Newag zaproponował akcjonariuszom 1 zł dywidendy na akcję

Omawiane walory:

Spółka specjalizująca się w produkcji i modernizacji taboru kolejowego zamierza podzielić między akcjonariuszy 45 mln zł. Przy obecnym kursie akcji stopa dywidendy wyniesie ponad 6 proc.

Zarząd Newagu proponuje na tegoroczną dywidendę 45 mln zł. W przeliczeniu na jedną akcję daje to 1 zł i stopę w wysokości 6,3 proc. Na dywidendę miałby trafić zysk netto spółki za 2015 r. w wysokości 27 mln zł oraz blisko 18 mln zł z kapitału zapasowego utworzonego z zysków za poprzednie lata. W zeszłym roku spółka płaciła również 1 zł, a dwa lata temu 0,45 zł. Było to odpowiednio 5,3 proc. i 2,1 proc. kapitalizacji.

Newag w zakończonym niedawno sezonie wyników popisał się ponadprzeciętną dynamiką. W IV kwartale 2015 r. przychody zwiększyły się o 137 proc, do 453 mln zł, a zysk netto niemal 10-krotnie do 56 mln zł. Analitycy wśród pozytywów wskazują znaczącą liczbę przekazań na wyższej od oczekiwań marży. W całym 2015 r. przychody osiągnęły rekordowy poziom i przekroczyły 1 mld zł, rosnąc o 28 proc. Niemniej jednostkowy zysk netto spadł o 66 proc. do 27 mln zł. Wpływ na to miał m.in. wzrost kosztów z tytułu opłat licencyjnych na rzecz spółki zależnej.>> Zobacz szczegółowe omówienie wyników Grupy Newag za 2015 rok

Na poziomie skonsolidowanym zysk netto spadł o 17 proc. do 65 mln zł. Cash flow operacyjny obniżył się z 262,1 mln zł do 119,9 mln zł. Na koniec grudnia zeszłego roku grupa dysponowała kwotą 52,5 mln zł środków pieniężnych i ich ekwiwalentów. Rok wcześniej było to 6,7 mln zł. Wskaźnik zadłużenia ogólnego spadł z 56,4 proc. do 54,6 proc.

W tym roku widać rozchwianie na kursie akcji Newagu. Niemniej tegoroczna stopa zwrotu jest na 12-proc. minusie. Miesiąc temu analitycy ING Securities wydali dla spółki zalecenie sprzedaj z ceną docelową na 12,50 zł za walor. Analitycy biura prognozują, że w 2016 r. Newag osiągnie 31 mln zł zysku netto i 646 mln zł przychodów.

wykres_Newag

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT newag, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR