Oczy zwrócone na Fed, w grze GetBack, Pfleiderer i Qumak

Omawiane walory: , , ,

Środowa sesja na giełdzie w Warszawie rozpoczęła się od niewielkich wzrostów. Inwestorzy czekają na nowe sygnały z Fed, jednocześnie rozgrywając poszczególne spółki. W centrum uwagi jest Getback, Pfleiderer Group, Qumak i bijący kolejne rekordy CD Projekt.

Marcin Kiepas, niezależny analityk.

Na warszawskiej giełdzie, podobnie jak i na większości europejskich parkietów, rano dominują pozytywne nastroje. Wpisuje się to we wczorajszą, zakończoną nowymi rekordami, sesję na Wall Street. Inwestorzy ze spokojem czekają na główne wydarzenie dnia, czyli wieczorny werdykt amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed).

Wyniki posiedzenia Fed zostaną opublikowane o godzinie 20:00 polskiego czasu, czyli już po zakończeniu notowań w Warszawie. Wówczas inwestorzy nie tylko poznają decyzję ws. polityki monetarnej, ale też najnowsze prognozy makroekonomiczne i stóp procentowych. Pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem szefowej Fed Janet Yellen.

Zmiana stóp procentowych na obecnym posiedzeniu nie jest oczekiwana. Oznacza to utrzymanie stopy funduszy federalnych w przedziale 1,00-1,25 proc., po tym jak w marcu i czerwcu stopy zostały podniesione po 25 punktów bazowych. Rynek oczekuje natomiast odpowiedzi na pytanie, czy do podwyżki dojdzie na grudniowym posiedzeniu? Jak również oczekuje, wyczekiwanej już od pewnego czasu, decyzji o rozpoczęciu redukcji sięgającej 4,5 bln USD sumy bilansowej banku centralnego. W tym drugim przypadku prognozuje się, że Fed może redukować sumę bilansową o 10 mld USD miesięcznie. Zważywszy jednak, że rynki nie przywiązują do tego procesu zbyt dużej wagi, więc kluczowe będą sugestii odnośnie kolejnych decyzji ws. stóp procentowych.

Obecnie zarówno ekonomiści, jak i rynek terminowy, zakładają kolejną podwyżkę w grudniu, a także 3 podwyżki w 2018 roku. Docelowo stopy w USA miały wzrosnąć w ramach trwającego cyklu do 3 proc. Te oczekiwania zostaną zweryfikowane na podstawie najnowszych projekcji stóp procentowych i danych makro. Konferencja prasowa pozwoli natomiast odpowiedzieć na pytanie, kiedy i w jakich warunkach możliwe są odstępstwa od wskazań projekcji.

Podwyżki stóp dopiero w 2019 roku. Oprocentowanie lokat będzie dalej spadać >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Ostatnie zachowanie rynków finansowych, w tym przede wszystkim nowe rekordy na Wall Street tuż przed posiedzeniem, a także tracący dolar, mogą sugerować, że większość uczestników rynku spodziewa się „gołębich” niespodzianek. I prawdopodobnie się nie myli. Pole do negatywnych, a więc do „jastrzębich” zaskoczeń nie jest duże. Dlatego bezpieczniej grać pod „gołębie” sygnały z FOMC.

Dziś, oprócz posiedzenia FOMC, w kalendarium jest jeszcze zaplanowana publikacja sierpniowych danych o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii (godz. 10:30), wrześniowego raportu o koniunkturze konsumenckiej w Polsce (godz. 14:00), sierpniowych danych o sprzedaży domów na amerykańskim rynku wtórnym (godz. 16:00), a także tygodniowego raportu nt. zapasów paliw w USA (godz. 16:30). Publikacje te będą stanowić jedynie tło dla wieczornego posiedzenia FOMC.

Po niespełna godzinie środowego handlu indeks WIG20 zyskiwał 0,4 proc. i testował poziom 2.512,5 pkt., WIG rósł o 0,4 proc. do 65017,3 pkt., mWIG40 o 0,4 proc. do 4.928,4 pkt., a sWIG80 spadał o 0,05 proc. do 15.234,2 pkt.

notowania

Rano w gronie największych spółek pozytywnie wyróżniały się JSW (+2 proc.), Energa (+1,2 proc.) i PKN Orlen (+1 proc.). Drożały też akcje wczorajszego lidera, czyli Alior Banku. Dziś za jeden walor trzeba zapłacić 65,93 zł, czyli o 0,35 proc. więcej niż wczoraj, gdy podrożały one o 4,24 proc.

Na szerokim rynku w centrum uwagi niezmiennie pozostają akcje CD Projektu, które drożeją o 1 proc. do 110,90 zł, wyznaczając dziś nowe historyczne rekordy. Gorąco jest też na GetBacku, Pfleiderer Group i Qumaku.

notowania

W II kwartale GetBack zarobił netto 54,4 mln zł, czyli o 5 proc. mniej niż w pierwszych trzech miesiącach roku i o prawie 18 proc. mniej niż szacowali analitycy ankietowani przez PAP. Przychody w tym okresie sięgnęły 190,4 mln zł, co oznacza wzrost o 29,4 proc. w relacji kwartalnej, ale były one o 1,2 mln zł niższe od oczekiwań. W całym I półroczu 2017 roku zysk windykacyjnej spółki wzrósł o 50,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2016 roku i wyniósł 111,6 mln zł, podczas gdy przychody wzrosły o 111 proc. R/R do 337,6 mln zł. Porównując kwartalne i roczne dynamiki zysków i przychodów można się obawiać, czy w kolejnych kwartałach spółka będzie dalej dynamicznie poprawiać wyniki. Pytanie to jest szczególnie zasadne w kontekście niedawnych ostrzeżeń bliźniaczego Kruka odnośnie zysków w 2018 roku. Stąd też inwestorzy zareagowali na raport GetBack sprzedażą akcji. Tanieją one o 2,3 proc. do 25,50 zł, dalej jednak pozostając w trwającej już 1,5 tygodnia konsolidacji.

Akcje Pfleiderer Group drożeją o 8,2 proc. i za jedną trzeba zapłacić 43,33 zł, po tym jak firma opublikowała nową strategię rozwoju i poinformowała o chęci skupienia do 3,2 mln swoich akcji, stanowiących 5 proc. kapitału, po cenie 47 zł za sztukę. Termin rozpoczęcia skupu ustalono na 21 września, a jego zakończenia na 5 października.

Czwarty dzień z rzędu mocno rośnie Qumak. Rano akcje podrożały o 9 proc. do 2,18 zł, zyskując od 14 września już łącznie prawie 69 proc. Pozytywnym sygnałem dla rynku okazał się wzrost udziału funduszy inwestycyjnych w akcjonariacie w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego.

Ostatnie dni nie przynoszą istotnej zmiany na wykresach warszawskich indeksów. WIG20 i WIG w dalszym ciągu pozostają w konsolidacji, z rosnącym powoli ryzykiem na wybicie z niej dołem. W konsolidacji, tyle że znacznie szerszej i liczonej już w miesiącach, pozostaje też mWIG40. Indeks sWIG80 zaś niezmiennie od kwietnia znajduje się w trendzie spadkowym, a ostatni ruch w górę był tylko ruchem korekcyjnym.

Mapa rynku – stan na godzinę 10:20. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, getback, PFLEIDER, qumak, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR