Orlen z przytupem otworzył sezon wyników na GPW, w grze także CD Projekt i KGHM

Omawiane walory: , ,

Drugi dzień mocniejszych wzrostów na giełdzie w Warszawie. Nastroje inwestorom poprawiają nadzieje na obniżki stóp procentowych w USA i rosnący o prawie 8 proc. PKN Orlen, który pochwalił się dużo lepszymi od oczekiwań wynikami za II kwartał. 

Źródło: ATTrader.pl

Piątkowa sesja na GPW ma jednego głównego bohatera. Jest nim PKN Orlen. Po ponad trzech godzinach handlu akcje płockiego koncernu paliwowego drożały o 7,9 proc. i za jedną trzeba zapłacić 100,35 zł. To najwięcej od 4 miesięcy. Dziś kosztowały one już 101,25 zł. Trzeba też pamiętać, że dziś akcje PKN Orlen są pierwszy dzień notowane bez prawa do dywidendy w wysokości 3,50 zł, która zostanie wypłacona 5 sierpnia.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Ten mocny skok notowań płockiego koncernu jest reakcją na opublikowane przed sesją wyniki finansowe za II kwartał br. W tym okresie zysk netto jednostki dominującej PKN Orlen wyniósł 1,6 mld zł i był co prawda o 8,1 proc. niższy niż przed rokiem, ale jednocześnie był o ponad 30 proc. wyższy od rynkowego konsensusu. Podobnie miała się sprawa z zyskiem EBITDA, który również o 30 proc. przekroczył rynkowe oczekiwania.

W II kwartale skonsolidowane przychody PKN Orlen wzrosły o 9 proc. rok do roku do poziomu 29,23 mld zł. Zysk EBITDA LIFO grupy PKN Orlen w II kwartale wyniosła 2,732 mld zł wobec 2,127 mld zł w II kwartale 2018 roku i 2,014 mld zł w I kwartale 2019 roku.

Mocne powynikowe szarpnięcie w górę na akcjach PKN Orlen nie tylko tworzy pozytywną atmosferę na warszawskiej giełdzie, ale przede wszystkim ciągnie w górę indeksy. Szczególnie największych spółek. O godzinie 12:12 WIG20 rósł o 0,79 proc. do 2.339 pkt. W tym samym czasie reprezentujący szeroki rynek WIG rósł o 1,11 proc. do 60.863 pkt., mWIG40 o 0,71 proc. do 4.044 pkt., a sWIG80 o 0,11 proc. do 11.880 pkt.

Humory inwestorom poprawia, zachęcając ich do kupna akcji, nie tylko PKN Orlen, ale w równie dużym stopniu wieści jakie napłynęły z USA. Wczorajsze słowa Johna Williamsa, szefa oddziału Fed z Nowego Jorku, który powiedział, że bank powinien działać w sposób wyprzedzający i nie czekać z obniżką stóp procentowych aż do czasu, gdy na horyzoncie pojawi się kryzys gospodarczy, zostały zinterpretowane jako kolejna zapowiedź cięcia stóp procentowych na posiedzeniu w dniach 30-31 lipca. To wczoraj znalazło przełożenie na powrót wzrostów na Wall Street, a dziś najpierw poprawiło nastroje na giełdach azjatyckich, a teraz europejskich. W tej sytuacji pomaga też GPW.

Wspomniany wcześniej PKN Orlen nie jest jedyną pozytywnie wyróżniającą się spółką w indeksie WIG20. Uwagę zwracają też wzrosty akcji CD Projekt (+2 proc.) i KGHM (+1,8 proc.). Te pierwsze mają w tej chwili otwartą drogę do wyznaczonego w czerwcu historycznego maksimum na 233 zł.

KGHM natomiast wczoraj wykonał zwrot na sporym obrocie, przerywając tym samym obserwowaną od początku lipca falę spadków, co może zapowiadać nieco lepszych okres dla spółki. Szczególnie, że jednocześnie miedź na świecie wybiła się powyżej bariery 6.050 dolarów za tonę, kreśląc na wykresie formację podwójnego dna położoną powyżej ważnej długoterminowej strefy wsparcia, jaką wyznaczają dołki z sierpnia 2018 roku i stycznia tego roku.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, kghm, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Spółki biją na alarm. Lotos i Orlen bohaterami sesji

  Europejskie giełdy uginają się pod ciężarem negatywnych informacji ze spółek. Coraz więcej z nich mówi wprost "idzie potężny kryzys". GPW na powierzchni utrzymują drożejące koncerny paliwowe, wespół z CD Projektem i Budimeksem.

 • Gamingowy kwiecień w StockWatch.pl. Zapraszamy na czaty inwestorskie

  Zostań w domu i weź udział czatach inwestorskich. W kwietniu StockWatch.pl zorganizuje kilkanaście spotkań online z przedstawicielami spółek gamingowych, startupami i nie tylko. Już teraz zapraszamy na czaty z takimi spółkami jak CD Projekt, PlayWay, BoomBit czy Starward Industries. Kolejne terminy i spółki już wkrótce!

 • CD Projekt największą spółką na warszawskiej giełdzie

  Koronabessa przyniosła historyczne przetasowania wśród największych spółek na GPW. Tym razem zmiana nastąpiła w fotelu lidera. Po wielu miesiącach absolutnej dominacji, PKO BP spadł na drugie miejsce. Palmę pierwszeństwa po największym polskim banku przejął producent gier wideo.

 • Dane z amerykańskiego rynku pracy w centrum uwagi, gorąco na akcjach CCC i Orlenu

  Akcje CCC mocno tanieją po publikacji wyników kwartalnych. Kurs Orlenu ruszył w ślad za drożejącą ropą. Inwestorzy, z optymizmem zerkając na rynek ropy, czekają na popołudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy, które pokażą jak duży negatywny wpływ na koniunkturę ma epidemia koronawirusa.

 • Czyżewski z PKN Orlen: Cena ropy może spaść do 10 USD/b, benzyny do ok. 4 zł/l

  Cena ropy od początku roku spadła z 65 USD/b do 25 USD/b i może stanieć nawet do 10 USD/b. Oznacza to, że cena benzyny na polskich stacjach może dojść w okolice 4 zł/l, poinformował w rozmowie z ISBnews.TV główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR