10 spółek, które jeszcze w tym roku wypłacą dywidendę

W ostatnich tygodniach 2020 roku garść spółek planuje wypłatę dywidendy. W kalendarium jest jeszcze 10 propozycji, z czego dwie to dywidendy o dwucyfrowej stopie. StockWatch.pl sprawdził, które spółki sypną groszem na święta.

dywidendy,2020,najlepsze,ciekawe,spółki,gpw

Jeszcze w tym roku 10 spółek z rynku głównego i NewConnect podzieli się zyskiem z akcjonariuszami.

W szalonych czasach koronawirusa inwestowanie w value, czyli przede wszystkim spółki dywidendowe, trafiło do lamusa. Zdecydowana większość inwestorów dała się porwać zawrotnym stopom zwrotu spółek klasyfikowanych jako growth. Mowa tu o stosunkowo młodych firmach, które przeważnie działają w sektorach nowych technologii i rzadko płacą dywidendę. Co ciekawe, wiele z nich regularnie przynosi stratę lub wręcz balansuje na granicy wypłacalności, a mimo to wciąż może liczyć na hojne finansowanie. Jak to możliwe? Otóż obecnie dla inwestorów ważniejszą kwestią niż bieżące wyniki czy fundamenty biznesu są perspektywy wzrostu lub obietnica szybkiego podbicia nowego rynku. Trend jest na tyle silny, że obecnie spółki typu value są rekordowo tanie. W perspektywie długoterminowej może to być dobry moment na zmiany w portfelu.

Tegoroczny sezon dywidendowy praktycznie już się skończył. W kalendarium pozostało zaledwie kilka ciekawych dat. Cały rok 2020 też można podsumować jako wyjątkowo skromny. Wiele firm zrezygnowało z wypłat, tłumacząc się zawirowaniami w gospodarce i niepewnością o przyszłość. W samym WIG20, czyli indeksie uznawanym za dywidendowy, na wypłatę zdecydowało się zaledwie 5 spółek. W sumie do podziału trafiło niewiele ponad 2 mld zł. Dla porównania warto dodać, że rok wcześniej 13 dużych spółek wypłaciło 12,3 mld zł dywidend. Nieco lepiej sytuacja wyglądała wśród małych i średnich firm. Część z nich postanowiła nawet wypłacić zaliczkę z tegorocznych zysków.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Te spółki dzielą już tegoroczne zyski

Na dywidendę zaliczkową zdecydowała się garstka spółek. Jeszcze w tym roku zyskiem z akcjonariuszami podzieli się Żywiec, Asbis i Archicom. Ciekawa historia wydarzyła się w pierwszej spółce. Jeszcze na początku listopada giełdowy browar uchwalił wypłatę 14 zł na akcję, ale tydzień później zmienił zdanie i dołożył po 2 zł na walor. Jak poinformował zarząd, o podwyżce dywidendy przesądziły wnioski z ponownej analizy sytuacji finansowej. Stawka 16 zł to o 1 zł więcej niż rok wcześniej. Przy obecnym kursie stopa dywidendy wynosi 3,4 proc.

W wyjątkowo komfortowej sytuacji są akcjonariusze Asbisu, dla którego rok 2020 będzie najprawdopodobniej najlepszy w historii. Spółka niedawno opublikowała świetne wyniki, a kurs akcji wspiął się na nowe szczyty. Dystrybutor elektroniki użytkowej postanowił podzielić się sukcesem. W listopadzie zarząd uchwalił wypłatę zaliczki w wysokości 5,55 mln USD, co oznacza wypłatę 0,10 USD na akcję. Przy obecnym kursie stopa dywidendy sięga 5,5 proc.

Warto dodać, że w październiku br. Asbis podwyższył prognozę zysku netto na 2020 rok do 23-25 mln USD, w porównaniu do 18-20 mln USD prognozowanych w sierpniu br., co oznacza, że zysk może być wyższy o 25 proc. od pierwotnie zakładanego. Przychody ze sprzedaży pozostały na poziomie pierwotnej prognozy, tj. 2-2,2 mld USD.

Jeszcze w tym roku groszem hojnie sypnie Archicom. Deweloper mieszkaniowy w ramach zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok 2020 wypłaci 65 mln zł. Ponad 48 mln zł z tej kwoty to środki zgromadzone na kapitale rezerwowym, zarezerwowanym na wypłatę dywidend lub zaliczek. Przypomnijmy, spółka w kwietniu br. z racji pandemii zawiesiła politykę dywidendową w odniesieniu do zysku za 2019 r. Zaliczka na akcję wynosi 2,53 zł, co przy obecnym kursie daje stopę przekraczającą 12 proc. Pod tym względem Archicom to ewenement na GPW. W tym roku dwucyfrowa stopa dywidendy to rzadkość. Żeby było jeszcze ciekawiej trzeba dodać, że w tym tygodniu kurs akcji ustanowił nowe historyczne rekordy.

Dywidendowe ostatki

Kilka kolejnych spółek podzieli się zyskami wypracowanymi jeszcze przed wybuchem pandemii. Dywidendę na końcówkę roku odłożyła giełdowa Toya. Producent i dystrybutor elektronarzędzi na wypłatę przeznaczył 60 mln zł. Stawka na akcję wyniesie 0,80 zł. Przy obecnym kursie stopa dywidendy przekracza 11 proc. Szósta wypłata w giełdowej historii spółki będzie rekordowa. Dotychczas najwyższą stawkę Toya wypłaciła w 2018 r., gdy akcjonariusze otrzymali 0,47 zł na akcję.

W grudniu zysk za rok obrotowy 2019/2020 podzieli i wypłaci Mercor. Producent biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych na dywidendę zarezerwował skromne 3,9 mln zł. Stawka na akcję wynosi 0,25 zł, co przy obecnym kursie daje stopę w okolicach 2,5 proc. Tegoroczna wypłata będzie najniższa w giełdowej historii spółki. Równie skromną dywidendę przygotowała Trans Polonia. Spółka transportowa na tegoroczną wypłatę przeznaczy nieco ponad 2 mln zł, czyli cały ubiegłoroczny zysk plus 470 tys. zł z kapitału zapasowego. Stawka na akcję wynosi 9 groszy na akcję, co przy obecnym kursie daje stopę dywidendy na poziomie nieco ponad 3 proc.

Dywidendę rzutem na taśmę może wypłacić jeszcze Novita. Producent m.in. włóknin medycznych i sanitarnych na żądanie akcjonariusza umieścił w porządku obrad na najbliższe walne projekt ws. dywidendy nadzwyczajnej w wysokości 27 mln zł. Środki te pochodzą z kapitału zapasowego. Decyzja ws. wypłaty zapadnie 19 listopada. Przy obecnym kursie stopa dywidendy wynosi 8,5 proc., a trzeba pamiętać, że tylko w tym roku notowania Novity podskoczyły o ponad 250 proc.

Decyzji w kwestii wypracowanych zysków nie podjął jeszcze Kernel Holding, u którego rok obrotowy zakończył się w czerwcu. Walne w tej sprawie dywidendy zaplanowano na 10 grudnia. Propozycja ukraińskiego holdingu rolno-spożywczego to 0,42 USD na akcję. Kwestią otwartą pozostają terminy ustalenia prawa do zysku i wypłaty. Te, zgodnie z projektem uchwały, ma wyznaczyć zarząd. Kernel Holding regularnie od 2015 r. dzieli się zyskiem z akcjonariuszami. W roku obrotowym 2019/2020 r. (zakończonym 30 czerwca 2020) odnotował 117,87 mln USD zysku netto wobec 189,46 mln USD zysku rok wcześniej. W ujęciu jednostkowym wynik netto w r. obr. 2019/2020 wyniósł 387,95 mln USD wobec 29,75 mln USD zysku rok wcześniej.

Kalendarium ostatnich dywidend w 2020 roku

Spółka Kwota dywidendy Stawka na akcję Stopa dywidendy wg kursu z 12 listopada Dzień dywidendy Dzień wypłaty dywidendy
Archicom 64,94 mln zł 2,53 zł 12,34 proc. 20 listopada 27 listopada
Asbis  5,55 mln USD 0,1 USD (0,38 zł) 5,42 proc. 7 grudnia 17 grudnia
Caspar Asset Management  2,09 mln zł 1,06 zł 2,36 proc. 30 listopada 7 grudnia
Mercor 3,91 mln zł 0,25 zł 2,46 proc. 11 grudnia 18 grudnia
MPL Verbum 0,27 mln zł 0,11 zł 4,04 proc. 24 listopada 4 grudnia
Novita 27 mln zł 10,80 zł 7,8 proc. 1 grudnia 15 grudnia
Pro-Log 2,10 mln zł 2,10 zł 9,13 proc. 14 grudnia 21 grudnia
Toya 60,03 mln zł 0,80 zł 11,11 proc. 24 listopada 14 grudnia
Trans Polonia 2,03 mln zł 0,09 zł 3,12 proc. 14 grudnia  22 grudnia
Żywiec 164,34 mln zł 16 zł 3,36 proc. 14 grudnia 21 grudnia

Źródło: Opracowanie własne na podstawie raportów bieżących

Dywidendy z NewConnect

Dywidendową listę na ten moment zamykają trzy spółki z NewConnect. Szukając okazji na tym rynku należy zwrócić uwagę na płynność. Niskie lub wręcz zerowe obroty w połączeniu z pustym arkuszem zleceń, to poważne ryzyko inwestycyjne. Szczególnie, jeśli będziemy chcieli w miarę szybko kupić lub sprzedać akcje.

W tym roku dywidendą podzielą się Pro-Log, MPL Verbum i Caspar Asset Management. Pierwsza spółka płaci 2,10 zł na akcję, co nawet po ubiegłotygodniowym wystrzale notowań daje stopę na poziomie 9 proc. Warto dodać, że firma specjalizująca się w obsłudze logistycznej towarów akcyzowych dość regularnie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami. Większość z dotychczasowych dywidend miała dwucyfrową stopę. Z kolei MPL Verbum płaci w tym roku 11 groszy na akcję. Na ten moment stopa dywidendy przekracza 4 proc. Tegoroczna wypłata będzie 7. z rzędu.

Z drugą wypłatą w tym roku wraca Caspar Asset Management. Przypomnijmy, firma zarządzająca aktywami w lipcu wypłaciła po 1,74 zł na akcję z zysku za 2019 r. Tej jesieni spółka dołoży jeszcze zaliczkę w wysokości 1,06 zł na poczet dywidendy za 2020 r. Stopa dywidendy wynosi ok 2,4 proc.

dywidendy

Stopy zwrotu spółek w 2020 r. Kliknij, aby powiększyć.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o archicom, asbis, CASPAR, kernel, mercor, mplverbum, Novita, prolog, Toya, transpol, ZYWIEC)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR