Mimo krwawych wakacji znaleźli się liderzy

Omawiane walory: , , , ,

Letnia temperatura w lipcu i zimny prysznic w sierpniu - tak większość inwestorów zapamięta mijające wakacje. Do przodu są akcjonariusze niewielu spółek, ale wśród nich bardzo dużym zyskiem cieszą się posiadacze akcji Polskiego Jadła i Procadu.

Wakacje dobiegają końca i dobrze, bo wielu inwestorów chciałoby jak najszybciej o nich zapomnieć. Nic dziwnego, skoro lipiec i sierpień upłynęły pod znakiem przeceny. Wyjątkową jazdę bez trzymanki obserwowaliśmy w pierwszej połowie sierpnia, kiedy panikę na rynku potęgowały obawy o nadciągająca globalną recesję. Później sytuacja zaczęła się względnie uspokajać. Mimo to indeksy WIG oraz WIG20 są w tym miesiącu na dużym minusie (-14 proc.).

Niesmak po wakacjach pozostaje tym większy, że rynek osuwał się także w lipcu. Tu główne indeksy zanotowały straty na poziomie około 3 proc. Niestety w każdym z tych dwóch miesięcy była cała masa spółek, których kursy ostro zapikowały. Niechlubni liderzy lipca stracili po ponad 40 proc. Byli to Pronox oraz PBS Finanse. W sierpniu czerwoną latarnią parkietu była Selena FM.

Większość spółek poddała się bessie, ale kilka poszło pod prąd, wykazując znaczny wzrost kursu. Wyłoniliśmy liderów, licząc od otwarcia na pierwszej sesji do zamknięcia na ostatniej sesji giełdowej. W lipcu zdecydowanie prowadziła spółka Polskie Jadło, a w sierpniu na prowadzenie wysunął się Procad.

Lider lipca ma nowe pomysły na biznes

W lipcu liderem wzrostów okazało się Polskie Jadło. Gastronomiczna spółka kontrolowana przez Jana Kościuszkę zanotowała aż 61-proc. wzrost notowań. Skąd taki nagły wystrzał?

– Wzrost wyceny naszej spółki ma pokrycie w fundamentach, choć nadal uważam, że jest niedoszacowana. Nasze wyniki poprawiają się. Przeprowadziliśmy udaną restrukturyzację. Zlikwidowaliśmy nierentowną działalność, a w to miejsce wprowadziliśmy rentowne biznesy. Jednym z nich jest kontrakt z Lotosem, dzięki któremu do końca roku chcielibyśmy w 90 stacjach gdańskiej rafinerii otworzyć nasze pierogarnie. Ważne dla nas jest porozumienie z firma Wawel na produkcję konfitur. Przeorientowaliśmy gastronomię w kierunku przydrożnych restauracji. Uruchamiamy wysoce rentowne projekty, jakimi są restauracje pod szyldem Pit Stop Bar. Wygląda na to, że drugie półrocze powinno być udane – zaznacza dla serwisu StockWatch.pl Jan Kościuszko, prezes Polskiego Jadła.

Obecnie akcje gastronomicznej spółki są wyceniane na poziomie 0,94 zł, co na podstawie wycen sporządzanych przez StockWatch.pl może oznaczać nieduże przewartościowanie. Należy pamiętać, że wyceny oparte są o dane historyczne, a ostatnie kwartały były dość słabe w wykonaniu Polskiego Jadła. Dopiero ostatnie miesiące sygnalizują poprawę. Niedawno spółka poinformowała, ze w lipcu jej przychody wzrosły 9-krotnie w ujęciu r/r.

Lider sierpnia pracuje u podstaw

W sierpniu na czoło wzrostów wysunął się Procad. Spółka informatyczna zajmująca się dostarczaniem projektantom i konstruktorom skutecznych narzędzi wspomagających projektowanie i wytwarzanie, zyskała na wartości ponad 50 proc. Skąd taka eksplozja notowań?

– W spółce nie stało się nic bardzo pozytywnego lub negatywnego. Być może ktoś doszedł do wniosku, że nasze akcje spadły do atrakcyjnego poziomu i warto je kupować. Moim zdaniem, mimo ostatnich wzrostów nadal są wyceniane poniżej wartości godziwej. Kondycja naszej spółki jest bardzo dobra. Płacimy co roku dywidendę. Mamy wolne środki, które są obecnie ulokowane w obligacjach i funduszach bezpiecznych. Jednocześnie cały czas pracujemy nad kroczącą restrukturyzacją. Jesteśmy zadowoleni z wyników pierwszego półrocza. Nie obserwujemy spadku przychodów i zysków. W drugie półrocze wchodzimy z nowymi produktami. To paczki z oprogramowaniem, skupiające wiele programów, które sprzedawane są w atrakcyjnej cenie. Zakładam, że skoro pierwsze półrocze było dobre, drugie też powinno – ocenia dla naszego serwisu Jarosław Jarzyński, prezes spółki Procad.

Dzisiaj jednak na akcjach informatycznej spółki mieliśmy do czynienia z realizacją zysków. W pewnym momencie jej kurs spadał nawet 9 proc. Później zaczął odrabiać straty i po południu tracił już tylko 1,2 proc. To wszystko przy sporych jak na spółkę obrotach. Wskaźniki spółki przekraczają średnie rynkowe, można więc sądzić, że wartość rynkowa dyskontuje znaczną poprawę wyników.

 

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PBSFINANSE, poljadlo, Procad, Pronox, SELENAFM, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Spółki biją na alarm. Lotos i Orlen bohaterami sesji

  Europejskie giełdy uginają się pod ciężarem negatywnych informacji ze spółek. Coraz więcej z nich mówi wprost "idzie potężny kryzys". GPW na powierzchni utrzymują drożejące koncerny paliwowe, wespół z CD Projektem i Budimeksem.

 • Grupa Selena rozpoczęła produkcję żelu do dezynfekcji rąk

  Grupa Selena rozpoczęła produkcję żelu do dezynfekcji rąk Tytan Health. Pierwsza partia produktu (łącznie 10 tys. opakowań po 500 ml każde) zostanie przekazana bezpłatnie do dolnośląskich szpitali. Dezynfekujący żel o działaniu bakteriobójczym i wirusobójczym uzyskał pozwolenie wydane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Żele wejdą do oferty Grupy Selena i będzie można je kupić w ramach standardowych zamówień składanych w dziale handlowym.

 • PKO BP ciągnie WIG20 w górę, BoomBit i Polnord w odwrocie

  Końcówka tygodnia stoi pod znakiem wzrostów, ale tylko w segmencie dużych spółek. Giełdowe misie pozostają pod presją podaży. Dziś akcje Polnordu pogłębiają historyczne dołki, a BoomBit mocno traci po kolejnym kwartale na minusie.

 • Krzysztof Domarecki został nowym prezesem Seleny

  Rada nadzorcza Seleny FM powołała w skład zarządu Krzysztofa Domareckiego, któremu powierzono funkcję prezesa oraz Christiana Dölle, który został wiceprezesem ds. marketingu.

 • Umiarkowane wzrosty na GPW, w grze CD Projekt, Gino Rossi i Bumech

  GPW rozpoczęła poniedziałkową sesję od spadków, ale dość szybko wyszła na niewielkie plusy. W tym tygodniu polski rynek akcji pozostanie przede wszystkim pod wpływem czynników globalnych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR