Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Mocne odbicie spółek z WIG20, w grze także LiveChat i Millennium

Opublikowano: 2018-06-20 11:09:41

Omawiane walory: , , ,

Obawy o wojny handlowe nieco zelżały, pozwalając giełdom na złapanie oddechu. Na GPW drożeją przede wszystkim największe i najbardziej płynne spółki. Ryzyko związane z wojnami handlowymi jednak nie znikło, więc korekta raczej będzie krótka.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Chwilowe wyciszenie obaw związanych z niedawnym wzrostem napięcia w stosunkach handlowych pomiędzy USA a Chinami poprawia nastroje na rynkach akcji. Swoje trzy grosze dokładają również nadzieje na powrót wzrostów na Wall Street. Warto w tym miejscu dodać, że indeks Dow Jones ma za sobą serię sześciu spadkowych sesji, przez co jego stopa zwrotu od początku roku spadła poniżej zera.

Popytowy impuls do Europy napłynął z Azji, gdzie większość tamtejszych parkietów zakończyła dzień na plusach. Na giełdzie w Tokio indeks Nikkei wzrósł o 1,24 proc., po tym jak wczoraj stracił 1,77 proc., a poniedziałek spadł o 0,75 proc. To dodatkowy impuls do kupna akcji przez europejskich inwestorów. I on działa. Pierwsza godzina handlu upłynęła pod znakiem wzrostów. Prym wiodą giełdy Warszawie i Moskwie, czyli parkiety które mocno ucierpiały podczas ostatniej przeceny. I tak o godzinie 11:00 WIG20 zyskiwał prawie 2 proc. i testował poziom 2.162 pkt., a rosyjski RTS rósł o 1,6 proc.

Gorzej niż indeks blue chipów radziły sobie pozostałe indeksy. Reprezentujący szeroki rynek WIG rósł wprawdzie o 1,5 proc., ciągnięty przez duże spółki, ale już mWIG40 rósł o 0,9 proc. do 4.299,5 pkt., a sWIG80 o zaledwie 0,2 proc. Ta koncentracja inwestorów na największych i najbardziej płynnych spółkach nie dziwi. Tak jest zawsze, gdy główny impuls płynie z rynków zagranicznych. I to niezależnie od tego, czy tak jak dziś, impuls ten jest pozytywny, czy też negatywny.

WIG20 do góry prowadzą przede wszystkim akcje PKN Orlen (+2,4 proc.), PZU (+2,4 proc.), PKO BP (+1,5 proc.), LPP (+3,5 proc.) i KGHM (+2,6 proc.). Jedyną firmą notowaną na minusie był Eurocash, którego kurs akcji spadał o 0,7 proc. do 22,55 zł.

W przypadku PKN i KGHM pomagają nie tylko lepsze nastroje na świecie, ale również wzrostowe odbicie na rynku surowcowym i sytuacja techniczna na ich wykresach. We wtorek kurs zarówno paliwowego, jak i miedziowego giganta, znalazł się na poziomie dołka z przełomu maja i czerwca, i te dołki zostały wybronione. Odbicie w górę jest więc czymś naturalnym.

Tak naprawdę jednak w przypadku wszystkich rosnących spółek z WIG20 większej filozofii w kupnie ich akcji nie ma. Po prostu odbija to, co wcześniej mocno spadło. Dopóki nastroje na rynkach globalnych pozostaną dobre, dopóty ta wzrostowa korekta będzie trwał. Jak się pogorszą, to akcje ponownie zaczną tanieć.

Tematy spółkowe odgrywają natomiast znaczącą rolę w przypadku firm z indeksów mWIG40 i sWIG80, czyli tych, które nie są już tak mocno uzależnione od wpływów globalnych.

W środę rano mocno wyróżniają się akcje LiveChat. Drożeją one o 5,1 proc. do 35 zł. Tym samym korygują one spadki zainicjowane jeszcze na przełomie kwietnia i maja. Ruch do góry jest uzasadniony zarówno od strony technicznej, jak i fundamentalnej. Dla techników jest to wzrost po zwrocie, jaki miała miejsce wczoraj z szerokiego poziomu wsparcia tworzonego przez dołek z listopada ub.r. W tym układzie strona popytowa nie powinna mieć problemów z przełamaniem oporów zlokalizowanych blisko 36 zł, „wyciągając” kurs do kolejnej bariery podażowej 37,20-37,30 zł.

Na gruncie analizy fundamentalnej impulsem do kupna akcji są wyniki kwartalne spółki. W IV kwartale roku obrotowego 2017/2018 zysk netto LiveChat wzrósł o 6,3 proc. w relacji rocznej do 12,8 mln zł, natomiast przychody o 6,7 proc. do 23 mln zł. W całym, zakończonym 31 marca, roku obrotowym 2017/2018 spółka pochwaliła się wzrostem zysku netto o 12,6 proc. do 48,3 mln zł i wzrostem przychodów o 17,3 proc. do 89,4 mln zł.

>> Ponad 60 proc. zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego CFR w StockWatch.pl

W indeksie mWIG40 jeszcze lepiej niż LiveChat spisuje się Millennium. Informacja o tym, że KNF chce zniesienia buforu „innej instytucji o znaczeniu systemowym” dla tego banku, wsparły jego notowania. Millennium drożeje o 5,2 proc. do 8,07 zł.

Drugą kolejną sesję z rzędu dobrze spisują się walory Biotonu. Wczoraj spółka poinformowała, że za 4 lata chce wprowadzić do sprzedaży własne analogi insuliny. Zapowiedziała też, że oczekuje zysku w 2018 roku, po tym jak rok 2017 zamknęła skonsolidowaną stratą netto na poziomie 14,5 mln zł. Akcje Biotonu drożeją o 5,4 proc. do 5,65 zł.

Dobre nastroje na warszawskiej giełdzie, tak jak i na innych europejskich parkietach, powinny utrzymać się do końca dnia. Nie oznacza to jednak, że rodzime indeksy jeszcze mocniej pójdą w górę. Wydaje się, że wszystko pozytywne co było do zdyskontowania, już zostało zdyskontowane w pierwszej godzinie handlu. Dlatego wyżej raczej już ich nie zobaczymy. Nie jest natomiast wykluczone, a dotyczy to przede wszystkim indeksu WIG20, że w następnych godzinach rozpocznie się realizacja krótkoterminowych zysków.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o bioton, Livechat, Millennium, PKNOrlen)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku