Nieśmiałe wzrosty na GPW, w grze BoomBit i Play

Omawiane walory: , , , , ,

Na półmetku maja inwestorzy liczą straty, a indeksy dużych i średnich spółek walczą w okolicach tegorocznych minimów. Szansą na krótkoterminową poprawę sytuacji są publikowane w USA dane makro oraz kontynuacja odbicia na Wall Street.

Źródło: ATTrader.pl

Pierwsza połowa środowej sesji na giełdzie w Warszawie upływa pod znakiem lekkiej przewagi strony popytowej. Zwłaszcza wśród dużych spółek, co znajduje bezpośrednie przełożenie na notowania indeksów.

O godzinie 12:30 indeks WIG20, który 9 z 10 poprzednich sesji zakończył zniżką, rósł o 0,36 proc. do 2.171 pkt. WIG testował poziom 56.417 pkt. (+0,33 proc.), mWIG40 3.915 pkt. (-0,05 proc.), a sWIG80 11.674 pkt. (+0,24 proc.).

Teoretycznie mocną zachętą do kupna przecenionych spółek jest wczorajsze silne odbicie na Wall Street. Wzrost S&P500 o 0,8 proc. i Nasdaq Composite o 1,14 proc. pomimo, że w temacie wojen handlowych nic się nie zmieniło, może dawać odrobinę nadziei na uspokojenie nastrojów na globalnych rynkach akcji, na czym powinna skorzystać Warszawa.

Innym pozytywem, aczkolwiek o dużo mniejszej skali, są opublikowane dziś szacunki polskiego PKB za I kwartał br. Wzrost gospodarczy wprawdzie wyhamował do 4,6 proc. r/r z 4,9 proc. w ostatnim kwartale ub.r., ale był wyższy od prognoz (4,5 proc.). Dane te potwierdzają, że cały 2019 rok gospodarka najprawdopodobniej zamknie wynikiem PKB powyżej 4 proc.

Wreszcie impulsem do zakupów jest krótkoterminowe wyprzedanie. Jest ono na tyle silne, że przy wciąż prawdopodobnych spadkach w kolejnych tygodniach, obecnie szanse na wzrostową korektę wydają się spore.

Dziś indeks WIG20 w górę ciągną m.in. kontynuujące wzrosty akcje spółki Play. Kurs rośnie o 3,2 proc. do 25,68 zł, testując poziomy nieoglądane od prawie roku, po tym jak wczoraj poszedł w górę o 3,67 proc. Wzrosty to niezmiennie reakcja na lepsze od oczekiwań wyniki za I kwartał br.

Indeks blue chipów wspierają też odreagowujące spadki akcje spółek LPP (+3 proc.) i PGE (+2,5 proc.). W sposób śladowy rosną natomiast notowania PKO BP pomimo, że bank pochwalił się dobrymi wynikami finansowymi. W pierwszych trzech miesiącach 2019 roku zysk netto PKO BP wzrósł o 13,9 proc. rok do roku do 862 mln zł i było o 4 proc. wyższy od rynkowego konsensusu. Zgodny z prognozami był za to wynik odsetkowy, wynik z prowizji i koszty działania banku. Przy okazji publikacji raportu kwartalnego PKO BP poinformował, że w drugiej połowie roku „planuje aktualizację celów finansowych ze strategii na lata 2016-2020”. Notowania PKO BP idą w górę jedynie o 0,1 proc., rosnąc już dziś o 1,6 proc.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Po wynikach drożeje Erbud. Notowania akcji idą w górę o 3,1 proc. do 11,80 zł. Szkoda tylko, że na małym obrocie. W I kwartale Erbud wprawdzie zanotował spadek zysku netto do 1,82 mln zł z 4,46 mln zł rok wcześniej, ale wynikało to z czynników jednorazowych. Zysk EBITDA wzrósł w opisywanym okresie do 10,17 mln zł z 7,72 mln zł. Przychody podskoczyły natomiast o prawie 39 proc. do 600,97 mln zł.

Raport kwartalny stał się również pretekstem do skoku dzisiejszych notowań Unimotu o 13,7 proc. do 13,30 zł. W I kwartale spółka wypracowała 16,22 mln zł zysku netto wobec 1,7 mln zł straty netto rok wcześniej. Zysk EBITDA wyniósł 22,9 mln zł, a spółka podtrzymuje jego prognozę w całym 2019 roku na poziomie 34 mln zł. Przychody w pierwszych trzech miesiącach roku zwiększyły się o 28,2 proc. rok do roku i wyniosły 868,7 mln zł.

W zupełnie odmiennych nastrojach są posiadacze akcji Polimeksu-Mostostalu. Notowania spadają o 5,8 proc. do 2,27 zł, schodząc już dziś do 2,13 zł, co było najniższym ich kursem do 2015 roku. W I kwartale br. inżynieryjno-budowlana spółka odnotowała 17,94 mln zł straty netto wobec 1,05 mln zł straty rok wcześniej, podczas gdy jej przychody wzrosły o nieco ponad 1 proc. do 352,9 mln zł. Spóła poinformowała też, że jej aktualny portfel zamówień wynosi 2,44 mld zł.

W dalszym ciągu duży problem z wygenerowaniem odbicia, co akurat jest zbieżne z zachowaniem całej GPW, mają akcje spółki Benefit Systems. Tanieją one o 0,4 proc. do 518 zł. To najniższe poziomy od czerwca 2016 r. W dwa tygodnie kurs spadł o ponad 43 proc., w tym wczoraj o 4,06 proc., a w poniedziałek o 4,91 proc. Przypomnijmy, wyprzedaż akcji zapoczątkowało ostrzeżenie spółki odnośnie zysków w 2019 roku. Zarząd prognozuje, że w tym roku zysk brutto obniży się o 30-40 proc. Ma to być pochodna zmian w rachunkowości, poczynionych inwestycji oraz tendencji spadkowych w przychodach generowanych przez kluby fitness.

Dobrze za to radzi sobie wczorajszy debiutant na warszawskiej giełdzie – spółka BoomBit. Prawa do jej akcji (PDA) drożeją o 13,8 proc. do 24,80 zł, po tym jak w pierwszym dniu notowań podrożały one o 14,74 proc.

W drugiej połowie dnia nastroje na GPW, podobnie zresztą jak na innych europejskich parkietach, kształtować będzie mix publikowanych danych makroekonomicznych z USA (m.in. sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, indeks NY Empire State) oraz zachowania Wall Street w pierwszych godzinach notowań. Ewentualne lepsze od prognoz dane, przy braku silnych spadków amerykańskich indeksów, mogą wesprzeć indeksy w Warszawie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o benefit, BoomBit, Erbud, pkobp, play, Polimexms)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR