Powrót spadków na giełdach, czerwony PGNIG, Lotos i Orbis

Omawiane walory: , , , ,

Silne spadki wróciły na Wall Street, na rynkach ponownie pojawił się strach o Włochy, a wzrost gospodarczy w Chinach okazał się niższy od prognoz. W takich warunkach spadki na GPW nie mogą dziwić. W WIG20 mocno traci PGNIG i Lotos, a na szerokim rynku negatywnie wyróżnia się Orbis oraz spółki Leszka Czarneckiego.

Źródło: attrader.pl

Pierwsza połowa ostatniej w tym tygodniu sesji na GPW upłynęła pod znakiem spadków cen akcji. W południe na wartości traciły walory prawie 47 proc. wszystkich spółek, podczas gdy zaledwie 25 proc. były notowane na plusach. Rynek dość solidarnie szedł w dół. Równo traciły duże, średnie i małe firmy. O godzinie 12:05 indeks WIG20 tracił 0,73 proc. i miał wartość 2172,04 pkt., WIG spadał o 0,67 proc. do 56180,68 pkt., mWIG40 o 0,5 proc. do 3961,21 pkt., a sWIG80 o 0,45 proc. do 11183,76 pkt. W zestawieniu branż najsłabiej sobie radziły spółki związane z sektorem farmaceutycznym, branża nieruchomości i firmy paliwowe.

Dzisiejsze spadki nie zaskakują, jeżeli spojrzeć na nie przez pryzmat tego, co dzieje się na świecie. Wczorajsza sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami indeksów. Inwestorzy przestraszyli się wysokich rentowności amerykańskich obligacji, negatywnych efektów wojen handlowych oraz wysokich wycen spółek technologicznych. W nocy zostały opublikowane dane o chińskim PKB za III kwartał br. Tamtejsza gospodarka urosła o 6,5 proc. w relacji rocznej, co jednak było wynikiem gorszym od prognoz (6,6 proc.) i słabszym niż w II kwartale (6,7 proc.). Dziś w Europie natomiast ponownie na tapetę wróciły obawy o Włochy, co winduje rentowności 10-letnich obligacji tego kraju do najwyższych poziomów od początku 2014 roku i spycha giełdę w Mediolanie do najniższych poziomów od 1,5 roku.

Gdyby jeszcze rodzimi inwestorzy mieli niedosyt podażowych czynników, to rano zostały opublikowane wrześniowe dane o sprzedaży detalicznej w Polsce. Dość nieoczekiwanie roczna dynamika sprzedaży obniżyła się do 5,6 proc. z 9 proc. w sierpniu i była zauważalnie niższa od rynkowych prognoz (7,6 proc. r/r). To już kolejne w ostatnich tygodniach dane z Polski które pokazują, że gospodarka najlepsze ma już za sobą i teraz zaczyna hamować.

W południe w indeksie WIG20 „pod kreską” było notowanych 14 z 20 spółek. Liderami spadków były akcje PGNIG i Lotosu. Akcje tej pierwszej systematycznie drożały we sierpniu i wrześniu. Dzisiaj tracą 1,7 proc., cofając się do 6,41 zł. Spadek ten wprawdzie nie rodzi jeszcze większych konsekwencji technicznych. Przez co, przynajmniej w teorii, możliwe jest zakończenie wybiciem w górę trwającej już 3 tygodnie konsolidacji. Jednak każde przedłużenie konsolidacji, będzie działać na niekorzyść strony popytowej, zachęcając niedźwiedzie do mocniejszego ataku. Sygnałem sprzedaży będzie wybicie poniżej minimum z tego miesiąca – 6,23 zł.

Notowania Lotosu spadają o 1,9 proc. do 71,64 zł, również nie rodząc żadnych konsekwencji technicznych. Tyle tylko, że w tym przypadku tygodniowa konsolidacja jest elementem realizacji zysków, która rozpoczęła się jeszcze tydzień wcześniej. W ramach tej spadkowej korekty notowania mogą zejść w okolice 67 zł.

Pod kreską jest dziś też notowany KGHM. Jego akcje tanieją o 1 proc. do 83,30 zł. Najbliższe losy KGHM-u ściśle są związane z sytuacją na rynku miedzi. A tam, od prawie miesiąca, trwa konsolidacja notowań, po tym jak mocniej ruszyły one do góry we wrześniu. Osią tej konsolidacji jest poziom 6220 dolarów za tonę. Im dłużej ceny miedzi krążą wokół tego poziomu, tym bardziej maleją szanse na wybicie górą, a rośnie ryzyko spadków. Sygnałem sprzedaży, zwiastującym jednocześnie powrót do sierpniowych rocznych minimów, będzie przełamanie strefy wsparcia 6086-6131 dolarów (obecny kurs to 6175 dolarów). Wówczas byłby to też sygnał do sprzedaży akcji KGHM-u, które w takim scenariuszu prawdopodobnie przełamią minima z października (81,10 zł) i września (81,70 zł), rozpoczynając ruch do 70 zł (a być może nawet w kierunku 60 zł).

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

W gronie warszawskich blue chipów zwraca uwagę CD Projekt, którego akcje próbują rosnąć, odreagowując wczorajszą przecenę aż o 5,78 proc., jaka nastąpiła w reakcji na doniesienia o sprzedaży akcji przez członka zarządu spółki. W południe CD Projekt drożał o 0,1 proc. do 155,20 zł, atakując już dziś poziom 159,60 zł. Notowania wsparła informacja, że gra „Wojna Krwi: Wiedźmińskie Opowieści” zyskała na portalu Metacritic ocenę 85 pkt., co plasuje ją na 14. miejscu wśród gier na PC wydanych w tym roku. Informacje te są jednak zbyt mało znaczące, żeby mogły na trwale poprawić obecny słaby sentyment do CD Projektu. Dlatego trzeba się liczyć z możliwością spadków cen akcji. Nawet jeszcze w piątek.

Na szeroki rynku skalą wzrostu wyróżnia się Orbis. Jego akcje tracą 6,3 proc. i spadają do 80 zł. Tym samym kontynuują spadki z poprzednich dni i całkowicie znoszą dość zaskakujący ruch w górę z poniedziałku. Spółka przed sesją podała, że w III kwartale jej przychody spadły (wg wstępnych wyliczeń) o 7,2 proc. w relacji rocznej do 391,7 mln zł.

Słabo dziś radzą sobie również spółki z portfela Leszka Czarneckiego. Akcje Getin Holdin tanieją o 3,85 proc., Getin Noble Bank o 1,7 proc., Idea Banku o 1,9 proc., a LC Corp o 3,1 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, kghm, Lotos, orbis, PGNiG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR