Mocne PMI i Allegro ciągną giełdę w górę, w grze Mercator i One More Level

Omawiane walory: , , , ,

Pozytywne odczyty październikowych indeksów PMI, tchnęły nadzieję w europejskie giełdy, odrywając je od pandemicznej rzeczywistości. Pytanie tylko, na ile rynkom tego optymizmu starczy? W tym tygodniu to będzie w dużej mierze zależeć od wyników wyborów prezydenckich w USA.

allegro, mercator, aigames, onemore, nanogroup, komentarz, akcje, indeksy,

Źródło: Attrader.pl

Od mocnego odreagowania ostatnich spadków, rozpoczęła się pierwsza listopadowa sesja na GPW. Indeks WIG20, który zwykle był jednym z najgorszych w Europie, dziś był jednym z liderów wzrostów. O godzinie 11:49 rósł on o 2,31 proc. do 1.550 pkt. Pierwszy raz od 6 sesji. Lepiej radziły sobie tylko indeksy giełdy tureckiej i węgierskiej.

Po prawie trzech godzinach handlu na warszawskim parkiecie, drożały akcje 60 proc. wszystkich notowanych tu spółek, a 25 proc. z nich taniały. Zielono też było na wszystkich indeksach, co wpisywało się w podobne nastroje na większości europejskich giełd, po tym jak przed weekendem zaliczyły one jeden z najgorszych tygodni od wiosny. To wszystko korelowało z rosnącymi wyraźnie ponad 1 proc. kontraktami na amerykańskie indeksy.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Ten ogólnoeuropejski ruch do góry napędzały, opublikowane dziś indeksy PMI. Pokazały one poprawę koniunktury w sektorze przemysłowym w październiku. I to pomimo, że już wtedy druga fala pandemii koronawirusa mocno dała o sobie znać, a wiele rządów zdecydowało się na wprowadzenie restrykcji. I tak np. indeks PMI dla Chin wzrósł do 53,6 z 53 pkt. we wrześniu, dla Hiszpanii do 52,5 z 50,8 pkt., dla Francji do 51,3 z 51,2 pkt., dla Niemiec do 58,2 z 56,4 pkt., a dla całej strefy euro do 54,8 z 53,7 pkt. Analogiczne dane opublikowane zostały również dla polskiego sektora przemysłowego. Indeks pozostał na poziomie 50,8 pkt., czyli powyżej granicznego poziomu 50 pkt., co sygnalizuje nieznaczną poprawę w przemyśle. Te wszystkie dane dały nadzieję, że wprowadzone w ostatnim czasie lockdowny w Europie, nie będą tak groźne dla gospodarki jak ten wiosenny.

I to jest optymistyczna interpretacja poniedziałkowego zachowania giełd. Wersja pesymistyczna, a właściwie realistyczna, zakłada bowiem, że wspomniane dane są zwykłym pretekstem do wygenerowania wzrostowego odbicia. I nie ma wcale pewności, że przedpołudniowe wzrosty w całości uda się dowieźć do końca sesji. Na horyzoncie czai się bowiem aż nadto ryzyk. Dwa najważniejsze to ekonomiczne skutki pandemii i wyniki jutrzejszych wyborów prezydenckich w USA. Przy tym drugim warto zatrzymać się na dłużej. Nie jest wykluczone, że w dalszej części tygodnia, będzie to główny motor napędzający giełdy.

W przedwyborczych sondażach prowadzi Biden. Dla giełd najlepszym scenariuszem byłaby jego znacząca wygrana, w połączeniu z przejęciem przez Demokratów Senatu. Najgorszym scenariuszem natomiast niewielka przewaga jednego z pretendentów. Bo to mogłoby otwierać drogę do kwestionowania wyników wyborów przez drugiego. Wówczas festiwal z ponownym liczeniem głosów i wzajemnymi oskarżeniami o fałszerstwo wyborcze, mógłby trwać przez kolejne tygodnie, generując dodatkowe ryzyko dla giełd.

Pierwsze wyniki wyborów będą znane w środę rano. I wtedy giełdy będą reagować. Póki co grają one swoje. Wróćmy więc do dzisiejszej sesji na GPW.

W gronie 20 największych spółek wchodzących w skład indeksu WIG20, tylko dwie tanieją. To Tauron (-0,3 proc.) i Lotos (-1,6 proc.). Liderem wzrostów jest JSW (+5,2 proc.), Dino Polska (+5,1 proc.) i Santander Bank Polska (+4,5 proc.). Ta druga dokłada sporą cegiełkę do wzrostów WIG20. Podobnie jak CD Projekt (+2,7 proc.). Jednak to przede wszystkim rosnące o 4,4 proc. do 84 zł Allegro ciągnie indeks w górę.

Allegro i CD Projekt są w TOP3 najmocniej handlowanych walorów. To zestawienie uzupełnia Mercator Medical, którego kurs wystrzelił o 11,4 proc. do 534 zł, odreagowując piątkową przecenę o 12,86 proc., która sprowadziła kurs na 4-tygodniowe minima.

Na szerokim rynku równie mocno odreagowuje gwałtowną 4-dniową wyprzedaż spółka All In! Games. Jej kurs poszybował w górę o 14 proc. do 17,10 zł, po tym jak w minionym tygodniu spadł z 26,40 zł do 14,35 zł.

W parze z All In! Games, idzie producent gry Ghostrunner, notowana na NewConnect spółka One More Level. jej akcje drożeją o 34 proc. do 11,15 zł, po tym jak tylko w piątek zostały one przecenione o 34,5 proc.

Innym gorącym walorem jest NanoGroup. Akcje biotechnologicznej spółki, która ostatnio pochwaliła się „maseczkami biobójczymi”, drożeją o 26,15 proc. do 8,20 zł. Spółka poinformowała, że przydzieliła wszystkie 2,79 mln akcji serii H w ramach emisji bez prawa poboru, uzyskując w ten sposób 11,36 mln zł.

Inne gorące dziś spółki w Warszawie wg skanera StockWatch.pl to Geotrans (+10,2 proc.), BioMaxima (+9,4 proc.), Airway Medix (+8,8 proc.), Lubawa (+6,9 proc.), Ovid Works (-8,3 proc.), Quercus TFI (-3,9 proc.), Forte (-3,5 proc.) i VRG (-1,2 proc.).

Gorące wzrosty na GPW. Kliknij, aby powiększyć.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o aigames, allegro, mercator, nanogroup, ONEMORE)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR