Propozycje inwestycyjne na pierwszą część wakacji wg DM mBanku

W lipcu eksperci DM mBanku stawiają na akcje aż dziewiętnastu spółek z ośmiu branż. Najwięcej nominacji dostali przedstawiciele sektora przemysłowego oraz medialnego.

Analitycy DM mBanku w cyklicznym raporcie przedstawili prognozy na lipiec. Biuro zwraca uwagę na dwa aspekty – Bexit i kolejną reformę OFE. Analitycy podkreślają, że gwałtowna negatywna reakcja rynków finansowych na pierwsze wydarzenie została jednak powstrzymana skoordynowaną akcją rządów i banków centralnych, jak również zaskakująco pasywną postawą liderów partii namawiających Brytyjczyków do wyjścia z UE. W efekcie znacząca część wycen aktywów szybko powróciła do poziomów sprzed referendum. Obawy analityków budzą jednak dane makro, jakie będą napływać z gospodarki europejskiej i z Chin.

Według biura, z punktu widzenia polskiego rynku akcji informacją neutralną plus (w stosunku do wcześniejszych oczekiwań) było ogłoszenie założeń programu Morawieckiego dotyczącego budowania oszczędności. Dodano, że główną zaletą programu jest to, że SP nie będzie bezpośrednio ingerował we władze spółek notowanych na GPW. Nowe OFE mogą być elementem podaży akcji, ale jej skala i oddalenie w czasie (przy założeniu przewidywalności programu rządowego) nie powinny być dla GPW znaczącym czynnikiem ryzyka. Zdaniem autorów raportu, biorąc pod uwagę silne wzrosty w ostatnich dniach na rynkach wschodzących, w krótkim okresie ceny akcji na GPW powinny zamykać powstałe w ten sposób kilkuprocentowe dyskonto.

Biuro analizując poszczególne sektory na GPW zwraca uwagę, że w branży finansowej uwaga nadal będzie skupiona na rezultacie prac Kancelarii Prezydenta odnośnie kredytów denominowanych w CHF. Prace nad ustawą wywierać będą negatywny wpływ na sentyment polskiego sektora bankowego. Jednocześnie dodano, że przecena spowodowana przez Brexit stwarza okazje inwestycyjne szczególnie w banki zagraniczne takie jak Erste Bank czy Komercni Banka.

Kolejnym czynnikiem ryzyka jest powrót wzrostowej tendencji na rynku ropy naftowej, co przy rosnącej podaży paliw (utylizacja mocy rafineryjnych w USA, eksport z Chin) będzie wywierać presję na marże rafineryjne. W tym kontekście utrzymano negatywne nastawienie do akcji PKN Orlen. Jednocześnie jako dobrą alternatywę wskazali akcje PGNiG.

– Brexit spowodował korektę na cenach energii i węgla, ale wydaje się, że ich notowania powoli wracają do trendu wzrostowego, co powinno wspierać kurs CEZ. W Polsce po dużym negatywnym zaskoczeniu na WZA PGE najciekawszą pozycją wydaje się Tauron, który daje dobrą ekspozycję zarówno na makro jak i zmiany regulacyjne. – ocenia DM mBank.

>> Szukasz kompleksowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki? W serwisie znajdziesz analizy najnowszych raportów kwartalnych >> Wszystkie analizy i omówienia analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj

(Fot. DP/stockwatch.pl)

(Fot. DP/stockwatch.pl)

Z segmentu TMT preferowane na lipiec są spółki mediowe, które korzystają na wzrostach na rynku reklamy w Polsce. Biuro liczy na dobre zachowanie się Wirtualnej Polski, Agory oraz 4fun Media. Z drugiej strony Brexit może sprowokować powrót pozytywnego sentymentu do sektora telekomunikacyjnego, który cechuje się defensywnym charakterem. Wśród jego przedstawicieli analitycy preferują Orange Polska z niską wyceną i perspektywicznym projektem budowy sieci FTTx. W sektorze IT faworytem jest Asseco Business Solutions.

Zwrócono uwagę, że po spadkach wywołanych przez referendum brytyjskie wskaźniki P/E oraz EV/EBITDA indeksu MSCI Industrials dla Europy spadły poniżej swoich 3-letnich średnich. Według autorów raportu najlepsze perspektywy do wzrostu w sektorze przemysłowym posiadają Elemental, Grajewo, Tarczyński, Vistal i Uniwheels. Z drugiej strony radzą unikać akcji Forte oraz Kruszwicy.

– Spadek indeksu WIG-Budownictwo o 13 proc. od początku roku odzwierciedla obawy o następstwa Brexitu oraz opóźnienia w przetargach publicznych. Uważamy, że na rynku znajdują się spółki w mniejszym stopniu narażone na te ryzyka (Unibep, Herkules) oraz takie, gdzie powyższe ryzyka są przeceniane (Trakcja, Budimex, Elektrobudowa). – czytamy w raporcie biura.

Poprawiająca się sytuacja konsumentów na rynku polskim pozytywnie wpływa na dynamikę miesięcznych danych sprzedażowych spółek z sektora odzieżowo-obuwniczego. Zdaniem biura najatrakcyjniejsze perspektywy wzrostu posiada CCC, a walory LPP polecono unikać.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 4fanmedia, Agora, ASSECOBS, budimex, ccc, CEZ, elbudowa, Elemental, grajewo, Herkules, orangepl, PGNiG, tarczynski, TAURONPE, trakcja, unibep, Uniwheels, vistal, Wirtualna, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR