giełdach, gdzie indeksy bądź kontynuują wczorajsze wzrostowe odbicie (jak to ma miejsce w Warszawie i Frankfurcie), bądź dopiero rozpoczynają odreagowanie ostatnich spadków. Użyte w poprzednim zdaniu słowa „odbicie” i „odreagowanie” właściwie opisują obecną giełdową rzeczywistość. Czarne chmury zbierające się nad rynkami, nie pozostawiają bowiem żadnych wątpliwości, że taki jest charakter obecnych wzrostów. Zresztą w wielu przypadkach analiza techniczna również jednoznacznie wskazuje na rychły powrót spadków.

Jakie to są czarne chmury? Pierwszoplanową rolę odgrywa teraz systematyczny wzrost liczby zarażonych koronawirusem w Europie. Oczywiście inwestorzy nie reagują już tak nerwowo jak wiosną, ale nie sposób ignorować nowych rekordów. Dotyczy to też Polski, gdzie tylko dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 974 nowych przypadkach i aż 28 zgonach. Jednocześnie nie można już wykluczyć braku nowych ogólnokrajowych lockdownów. A nawet jeżeli ich nie będzie, to ewentualne lokalne obostrzenia, skok zachorowań oraz absencja pracowników, i tak negatywnie wpłynie na konsumpcję i produkcję, obniżając tym samym wzrost gospodarczy.

>> PROMOCJA! Do końca września kup abonament półroczny do Strefy Premium StockWatch.pl, a drugie pół roku otrzymasz gratis!

Ten negatywny wpływ kolejnej fali koronawirusa już można zaobserwować w opublikowanych dziś wstępnych odczytach indeksów PMI za miesiąc wrzesień. O ile bowiem jeszcze sektor produkcyjny, który ma większą inercję, kontynuuje pocovidowe odbicie, to usługi momentalnie siadły. Usługowe PMI dla Francji, Niemiec i całej strefy euro ponownie zameldowały się poniżej granicznego poziomu 50 pkt., co sygnalizuje pogorszenie się sytuacji w sektorze. Dla przykładu indeks dla strefy euro spadł do 47,6 pkt. z 50,5 pkt. w sierpniu, podczas gdy prognozowano jego stabilizację właśnie na poziomie 50,5 pkt.

Indeksy PMI już nie tyle wskazują na wypłaszczanie się odbicia po wiosennych lockdownach, co od kilku tygodni przecież anonsowały twarde dane, ale wyraźnie pokazują na cofnięcie się gospodarki w przypadku dalszego wzrostu zachorowań. W tej sytuacji trudno będzie o wzrosty na giełdach.

To nie jedyne ryzyka. Z punktu widzenia rynków wschodzących, a w tym koszyku wciąż jest warszawska giełda, zagrożeniem jest powoli zyskujący na wartości dolar. Ratunkiem dla Wall Street nie okazała się też wczorajsza konferencja Tesli, która została uznana za rozczarowującą, co dziś w handlu przedsesyjnym ściąga kurs akcji producenta samochodów elektrycznych o ponad 5 proc.

W południe w Warszawie zyskiwały przede wszystkim duże spółki, które najszybciej reagują na zmieniającą się sytuację na europejskich parkietach. O godzinie 12:00 indeks WIG20 rósł o 0,97 proc. do 1.709 pkt. Wyraźnie w tyle pozostawały WIG i mWIG40, a sWIG80 spadał o 0,84 proc.

W gronie 20 największych spółek najbardziej wyróżniają się PGNIG (+5,8 proc.), Dino Polska (+4,1 proc.) i CCC (+3,1 proc.), ale na szerokim rynku pierwszoplanową rolę gra Biomed-Lublin, dla którego powrót strachów przed pandemią jest kołem zamachowym wzrostów.

Biomed wyróżnia się nie tylko dlatego, że jego akcje drożeją o 42 proc. do 22,20 zł (kurs był też przez moment równoważony). Również dlatego, że obroty na tych akcjach są największe na całym rynku. Prawie 2-krotnie wyższe niż na akcjach CD Projektu i Play, czyli na 2 i 3 spółce w zestawieniu. Sytuacja techniczna na wykresie dziennym Biomedu sugeruje, że kurs może powrócić nawet do maksimów z połowy sierpnia, czyli do 27,80 zł.

Spółka szumnie ogłosiła dziś, że posiada lek, „który działa i zabija COVID19”. Sęk w tym, że do stworzenia produktu jeszcze daleka droga. Lek musi przejść m.in. badania kliniczne na ludziach, a produkcja jest mocno uzależniona od dostępności osocza ozdrowieńców.

Sporą niespodziankę akcjonariuszom sprawiło Echo Investment. W II kwartale spółka wypracowała 10,5 mln zł zysku netto. To wprawdzie dużo mniej niż przed rokiem, gdy zarobiła ona 36,1 mln zł, ale znacznie lepiej od prognoz. Rynek oczekiwał bowiem 12,9 mln zł straty netto. Lepiej od prognoz wypadły też przychody. Wzrosły one do 248,4 mln zł z 61,4 mln zł rok wcześniej. Konsensus kształtował się na poziomie 216,8 mln zł. Akcje Echo Investment drożeją po wynikach o 2 proc. do 4,12 zł.

Wynikami pochwalił się również BoomBit. W II kwartale spółka zarobiła 2,02 mln zł netto wobec 0,87 mln zł straty przed rokiem. Jej przychody wzrosły do 32,39 mln zł z 14 mln zł. To jednak nie zadowoliło inwestorów. Kurs spółki spada o 5 proc. do 20,80 zł.

Mabion tanieje o 3,5 proc. do 30,10 zł po tym jak spółka poinformowała, że w II kwartale miała 10,98 mln zł straty netto wobec 16,71 mln zł straty w analogicznym okresie 2019 roku i nie odnotowała w raportowanym okresie żadnych przychodów ze sprzedaży.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o BIOMEDLUB, BoomBit, echo, Mabion)

 • Mabion zwołuje walne ws. emisji akcji za 200 mln zł. Kurs akcji spada

  MABION zwołał na 22 marca br. kolejne nadzwyczajne walne zgromadzenie. Głównym punktem spotkania będzie głosowanie nad projektem uchwały dot. przeprowadzenia emisji nie więcej niż 10,5 mln akcji bez prawa poboru. We wtorek kurs akcji MABIONu spada o 10 proc. i z nawiązką niweluje wczorajsze wzrosty.

 • KGHM, PGNiG i Dino Polska ciągną WIG20 w górę

  KGHM drożejący wraz z cenami miedzi, PGNiG rosnący po wynikach i odreagowujące spadki akcje Dino Polska windują w czwartek indeks WIG20. Na szerokim rynku wyróżnia się ECHO, Ursus i Braster.

 • 6 producentów gier, którzy w 2021 r. mogą wypłacić dywidendę

  Rok 2021 zapowiada się rekordowo pod względem dywidend w branży gamingowej zarówno pod względem kwot jak i liczby spółek. Z informacji zebranych przez StockWatch.pl wynika, że w tym roku zyskiem z akcjonariuszami podzieli się aż sześciu producentów gier wideo notowanych na warszawskim rynku.

 • Biotechnologia na giełdzie. Partner to podstawa

  W czwartej odsłonie cyklu biotechnologicznego serwujemy crème de la crème - to co najbardziej interesuje inwestorów, czyli komercjalizację projektów. To właśnie ten etap przynosi skokowy wzrost kapitalizacji spółki i olbrzymie zyski akcjonariuszom.

 • Biotechnologia na giełdzie. Rozwój leku i prawdopodobieństwo sukcesu

  W trzeciej odsłonie cyklu biotechnologicznego skupiamy się na trudnej drodze, jaką musi przebyć kandydat na lek, aby nim zostać, uzyskać zgodę regulatorów i być dopuszczonym do sprzedaży. Prawdopodobieństwo to słowo klucz tego artykułu, które dodatkowo ma przełożenie na to, czym inwestorzy interesują się najbardziej, czyli wyceną spółek biotechnologicznych.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR