Lentex szykuje wezwanie na Novitę po 35 zł za akcję

Omawiane walory: ,

Na wieść o planach Lenteksu akcje producenta włóknin zerwały się do wzrostów. Proponowana cena zapowiadanego wezwania daje 20-proc. premię względem czwartkowego kursu odniesienia.

W czwartek akcje Novity należą do grona rynkowych liderów wzrostu. Powodem dobrego zachowania kursu akcji jest informacja o planowanym wezwaniu. Zamierza ogłosić je Lentex, który obecnie posiada 824.999 akcji Novity, co stanowi 33 proc. kapitału zakładowego spółki. Spółka poinformowała, że w wyniku transakcji tego chce osiągnąć 66-proc. udział. Oprócz Lenteksu pakietem 33-proc. dysponuje jeszcze Janusz Piczak, zastępca przewodniczącego rady nadzorczej. Blisko 12-proc. udział ma Pocztylion.

Zarząd planuje ogłosić wezwanie w ciągu 14 dni od momentu otrzymania zgody rady nadzorczej na jego ogłoszenie. Potrzebna jest również zgoda prezesa UOKiK.

Lentex argumentuje, że planowane nabycie akcji Novity wpisuje się w prowadzoną przez niego strategię dotyczącą zwiększania swojego udziału w tej spółce. Novita jest jednym z czołowych w kraju producentów włóknin technicznych m.in. dla przemysłu obuwniczego i geowłóknin oraz włóknin metodą iglowania wodnego. Natomiast Lentex to czołowy producent elastycznych wykładzin mieszkaniowych, obiektowych i sportowych z PVC oraz włóknin. Spółka produkuje włókniny o zastosowaniach sanitarno-higienicznych, technicznych, motoryzacyjnych, budowlanych, meblarsko-tapicerskich, odzieżowych, obuwniczych, rolniczych, filtracyjnych i wielu innych.

>> W serwisie znajdziesz komplet aktualnych informacji na temat finansowej kondycji producenta włóknin technicznych. >> Zobacz jak zmienił się obraz fundamentalny Novity po wynikach za IV kwartał 2013 r.

Novita ma za sobą udany po względem sprzedaży I kwartał 2014 roku. W tym okresie przychody Novity wyniosły 21,4 mln zł, czyli były o 28 proc. wyższe od osiągniętych w analogicznym okresie ubiegłego roku. Tegoroczna prognoza jednostkowa spółki (bez wyników zależnego Novitex Sp. z o.o.) zakłada 88,5 mln zł przychodów i 7,4 mln zł zysku netto. Szacunki te nie obejmują zdarzeń jednorazowych. W 2013 r. skonsolidowane przychody wyniosły 82 mln zł, a zysk netto 6,6 mln zł.

Lentex zapowiedział, że w wezwaniu na Novitę zaoferuje 35 zł za akcję. W czwartek akcje spółki ruszyły żwawo w tym kierunku, dochodząc do poziomu 33,50 zł. Wcześniej, w tym roku akcje emitenta straciły na wartości 14 proc. W zeszłym roku notowania Novity zyskały ponad 50 proc.

wykres_Novita

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o lentex, Novita)

 • 10 spółek, które jeszcze w tym roku wypłacą dywidendę

  W ostatnich tygodniach 2020 roku garść spółek planuje wypłatę dywidendy. W kalendarium jest jeszcze 10 propozycji, z czego dwie to dywidendy o dwucyfrowej stopie. StockWatch.pl sprawdził, które spółki sypną groszem na święta.

 • 20 najciekawszych dywidend do zgarnięcia jeszcze w tym sezonie

  Tak słabego sezonu dywidendowego nie pamiętają nawet najstarsi inwestorzy. Tegoroczne kalendarium wypłat jest krótkie, stawki skromne, a stopy dywidend tylko gdzieniegdzie przekraczają 5 proc. StockWatch.pl sprawdził, gdzie jeszcze w tym sezonie można załapać się na przyzwoite dywidendy.

 • 16 spółek na dywidendowe żniwa w lipcu

  Tylko w lipcu prawo do zysku rozdysponuje ponad 50 spółek z GPW. Sprawdziliśmy, kto ma w planach najwyższe stopy dywidend, sięgające nawet kilkunastu procent.

 • 12 najciekawszych propozycji dywidendowych z I połowy kwietnia

  Karuzela deklaracji dywidendowych kręci się w najlepsze. Tylko w kwietniu chęć podzielenia się zyskiem z akcjonariuszami zgłosiło około 40 spółek z GPW. Sprawdziliśmy, u kogo tegoroczne wypłaty zapowiadają się najciekawiej. 

 • Spółki energetyczne ciągną GPW w górę, ciąży PKN Orlen

  Dobre zachowanie spółek z branży energetycznej utrzymuje indeksy na plusach. Inwestorom nie spodobały się natomiast wyniki kwartalne PKN Orlen. Dalej słabo spisują się małe spółki. Indeks sWIG80 jest najniżej od prawie pięciu miesięcy. Polityka zaczyna powoli ciążyć złotemu.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR