Powrót strachu przed koronawirusem, mocna przecena Mabionu

Omawiane walory: , ,

Rosnąca po odmrożeniu gospodarek liczba nowych zarażeń koronawirusem i powrót strachu przed nową odsłoną wojny handlowej między USA a Chinami, psują nastroje na globalnych rynkach akcji. Spadki nie omijają Warszawy. Pod kreską znalazły się wszystkie indeksy.

mabion, vivid, dinopl, komentarz, akcje,

Źródło: ATTrader.pl

Pod znakiem spadków wszystkich warszawskich indeksów upłynęła przedpołudniowa część piątkowej sesji na GPW. O godzinie 12:01 indeks WIG20 spadał o 0,61 proc. do 1.780 pkt., WIG o 0,67 proc. do 50.502 pkt., mWIG40 o 0,79 proc. do 3.572 pkt., a sWIG80 o 1,02 proc. do 13.950 pkt. Łącznie traciły wtedy akcje 53,7 proc. wszystkich notowanych przy ulicy Książęcej spółek, podczas gdy rosły kursy 31,97 proc. z nich.

Piątkowe spadki na GPW to efekt globalnego pogorszenia klimatu inwestycyjnego, za którym stoi strach przed rosnącą liczbą nowych zakażeń koronawirusem po tym, jak wiosną poszczególne kraje znosiły wprowadzone początkowo restrykcje. Inwestorzy z niepokojem patrzą przede wszystkim na USA, gdzie w czwartek odnotowano rekordowe 60,5 tys. potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem. To nie tylko dobowy rekord w USA, ale też największa liczba zarażeń jednego dnia w jakimkolwiek kraju na świecie od początku pandemii.

Humorów inwestorom nie poprawiają również pojawiające się napięcia na linii Waszyngton-Pekin, co w sytuacji trwającej kampanii wyborczej w USA i widocznego w sondażach spadającego poparcia dla prezydenta Trumpa, może budzić obawy przed wznowieniem wojny handlowej między USA a Chinami, jako próby ratowania poparcia dla amerykańskiego prezydenta.

Tych negatywnych nastojów na giełdach nie zdołały zneutralizować nawet lepsze od prognoz dane o majowej produkcji przemysłowej we Włoszech (42,1 proc. M/M wobec prognozowanych 20 proc. M/M) i Francji (19,6 proc. M/M vs. 15,1 proc.). Inwestorzy zdają sobie sprawę, że pomimo tego mocnego wzrostu, produkcja wciąż jest dużo poniżej poziomu sprzed pandemii. Aczkolwiek indeksom w Paryżu i Mediolanie te dane akurat lekko pomagają.

Pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych i ryzyko piątkowych spadków na Wall Street w praktyce przesądza o losach dzisiejszej sesji w Warszawie. Szanse na odrobienie strat w drugiej połowie dnia są już niewielkie. Z drugiej jednak strony, nic nie wskazuje na to, żeby warszawskie indeksy mogły pogłębić spadki. Na pewno taką przesłanką do większych zmian nie są niedzielne wybory prezydenckie w Polsce. Niezależnie kto zwycięży w drugiej turze, wyborcze rozstrzygnięcie będzie neutralne z punktu widzenia polityki monetarnej i fiskalnej. Będą więc neutralnym wydarzeniem dla giełd i złotego.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W południe taniały akcje 14 z 20 spółek wchodzących w skład indeksu WIG20, 4 z nich drożały, a w 2 przypadkach kursy pozostawały na poziomach z czwartku. W tej grupie najlepiej radziły sobie walory Dino Polska, drożejąc o 1,7 proc. do 199,60 zł i w ten sposób odreagowując ostatnie dwie spadkowe sesje. Liderem wśród spadkowiczów był mBank. Jego akcje taniały o 1,9 proc. do 223,80 zł, kontynuując zainicjowane przed miesiącem spadki i testując miesięczne minima.

Gwiazdą piątkowej sesji na GPW, chociaż w negatywnym rozumienia tego słowa, jest Mabion. Akcje biotechnologicznej spółki tąpnęły o 31 proc., spadając do 27 zł z poziomu 46 zł testowanych jeszcze w drugiej połowie czerwca. W ten sposób inwestorzy zareagowali na komunikat spółki, że „prace związane z uzyskaniem danych niezbędnych do złożenia nowego wniosku o dopuszczenie do obrotu leku MabionCD20, w tym badanie pomostowe, zostaną ukończone przed lub na początku 2022 roku” i będą one wymagać dodatkowych nakładów finansowych w wysokości około 75-85 mln zł. Środki na ten cel spółka chce pozyskać z podwyższenia kapitału, zaciągając kredyty i starając się o granty publiczne.

Inwestorzy źle przyjęli również wyniki finansowe spółki Vivid Games. Jak wynika z wstępnych danych, w pierwszym półroczu br. spółka wypracowała 1,96 mln zł zysku netto, przy 14 mln zł przychodów. Producent gier ocenił, że prognozowane na cały rok 3 mln zł zysku i 19 mln zł przychodów jest niezagrożone. Akcje Vivid Games taniały w piątkowe południe o 3,9 proc. do 2,70 zł.

W piątek dużo dzieje się jeszcze na kilku innych mniejszych spółkach. Skaner „gorących spółek” na StockWatch.pl wskazuje m.in. Rank Progress (+16,6 proc.), Aiton Caldwell (+16,7 proc.), Arena.pl (+12,3 proc.), Provident (+9,5 proc.), czy Cormay (-1,7 proc.).

Gorące wzrosty na GPW. Kliknij, aby powiększyć.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT dinopl, Mabion, vivid, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR