Lentex liczy na drugą w tym roku dywidendę w Novicie

Omawiane walory: ,

10 mln zł na dodatkową dywidendę w tym roku miałyby pochodzić z kapitału rezerwowego i zapasowego. Propozycja głównego udziałowca daje stopę powyżej 7 proc.

Lentex chce, aby Novita wypłaciła 4 zł dywidendy na akcję. Główny akcjonariusz spółki, który kontroluje ponad 63 proc. głosów zażądał umieszczenia w porządku obrad takiej propozycji. Proponowany przez Lentex dzień dywidendy to 10 lipca, a dnia wypłaty dywidendy na 15 października. Walne zgromadzenie zaplanowane jest na 2 lipca.

Przypomnijmy, że majowe walne Novity zdecydowało o wypłacie 7,4 mln zł, co dało 2,95 zł na akcję – stopa 5,4 proc. Tu dzień dywidendy wyznaczono na 2 lipca 2015 roku, a jej wypłata ma nastąpić 20 lipca 2015 roku.

Tegoroczna rozgrywka dywidendowa w Novicie to nie pierwszyzna. W 2014 roku spółka wypłaciła 2,03 zł na akcję – stopa 5,7 proc. Niemniej Janusz Piczak, drugi pod względem wielkości udziałowiec Novity, wnioskował za wypłatą dywidendy nadzwyczajnej. Jednak tej propozycji sprzeciwił się Lentex.

Z ostatniego raportu finansowego wynika, że na koniec marca na koncie Novity było 4,62 mln zł środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wobec 1,1 mln zł rok wcześniej. Cash flow operacyjny z pierwszego kwartału to 3,96 mln zł wobec 1,92 mln zł rok wcześniej. Natomiast zysk netto spadł z 2,5 mln zł do 2,3 mln zł. W całym zeszłym roku grupa zarobiła na czysto 9,9 mln zł.

W piątek kurs akcji Novity trzyma się poziomu odniesienia, a Lenteksu nieznacznie traci na wartości. W tym roku akcje pierwszej ze spółek zyskały ponad 12 proc., a drugiej niewiele ponad 2 proc. Roczna stopa zwrotu to odpowiednio 66 proc. i 13 proc.

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT lentex, Novita, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR