StockWatch.pl

Play hamuje odbicie na WIG20, w grze Ursus i Grupa Azoty

Omawiane walory: , , ,

Akcje Play tanieją o prawie 13 proc., po tym jak dwóch największych akcjonariuszy zdecydowało się na przyspieszoną sprzedaż sporego pakietu. Wyprzedaż telekomunikacyjnej spółki hamuje odbicie na WIG20. Całość robi niestety słabe wrażenie, a dowiezienie początkowych wzrostów do końca dnia stoi pod znakiem zapytania.

Play, Puławy, Grupa Azoty, Ursus, akcje, komentarz

Źródło: ATTrader.pl

Pierwsze dwie godziny czwartkowej sesji na GPW upłynęły pod znakiem rosnących indeksów i przewagi spółek, których akcje drożeją. O godzinie 11:00 indeks WIG20 zyskiwał 0,33 proc. i testował poziom 2.109 pkt., WIG rósł o 0,39 proc. do 56.393 pkt., mWIG40 o 0,66 proc. do 3.812 pkt., a sWIG80 o 0,28 proc. do 11.664 pkt. Łącznie drożały akcje 40 proc. wszystkich notowanych spółek, a taniały walory 23 proc z nich.

Wzrosty w Warszawie wpisują się w poprawę nastrojów i rosnące indeksy na świecie. Sesja w Japonii zakończyła się zwyżką o 2,1 proc. Koreański parkiet poszedł w górę o 1 proc. Podobnie chińska giełda. Przed południem niemiecki DAX i francuski CAC40 zyskiwały po 0,8 proc., notując poziomy najwyższe od ponad miesiąca. Ponadto giełda w Paryżu w znaczniej mierze odrobiła straty z przełomu lipca i sierpnia.

Rodzimi inwestorzy z pewnością chcieliby szybko zapomnieć o wczorajszej sesji. Najpierw wysokie otwarcie, a później osuwanie się i spadek na zamknięciu dnia indeksu WIG20 o 0,21 proc., w sytuacji gdy DAX poszybował w górę o prawie 1 proc., a CAC40 o 1,2 proc. Wrażenie jest fatalne, tym bardziej, że sesja w USA również zakończyła się wzrostami. Spółki technologiczne pociągnęły w górę Wall Street, w efekcie czego indeks S&P500 zyskał 1,08 proc., a technologiczny Nasdaq Composite wzrósł o 1,3 proc.

Zapomnieć o środowej fatalnej sesji i ogólnej słabości polskiego rynku nie jest jednak tak łatwo. Dlatego WIG20 plasuje się w dolnej połowie indeksów europejskich.

Nie jest też łatwo zapomnieć wtedy, gdy silniejsze odbicie w górę hamuje przecena akcji Play, a największy w indeksie WIG20 wzrost akcji JSW o 2,7 proc. do 27,22 zł, trudno traktować inaczej jak tylko odbicie w permanentnej bessie, w jakiej te walory znajdują się od początku 2018 roku (tylko w tym roku akcje JSW potaniały o 57 proc.).

Kurs Play spada o 12,9 proc. do 29,04 zł i jest najniższy od trzech miesięcy, po tym jak dwóch dużych akcjonariuszy spółki (Kenbourne i Tollerton) rozpoczęło sprzedaż do 23,09 mln akcji (9,1 proc. kapitału zakładowego) Play Communications w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu. Cena została ustalona na poziomie 30,50 zł, wobec 33,34 zł wczoraj na zamknięciu.

Tąpnięcie na walorach Play rzutuje na wyceny innych spółek telekomunikacyjnych z WIG20. Notowania Orange Polska spadają o 1,6 proc., a Cyfrowego Polsatu o 2,9 proc.

Pozostając jeszcze w gronie blue chipów warto wspomnieć, że dziś w Krynicy podczas Forum Ekonomicznego koncerny PKN Orlen i PGE poinformowały o podpisaniu listu intencyjnego ws. współpracy w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Nie ma to jednak wpływu na kurs.

Z Krynicy dotarły też nieoficjalne wieści, że budowa Elektrowni w Ostrołęce może kosztować dodatkowe 1,5 mld zł więcej. Gdyby to się potwierdziło, to byłaby zła wiadomość dla akcjonariuszy koncernów energetycznych Enea i Energa, które ten projekt finansują.

Na szerokim rynku drugi kolejny dzień skalą wzrostów wyróżnia się Ursus. Inwestorzy mamieni wizją uratowania spółki kupują jej akcje, które po dwóch godzinach handlu drożeją o 11,5 proc. do 1,282 zł, po tym jak wczoraj wystrzeliły o 39,7 proc.

Zadowoleni mogą być akcjonariusze Zakładów Azotowych Puławy. W reakcji na wyniki kurs rośnie o 5 proc. do 96,20 zł. W II kwartale spółka zwiększyła zysk netto do 81,05 mln zł z 0,13 mln zł przed rokiem, a jej przychody wzrosły do 881,54 mln zł z 848,96 mln zł.

Spółka-matka Puław, czyli Grupa Azoty, w tym samym okresie wypracowała 68 mln zł zysku netto wobec 48,3 mln zł straty rok wcześniej, a jej przychody wzrosły do 2,74 mln zł z 2,38 mln zł. W odróżnieniu jednak od Puław, akcje Grupy Azoty dziś tanieją o 1,3 proc. do 39,46 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Grupaazoty, play, Pulawy, ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • LPP i KGHM mocno w górę, ale to ECB zdecyduje o losach sesji

  Mocne wzrosty LPP, KGHM i PLAY to za mało, żeby pociągnąć indeksy w górę. Inwestorzy są ostrożni przed posiedzeniem ECB i realizują zyski z ostatnich dni. Nikt nie ma bowiem dziś wątpliwości, że to właśnie od decyzji ECB będzie zależało, jakim wynikiem zakończy się czwartkowa sesja w Warszawie i innych europejskich parkietach.

 • Ursus sprzeda Trioliet B.V. zakład w Opalenicy za ok. 6,8 mln zł

  Cena sprzedaży zakładu URSUSa w Opalenicy na rzecz Trioliet B.V ma wynieść, w zależności od wartości i wyceny stanów magazynowych i produkcji w toku, około 6,8 mln zł i będzie pomniejszona o koszt naprawy elementów kanalizacji, tj. kwotę około 160 tys. zł.  

 • Sąd chce odebrać Ursusowi ochronę przed wierzycielami

  O umorzeniu przyspieszonego postępowania układowego producent maszyn rolniczych dowiedział się jeszcze pod koniec sierpnia. W ubiegły czwartek URSUS otrzymał decyzję wraz z uzasadnieniem, od której zamierza się odwołać.

 • Wzrosty made in China, gorąco na kursach Kruka i Kani

  Decyzja Banku Chin przebudziła WIG20 i w efekcie piątek indeks blue chipów jest jednym z najlepszych w Europie. Od rana na GPW harcują też średniaki i maluchy. Kolejny już dzień gorąco jest na akcjach URSUSa, a także na Kruku, Impelu i ZM Kania.

 • Grupa Azoty liczy na solidną marżę w agro i lepsze wyniki w chemii r/r w II półroczu

  Grupa Azoty spodziewa się utrzymania w II półroczu solidnej marży w segmencie agro i lepszych wyników w segmencie chemicznym r/r, wynika z wypowiedzi wiceprezesa Pawła Łapińskiego.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR