Polska giełda czeka na sygnał do wzrostów, w grze CD Projekt i Bioton

Omawiane walory: , , , , , , ,

Wśród ekspertów przybywa opinii, że polskiej giełdzie należy się solidne odreagowanie. Kluczem do wzrostów jest powrót do gry kapitału zagranicznego, dla którego zachętą mogą okazać się korzystne dla giełdy deklaracje nowego rządu w zakresie sektora bankowego i energetyki. W czwartek na GPW w centrum uwagi są spółki publikujące wyniki za III kwartał. 

Pod nieobecność polskich inwestorów na rynek trafiły ważne dane z Chin. Tamtejszy urząd statystyczny poinformował, że w październiku 2015 roku roczna dynamika produkcji przemysłowej wyhamowała do 5,6 proc. z poziomu 5,7 proc. miesiąc wcześniej. Dane z Państwa Środka okazały się nieco gorsze od prognoz, które były nakierowane na przyspieszenie produkcji do 5,8 proc. r/r. Odczyt za październik jest najniższy od marca br. W tym ubiegłym miesiącu sprzedaż detaliczna w Chinach urosła o 11 proc. w relacji rocznej wobec 10,9 proc. we wrześniu.

Środowa sesja na giełdach w Stanach i Europie zakończyła się niewielkimi spadkami głównych indeksów. Szeroko komentowanym wydarzeniem był wzrost akcji Alibaby. Chiński gigant handlu internetowego pochwalił się rekordowymi wynikami sprzedaży osiągniętymi podczas Dnia Singla. Wartość obrotu wyniosła 14,3 mld USD.

Początek czwartkowej sesji na warszawskim rynku upływa pod znakiem kontynuacji odbicia. WIG20 zyskuje 0,3 proc. i oddala się od wsparcia na poziomie 2.000 punktów. Wzrostom sprzyja stabilizacja na scenie politycznej oraz stonowane wypowiedzi polityków na temat ratowania górnictwa. Grzegorz Tobiszowski poinformował, że Prawo i Sprawiedliwość prowadzi analizy sektora górniczego, przygotowując program restrukturyzacji tej branży. Ocenił, że konieczne może być „wyciszenie” niektórych kopalń na lata dekoniunktury. Z kolei Paweł Szałamacha, kandydat na Ministra Finansów, powiedział, że PiS nie planuje wprowadzenia tzw. podatku transakcyjnego oraz likwidacji OFE.

– Ryzyko jest spore (WIG20 jest „na krawędzi”), ale potencjał wzrostowy w perspektywie najbliższych tygodni, moim zdaniem, dobrze to potencjalne ryzyko rekompensuje. Warto dodać, że choć dla losów całego rynku wyrażanego przez WIG20 kluczowe jest nastawienie globalnych inwestorów oraz decyzje nowego rządu w sprawie banków i energetyki, to dla poszczególnych spółek kluczowe są wyniki finansowe. W najbliższych dniach to one przede wszystkim przyciągną uwagę krajowego kapitału. – uważa Piotr Kaczmarek z DM BDM.

W segmencie dużych spółek najmocniej rośnie LPP (+2 proc.). Odzieżowa spółka w III kwartale wypracowała 1.261,5 mln zł przychodów (+2,2 proc. r/r), 106,8 mln zł zysku operacyjnego (‐21 proc. r/r) oraz 79,7 mln zł zysku netto (‐2,5 proc. r/r). Dla akcjonariuszy pocieszeniem jest fakt, że na poziomie operacyjnym wynik był nieznacznie lepszy od konsensusu.

W segmencie średnich spółek o blisko 2 proc. drożeją akcje CCC. W wyniku kwartalnej korekty portfeli indeksów po sesji 18 grudnia walory obuwniczej spółki zastąpią Bogdankę w indeksie WIG20.

Wśród fanów analizy technicznej tematem numer jeden są akcje Biotonu. We wtorek walory producenta sztucznej insuliny drożeją o ok. 8 proc. i są najmocniejszym ogniwem indeksu mWIG40. >> Zobacz także: W czułych objęciach smoka – analiza techniczna Biotonu

Po wynikach lepszych od konsensusu rynkowego rośnie kurs akcji Neuki. Dystrybutor farmaceutyków w trzecim kwartale wypracował 1.648 mln zł przychodów (‐5 proc. r/r), 30,1 mln zł zysku operacyjnego (+97 proc. r/r) oraz 24,8 mln zł zysku netto (+105 proc. r/r). Narastająco po trzech kwartałach przychody wyniosły 5.231,3 mln zł (+9,2 proc. r/r), co pozwoliło na osiągnięcie 94,7 mln zł EBIT (+66 proc. r/r) oraz 78,4 mln zł zysku netto (+32 proc. r/r). W czwartek akcje Neuki rosną o 1,1 proc.

Po przeciwnej stronie w segmencie mWIG40 są walory CD Projektu (-6 proc.). W III kwartale przychody CD Projektu wzrosły o 214 proc. r/r do 113,15 mln zł. Zysk EBIT zwiększył się z 2,5 mln zł do 51,2 mln zł, a netto z 2,2 mln zł do 40,4 mln zł. Mimo tak znaczącej poprawy rynek liczył na jeszcze więcej. Warto też dodać, że w ramach kwartalnej korekty portfeli indeksów po sesji 18 grudnia do indeksu WIG30 w miejsce Boryszewa wejdą papiery producenta gier video.>> O wynikach CD Projektu więcej przeczytasz tutaj

Na szerokim rynku mocnym wzrostem notowań wyróżnia się WDX (d. Wandalex). W pierwszych trzech kwartałach tego roku spółka osiągnęła 4 mln zł skonsolidowanego zysku netto, przy 94,1 mln zł przychodów ze sprzedaży. Spółka dodała, że zbliża się do ukończenia modernizacji swojego zakładu produkcyjnego w Zgierzu, co w 2016 r. ma przełożyć się na wzrost wydajności pracy i wyższe moce produkcyjne.

Mapa rynku - stan na godzinę 11:00

Mapa rynku – stan na godzinę 11:00

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bioton, bogdanka, boryszew, ccc, CDPROJEKT, lpp, NEUCA, wdx, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kurs akcji KGHM-u najwyżej od 7 lat, po wynikach gorąco na Allegro i CD Projekcie

  W czwartek Allegro tanieje, a CD Projekt drożeje po publikacji wyników kwartalnych. W centrum uwagi jest także KGHM, którego akcje są najdroższe od 7 lat. I tylko na indeksach, które wprawdzie świecą na czerwono, jest względny spokój, tak jakby dziś świętowali nie Amerykanie, ale Polacy.

 • Neuca skokowo poprawiła zyski i zwiększyła udział w rynku

  W III kwartale giełdowy dystrybutor farmaceutyków wypracował 45 mln zł zysku netto. To wynik o ponad 60 proc. wyższy niż przed rokiem. NEUCA zwiększyła też udziały rynkowe w ujęciu rocznym o 3,4 pkt proc. do poziomu 32 proc.

 • CD Projekt rośnie po wynikach za III kwartał 2020 r.

  W III kwartale branżowy gigant zanotował blisko 60-proc. wzrost r/r zysku netto do 23 mln zł. Spółka skupia się obecnie na finalizacji prac nad Cyberpunkiem 2077 oraz intensyfikacją kampanii promocyjnej gry, której premiera zaplanowana jest na 10 grudnia.

 • Realizacja zysków na GPW, gorąco na Asseco Poland i CD Projekcie

  Wtorkowa rekordowa sesja na Wall Street nie wystarczyła, żeby pociągnąć wyżej warszawską giełdę. Pierwsza połowa środowej sesji upłynęła pod znakiem realizacji zysków. Z tego układu wybija się jedynie mWIG40, który wzrosty zawdzięcza przede wszystkim Asseco Poland.

 • Szczepionka napędza wzrosty, w centrum uwagi CD Projekt, CCC i Getin Noble Bank Inwestorzy znów grają pod rychłe pojawienie się szczepionki na koronawirusa, która za kilka miesięcy zakończy pandemię. W poniedziałek wszystkie warszawskie indeksy notują ponad 1-proc. wzrosty. Po decyzji o otwarciu galerii handlowych w centrum uwagi znalazły się spółki odzieżowe.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR