Nowe rekomendacje dla czterech deweloperów mieszkaniowych

Omawiane walory: , , ,

Haitong Bank w raporcie z 4 kwietnia zalecił kupno akcji LC Corp i Robyga oraz neutralne podejście do walorów Dom Development i Ronsona.

Analitycy Haitong wciąż dostrzegają potencjał wzrostowy w wybranych deweloperach mieszkaniowych notowanych na GPW, mimo dobrych wyników indeksu sektorowego (WIG_NRCHOM wzrósł w ostatnich 12 miesiącach o 23 proc.). Haitong oczekuje, że wolumen przedsprzedaży mieszkań na polskim rynku pierwotnym w 2017 r. utrzyma się na solidnym poziomie, jednakże uważa za mało prawdopodobne, by pobił rekordowe wyniki z 2016 r. Co więcej, bank spodziewa się bardziej znaczącego spadku liczonego r/r w 2018, głównie za sprawą oczekiwanych w tym okresie podwyżek stóp procentowych w Polsce. W połączeniu ze spodziewaną rosnącą aktywnością deweloperów, zapobiegnie to prawdopodobnie jakiemukolwiek znaczącemu wzrostowi cen mieszkań w kolejnych kwartałach, mimo że sytuacja popytowo-podażowa na głównych rynkach w kraju jest zdecydowanie korzystna.

Cezary Bernatek z Haitong Banku podkreśla, że biorąc pod uwagę szeroką i dobrze zdywersyfikowaną ofertę oraz mnogość realizowanych projektów, w połączeniu ze stabilnymi bilansami oraz lepszym dostępem do finansowania, spodziewa się, że główni gracze w branży, których pokrywa Haitong, będą powiększać swój udział w rynku kosztem mniejszych konkurentów. W większości przypadków będą w związku z tym w stanie kontynuować wzrost przedsprzedaży mieszkań r/r w 2017 r., natomiast w 2018 r. można się spodziewać jedynie umiarkowanego spowolnienia w ich przypadku. Dodatkowo, dzięki oczekiwanemu zwiększeniu wolumenu oddanych mieszkań i wyższej marży brutto w latach 2017-18, Haitong Bank zakłada, że większość analizowanych przez niego spółek z sektora odnotuje wyraźną poprawę wyników finansowych za ten okres. Analitycy Haitong oczekują także, że wszystkie te firmy wypłacą w kolejnych latach hojne dywidendy, co nie wydaje się być w niektórych przypadkach uwzględniane przez rynek.

>> Zobacz także: 4 deweloperów mieszkaniowych z potencjałem do poprawy wyników

Dom Developmentneutralnie, cena docelowa w górę o 7 proc. do 70,60 zł za akcję

Haitong Bank oczekuje, że Dom Development będzie mógł pochwalić się w latach 2017-18 jednymi z najlepszych na tle konkurencji wzrostów jeżeli chodzi o przedsprzedaż mieszkań i zyski. Co więcej, analitycy Haitong prognozują, że w latach 2017-19 firma wypłaci stosunkowo wysoką dywidendę (stopa dywidendy na poziomie 7,2-10,7 proc.). Uważają jednak, że te dobre perspektywy są już wliczone w cenę akcji. Wolumen sprzedaży i zyski Dom Development mogą otrzymać dodatkowy impuls wzrostowy dzięki potencjalnemu przejęciu trójmiejskiego dewelopera Euro Styl. Analitycy podkreślają jednak, że z powodu szeregu niewiadomych, nie uwzględniają obecnie takiego scenariusza.

LC Corpkupuj, cena docelowa w górę o 12 proc. do 2,40 zł za akcję

Haitong Bank prognozuje, że wolumen przedsprzedaży mieszkań LC Corp będzie w tym roku podobny do rekordowego 2016, zaś stopa dywidendy w latach 2017-19 wyniesie 3,6-6,3 proc. Nie wygląda to zbyt imponująco na tle Dom Development lub Robyga. Należy jednak zauważyć, że LC Corp jest w ujęciu względnym dużo tańszy od swoich konkurentów analizowanych przez Haitong. Dodatkowo, analitycy Haitong skorygowali prognozę zysku netto dla firmy, zakładając stosunkowo wysoki wzrost r/r o 30/16 proc. w latach 2017/18 (co daje wskaźnik P/E na poziomie 5/6-krotności, znacznie poniżej średniej). Analitycy postrzegają ostatni spadek kursu LC Corp jako okazję do kupna.

Robygkupuj, cena docelowa w górę o 11 proc., do 3,98 zł za akcję

Haitong Bank prognozuje, że wyniki przedsprzedażowe Robyga wzrosną w 2017 r. o 4 proc. r/r, by następnie spaść jedynie o skromne 8 proc. w 2018 r., zaś stopa dywidendy w latach 2017-19 wyniesie 6,9-10,8 proc. W obu przypadkach rezultaty te znajdują się w górnej granicy spektrum branżowego analizowanego przez Haitong. Analitycy banku oczekują, że zysk netto spadnie lekko w tym roku, ale prognozują odbicie o 56/8 proc. r/r w latach 2018-19 (co skutkuje relatywnie niskim wskaźnikiem P/E na poziomie 5/6-krotności). Analitycy podkreślają, że w swoich prognozach nie uwzględniają ewentualnego wejścia Robyga na rynek wrocławski, sygnalizowanego przez zarząd firmy.

4-krotny mistrz świata w inwestowaniu w Polsce >>>

Ronsonneutralnie, cena docelowa obniżona o 6 proc. do 1,52 zł za akcję

Haitong Bank spodziewa się, że Ronson zanotuje stosunkowo słabe dynamiki zysku netto i przedsprzedaży mieszkań w latach 2017/18 (spadek odpowiednio o 69/23 proc. r/r i 3/7 proc. r/r), a także mało przekonywającą stopę dywidendy w latach 2018-19 w porównaniu do jego konkurentów analizowanych przez Haitong. Jednak po ostatnim istotnym spadku kursu spółki analitycy Haitong uważają, że czynniki te zostały już w dużej mierze uwzględnione przez rynek.

Źródło: Haitong Bank

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT domdev, lccorp, robyg, ronson, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR