PZU przejechało się na kupnie Alior Banku i Pekao, w grze Global Cosmed i Biomed-Lublin

Omawiane walory: , , , ,
Indeks WIG20 próbuje korygować wtorkowe spadki. Przeszkadza mu w tym jednak PZU, które poślizgnęło się na inwestycjach w Alior Bank i Pekao. Na szerokim rynku skalą spadków wyróżniają się gwiazdy koronahossy.
pzu, glcosmed, BIOMEDLUB, komentarz, akcje, indeksy,

Źródło: ATTrader.pl

Nowe rekordy na Wall Street to za mało, żeby dźwignąć warszawskie indeksy. Doskonale to pokazał wtorkowy zjazd WIG20 z 1.858 pkt. do 1.821 pkt. na koniec dnia. Dopóki jednak byki rozdają karty na Wall Street, szanse na mocniejsze spadki w Warszawie są małe. Stąd też dzisiejsza poranna obrona WIG i WIG20 przed spadkami i późniejsze wyjście nad kreskę jest zupełnie naturalnym zachowaniem. Aczkolwiek trzeba mieć świadomość, że nic większego z tego już się nie narodzi.

Pierwsza połowa środowej sesji upływa pod znakiem niewielkich wzrostów indeksów WIG20 i WIG oraz równie niewielkich spadków mWIG40 i sWIG80. Różne są przyczyny takiego zachowania. Wspólne natomiast są wnioski co do przyszłości.

W południe indeks WIG20 rośnie 0,4 proc. W tym samym czasie niemiecki DAX zyskuje 0,55 proc. i francuski CAC40 0,32 proc. Lekko pomagać mogą plusy na kontraktach terminowych na amerykańskie indeksy. Choć tu istnieje obawa przed realizacją zysków na Wall Street po serii wzrostów i nowych historycznych rekordach.

Warszawskim blue chipom ciąży dziś PZU. To jeden z głównych tematów dzisiejszej sesji. W południe akcje największego polskiego ubezpieczyciela spadają o 1,4 proc. do 27,78 zł. Rano przecena była jeszcze większa, bo kurs cofnął się do 27,15 zł. Warto dodać, że przy tym kursie wycena PZU wynosiła 23,44 mld zł i przez moment była niższa od Dino Polska.

Ostatecznie bliskość dołka z ostatnich dni lipca (26,92 zł) powstrzymała spadki i ochroniła kurs przed prawdziwym tąpnięciem. A takie ryzyko istniało, bo po przełamaniu wsparcia na 26,92 zł, kolejnym przystankiem byłby dopiero marcowy dołek na 23,80 zł.

>>Zobacz także: 20 najciekawszych dywidend do zgarnięcia jeszcze w tym sezonie

Kurs PZU w dół pociągnęły odpisy o łącznej wartości 827 mln zł z tytułu nabycia udziałów w Alior Banku i Pekao, które pomniejszą skonsolidowany wyniki finansowy netto. Zarząd ubezpieczyciela poinformował, że utrata wartości z tytułu nabycia udziałów w obu wymienionych bankach wynikała z działań podejmowanych w związku z pandemią COVID-19 i jej skutkami ekonomicznymi. Żeby lepiej zobrazować o jak dużą sumę odpisów chodzi warto przypomnieć, że w I kwartale br. zysk netto PZU sięgnął 116 mln zł, a w całym 2019 roku spółka zarobiła 2,651 mld zł. Raport za I półrocze 2020 roku PZU opublikuje 10 września.

Na szerokim rynku skalą spadków wyróżniały się gwiazdy koronahossy. Akcje Global Cosmed tanieją aż o 13,2 proc. do 6,60 zł po publikacji wstępnych szacunków wyników za I półrocze br. Spółka szacuje, że w pierwszych 6 miesiącach wypracowało 17,7 mln zł zysku EBITDA, przy 177,4 mln zł przychodów ze sprzedaży. To wprawdzie więcej niż rok wcześniej, gdy w analogicznym okresie spółka wypracowała 8,4 mln zysku EBITDA i miała 150,3 mln zł przychodów, ale mając na uwadze 440 proc. covidowego wzrostu cen akcji od początku roku, inwestorzy mogli oczekiwać bardziej spektakularnych wyników.

>>Zobacz także: Koronahossa łapie zadyszkę. Oto 6 wskazówek, jak chronić tegoroczne zyski

Drugi kolejny dzień tanieją też akcje Biomedu Lublin. Kurs spada o 7,1 proc. do 18,20 zł, zbliżając się do dołka na 17,65 zł, który jest ostatnią barierą chroniącą go przed zejściem poniżej 15 zł.

Cieniem na akcjach Biomedu kładzie się uznanie przez dr. Stephena M. Hahn, doradcy prezydenta Trumpa ds. zdrowia, za słuszną krytykę swojej opinii o skuteczności leczenia osoczem. Naukowiec niedawno twierdził, że stosowanie w leczeniu osocza krwi ozdrowieńców zmniejszyło liczbę zgonów o 35 proc. Obecnie wycofał się z tego twierdząc jedynie, że w przypadku pewnej grupy pacjentów terapia działa. Jaki to ma związek z Biomedem? Spółka uruchomił produkcję polskiego leku na COVID-19 na bazie osocza ozdrowieńców.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Alior, BIOMEDLUB, glcosmed, Pekao, PZU)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR