Miliard w dywidendach

Omawiane walory: , , , , , ,

Jeszcze w tym roku do podziału między akcjonariuszy może trafić ponad 1,1 mld zł. StockWatch.pl znalazł garść spółek, które przez rynkową bessę przechodzą suchą stopą, a do tego płacą ponadprzeciętną dywidendę. 

dywidendy,orbis,archicom,r22,ambra,cognor

Jeszcze w tym roku do podziału między akcjonariuszy może trafić nawet 1.123 mln zł.


Dywidendy liczone w miliardach złotych to newsy, którymi media giełdowe przeważnie bombardują inwestorów w czerwcu, lipcu, sierpniu albo wrześniu. To własnie wtedy giełdowe spółki dzielą największe sumy między akcjonariuszy. Ale miliardy złotych na dywidendy poza sezonem, to już rzadkość. W tym roku mamy niespodziankę, bo kilka spółek zapowiedziało tłuste dywidendy z imponującą stopą.

Jesienną listę otwiera Black Point, który po siedmioletniej przerwie wznawia wypłatę dywidendy. Notowany na NewConnect producent i dystrybutor atramentów i tonerów do urządzeń drukujących podzieli 2,4 mln zł. Na każdą akcję przypadnie po 0,20 zł, co przy obecnym kursie daje stopę 25 proc. Warto dodać, że jeszcze przed poniedziałkowym walnym wskaźnik ten przekraczał 30 proc. Decyzja o wypłacie dywidendy wywołała olbrzymie poruszenie wśród inwestorów. W dwa dni kurs akcji Black Point podskoczył o ponad 30 proc. i znalazł się najwyżej od czerwca 2015 r.

Lada dzień rozstrzygnie się kwestia pierwszej od debiutu dywidendy R22. Zarząd z zysku za rok obrotowy 2018/2019 do podziału chce przeznaczyć 4,23 mln zł, co daje 0,30 zł na jedną akcję. Przy obecnym kursie stopa dywidendy wynosi 1,5 proc. Proponowany dzień dywidendy to 15 października, a dzień wypłaty – 22 października. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się na walnym 8 października.

Na dywidendowy luksus pozwoliły sobie dwie znane spółki z branży deweloperskiej. Mowa o Echo Investments i Archicomie. Ich akcjonariusze są w komfortowej sytuacji, bo na tegoroczne zyski nie będą musieli długo czekać. Obie spółki jeszcze w tym miesiącu ustalą prawo do dywidendy zaliczkowej. W sumie do ich kieszeni trafi ponad 220 mln zł.

30 października Archicom podzieli 16,4 mln zł, a tydzień później gotówka pojawi się na rachunkach maklerskich akcjonariuszy. Stawka 0,64 zł na akcję daje stopę w okolicach 4,2 proc. To będzie rekordowa zaliczka, ale trzeba dodać, że całoroczne dywidendy bywały dużo wyższe.

W tym roku akcjonariuszom Archicomu słowo bessa jest obce. Od stycznia notowania dewelopera mieszkaniowego urosły o 40 proc. W tym samym czasie indeks szerokiego rynku WIG spadł o 3 proc. W połowie września za jedną akcję Archicomu płacono rekordowe 15,10 zł. Bieżący kurs to równo 15 zł, a więc nowe rekordy wciąż są w grze, szczególnie że koniunktura na rynku deweloperskim, mimo sygnałów spowolnienia, ma się dobrze.

Ręce już zacierają akcjonariusze Echo Investment. Jeden z największych graczy na rynku deweloperskim 14 października podzieli 206,34 mln zł. Aby załapać się na zaliczkę, trzeba mieć akcje na koniec czwartkowej sesji. Oferta kusząca, bo stawka na akcję w wysokości 0,50 zł na akcję daje stopę 10,5 proc. Na koniec ubiegłego tygodnia za jedną akcję Echo płacono 4,80 zł. Do szczytów z czerwca 2017 r. brakuje niewiele.

Tej jesieni rekordowo wysoką dywidendę oferuje też Cognor. Spółka hutnicza 23 października podzieli 35,7 mln zł. Na każdy walor przypadnie 0,29 zł, co przy obecnym kursie daje blisko 17-proc. stopę dywidendy. Zarząd zastrzegł, że wysokość stawki może ulec zmianie na skutek konwersji obligacji zamiennych na akcje. Akcjonariusze muszą też uzbroić się w cierpliwość, bo wypłatę gotówki zaplanowano dopiero na 17 stycznia 2020 r.

Spółka Dyw. na akcję DY (wg kursu z 4 października) Dzień dywidendy Dzień wypłaty
Ambra* 0,70 zł 4,2 proc. 30 października 14 listopada
Archicom 0,64 zł 4,2 proc. 30 października 6 listopada
Black Point 0,20 zł 25 proc. 15 października 31 października
Cognor 0,29 zł 16,5 proc. 23 października 17 stycznia 2020 r.
Echo Investment 0,50 zł 10,5 proc. 14 października 21 października
Orbis* 18,45 zł 18,4 proc.**
R22* 0,30 zł 1,5 proc. 15 października 22 października

*propozycja dywidendy, jaka pojawi się na walnym
** stopa dywidendy przy założeniu, że na wypłatę trafi cała kwota

16 października rozstrzygną się losy dywidendy w Ambrze. Producent i dystrybutor win do podziału między akcjonariuszy chce przeznaczyć 17,6 mln zł. Proponowana stawka to 0,70 zł, czyli 2 grosze więcej niż przed rokiem i o 10 groszy więcej niż przed dwoma laty. Przy obecnym kursie stopa dywidendy wynosi 4,2 proc. Proponowany dzień ustalenia prawa do zysku to 30 października, a wypłaty 14 listopada.

– Spółka, pomimo regularnego dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami, zachowuje wysokie wartości kapitałów własnych, co oczywiście ma wpływ na bezpieczne wskaźniki zadłużenia oraz bardzo bezpieczną ocenę wg wskaźnika Altmana (AAA). Jeśli chodzi o to, co lubimy najbardziej, czyli dywidendy, to zarząd spółki zaproponował zwiększenie dywidendy do 0,70 zł na akcję, co w chwili obecnej daje stopę dywidendy na poziomie trochę ponad 4 proc. Co jest dość istotne to, że został zachowany rosnący trend dywidendy w wartościach absolutnych (DPS), a zarząd nadal potwierdza chęć podtrzymywania takiego trendu w kolejnych latach – komentuje Przemek Staniszewski, analityk StockWatch.pl.

>> Czeska krucjata z dywidendą w tle – omówienie sprawozdania finansowego Ambry po roku obrotowym 2018/2019

Dywidendowym hitem tej jesieni niespodziewanie może zostać Orbis. Spółka w maju ogłosiła spore zmiany w biznesie i zrezygnowała z podziału zysku. Sytuację zmieniło dopięcie transakcji sprzedaży Accorowi całej hotelowej działalności serwisowej (tzw. light asset business), prowadzonej bezpośrednio w Polsce przez tzw. Departament Usług oraz pośrednio przez jego poszczególne spółki zależne na Węgrzech, w Rumunii, Czechach i na Litwie. Wartość transakcji to 1.218,4 mln zł. Po zatwierdzeniu warunków Accor, czyli główny akcjonariusz Orbisu zgłosił propozycję wypłaty 850 mln zł zaliczki na poczet dywidendy. Jeśli walne zwołane na 18 października wyrazi zgodę, stawka na akcję może wynieść nawet 18,45 zł na akcję (stopa dywidendy w okolicach 18,4 proc.). W ten sposób do kieszeni głównego akcjonariusza może wrócić blisko 730 mln zł.

>> Transakcja z Accorem zwyżek motorem – omówienie sprawozdania finansowego Orbisu po II kw. 2019 r.
wykres,echo,orbis,archicom,ambra,r22,cognor

Kliknij, aby powiększyć

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT AMBRA, archicom, BLACKPOIN, COGNOR, echo, orbis, R22, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR