Mennica będzie uśredniać inwestycję w akcje Enei

Omawiane walory: ,

Mennica Polska chce zwiększyć zaangażowanie w akcje Enei o kolejne 25 mln zł. Dotychczas spółka zainwestowała 75,65 mln zł.

enea,dywidenda,strategia

Źródło: Spółka

AKTUALIZACJA

Rada nadzorcza Mennicy Polska nie zgodziła się na zwiększenie zaangażowania w akcje Enei

>>> KOMUNIKAT

– Łączna maksymalna wartość inwestycji, z uwzględnieniem posiadanych na dzień niniejszego raportu bieżącego akcji, nie przekroczy kwoty 100 mln zł. Wskazana kwota maksymalnego zaangażowania kapitałowego spółki zostanie powiększona o prowizję domu maklerskiego. Maksymalna cena, po jakiej nabywane mogą być akcje, została ustalona w uchwale zarządu spółki – czytamy w komunikacie.

Inwestycja będzie realizowana nie dłużej niż do 30 czerwca 2020 r.

Dotychczasowe zaangażowanie w akcje Enei wynosi 75.652.900,28 zł i nie przekroczyło znaczącego progu.

– Nabycie akcji nie stanowi dla spółki inwestycji o charakterze strategicznym. Lokata w akcje będzie stanowić dla spółki alternatywną wobec innych możliwych lokat inwestycję z wykorzystaniem nadwyżki środków pieniężnych. Na dzień niniejszego raportu spółka nie przewiduje dalszego zwiększania limitu inwestycyjnego na ww. inwestycję. Spółka dopuszcza możliwość sprzedaży akcji – czytamy także.

Mennica o planach większego zaangażowania w koncern energetyczny mówiła jeszcze pod koniec 2018 r. Już wtedy spółka miała w akcjach Enei „ulokowane” nieco ponad 37 mln zł. W styczniu 2019 roku rada nadzorcza Mennicy dała zielone światło na zwiększenie ekspozycji na akcje Enei do łącznej kwoty 80 mln zł. Wówczas jedna akcja Enei kosztowała 9,90 zł. Obecnie kurs akcji jest znacznie niżej. Jeden walor kosztuje niewiele ponad 7 zł. Historyczny dołek wypadł w poniedziałek. W ciągu dnia kurs akcji zahaczył o poziom 6,83 zł.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Mennica Polska jest producentem monet i numizmatów w Polsce oraz Europie. Jest także jedynym producentem sztabek złota inwestycyjnego w Polsce oraz liderem w zakresie wdrażania, obsługi i rozwoju systemów karty miejskiej. Ponadto realizuje inwestycje deweloperskie w Warszawie. Spółka jest notowana na GPW od 1998 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Enea, mennica, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Enea miała 423 mln zł zysku netto w 2019 r.

  ENEA odnotowała 423,21 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2019 r. wobec 686,74 mln zł zysku rok wcześniej.

 • Mirosław Kowalik zrezygnował z funkcji prezesa Enei Mirosław Kowalik złożył rezygnację z funkcji prezesa Enei. Jednocześnie rada nadzorcza delegowała członka rady Pawła Szczeszka do czasowego wykonywania czynności prezesa na maksymalnie trzy miesiące.
 • Mocne wzrosty na giełdach, na fali CCC i koncerny energetyczne Kolejny dzień mocnych wzrostów na giełdach. Indeksy w Warszawie rosną o ponad 2 proc., a inwestorzy coraz mocniej wierzą w rychłe ożywienie po pandemii i kupują mocno wcześniej przecenione spółki.
 • PKN Orlen ma porozumienie z Energą i Eneą w sprawie elektrowni Ostrołęka C

  PKN Orlen zawarł porozumienie ze spółkami Energa i ENEA, dotyczące kierunkowych zasad kontynuacji współpracy przy budowie elektrowni Ostrołęka C realizowanej przez spółkę Elektrownia Ostrołęka. Porozumienie to przewiduje kontynuację inwestycji ze zmianą założeń technologicznych z technologii węglowej na technologię opartą na paliwie gazowym.

 • Enea miała wstępnie 423 mln zł zysku netto w 2019 r.

  Grupa ENEA wypracowała 15,8 mld zł przychodów ze sprzedaży netto, 3,41 mld zł EBITDA i 423 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej w 2019 r., podała spółka, prezentując wstępne dane. W środę kurs akcji spółki rośnie o 5,5 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR