Łagodna korekta rajdu św. Mikołaja, w górę Serinus i Petrolinvest

Omawiane walory: , , , , , , , ,

W poniedziałek warszawski parkiet kontynuował odreagowanie po silnych wzrostach z ubiegłego tygodnia. Najsłabiej wypadł WIG20, który cofnął się o 0,9 proc., a najlepiej mWIG40, w czym duża zasługa solidnego skoku notowań JSW.

Tydzień na rynkach akcyjnych rozpoczął się nerwowo, głównie ze względu perspektywę środowej decyzji FED ws. stóp procentowych. Inwestorzy są niemal pewni, że w tym tygodniu ujrzymy drugą od wybuchu kryzysu finansowego z lat 2007-2009 podwyżkę kosztu pieniądza w USA. Przez większość dnia główne indeksy w Europie traciły na wartości. Przecenę udało się zminimalizować dopiero w końcówce sesji. Około 17:30 niemiecki DAX traci 0,25 proc., a francuski CAC40 -0,07 proc. W kontekście kilkuprocentowych wzrostów na rynku ropy naftowej (efekt sobotniego spotkania krajów OPEC i państw spoza kartelu) niespodzianką jest blisko 1-proc. przecena na kursie FTSE 100. W głównym indeksie brytyjskiej giełdy sporą wagę stanowią spółki za sektora wydobywczego. Symboliczne spadki notują dziś główne indeksy na Wall Street – S&P 500 traci 0,11 proc.

Spadkowy początek tygodnia zaliczyła też giełda w Warszawie. W dół ciągnęły przede wszystkim duże i małe spółki. Indeks WIG20 stracił dziś 0,9 proc. i zakończył sesję na poziomie 1.882 pkt. Zielonym wyjątkiem był dzisiaj mWIG40 (+0,2 proc.), w czym duża zasługa solidnego wzrostu na kursie JSW (+5,4 proc.).

wykres_wig20

W gronie blue chipów tylko trzy spółki zakończyły sesję na plusie (Alior, mBank i PGNiG) i jedna na poziomie odniesienia (Orange Polska). Najwięcej zyskały dziś walory krajowego giganta na rynku dystrybucji gazu ziemnego, który pochwalił się wynikami programu Prąd i Gaz. Według szacunków zarządu, PGNiG Obrót Detaliczny przerwał spadkowy trend pozyskiwania klientów. Na przestrzeni 100 dni spółka pozyskała ok. 10 tys. klientów w ramach PiG.

Spadkową sesję zaliczyły dziś spółki energetyczne. DM mBanku w grudniowym przeglądzie obniżył rekomendacje dla Energi (-1,69 proc.) i Tauronu (-1,1 proc.) z kupuj do akumuluj. Biuro wyceniło akcje pierwszej spółki na 9,20 zł/szt., a drugiej na 3,03 zł/szt. Ceny docelowe są wyższe od rynkowych odpowiednio o 5,7 proc. i 12,2 proc.

Ciekawostką poniedziałkowej sesji były spekulacyjne wzrosty na kursie Serinus Energy (+36 proc.) i Petrolinvestu (+32,35 proc.). Pierwsza ze spółek działa w obszarze poszukiwań i wydobycia ropy oraz gazu, dlatego dzisiejszy rajd można wytłumaczyć wzrostem cen surowca. Do przekroczenia progu rentowności produkcji (ok. 55 dolarów za baryłkę) Serinusowi brakuje już tylko 2 USD. Z kolei wzrosty na kursie Petrolinvestu to efekt oderwanej od rzeczywistości spekulacji. Spółka od kilku lat skupia się jedynie na obronie statusu emitenta GPW.

Z dużą uwagą śledzone były dzisiaj notowania Giełdy Papierów Wartościowych (-0,03 proc.). Operator warszawskiego parkietu w piątek po sesji opublikował informację o zwołaniu NWZA na 4 stycznia. Wśród projektów uchwał są propozycje głosowania nad zmianami w składzie RN i zarządzie spółki (w tym także na stanowisku prezesa GPW).

O 3,45 proc. podskoczył kurs akcji Torpolu. Spółka poinformowała, że jej oferta w przetargu PKP PLK na roboty budowlane na linii kolejowej E20 na odcinku Warszawa–Poznań, odcinek Sochaczew-Swarzędz, Torpol okazała się najniższa pod kątem ceny i najkorzystniejsza w pozostałych kryteriach. Wartość oferty to 1,03 mld zł brutto.

Wysokie obroty zanotował dziś Newag (+1,22 proc.). Producent taboru kolejowego zawarł z Przewozami Regionalnymi umowę o wartości ponad 50 mln zł na dostawę trzech elektrycznych zespołów trakcyjnych.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT energa, gpw, jsw, newag, petrolinv, PGNiG, serinus, TAURONPE, Torpol, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR