StockWatch.pl

Rada nadzorcza JSW odwołała Daniela Ozona ze stanowiska prezesa

Omawiane walory:

Popierany przez górnicze związki zawodowe Daniel Ozon stracił stanowisko. Po tej decyzji inwestorzy ruszyli do wyprzedaży akcji, a notowania Jastrzębskiej Spółki Węglowej spadły do najniższego poziomu od września 2016 r.

Daniel Ozon odwołany ze stanowiska prezesa JSW. (Fot. JSW)

Obowiązki prezesa JSW tymczasowo przejął Robert Małłek, oddelegowany członek rady nadzorczej.

Daniel Ozon pełnił obowiązki prezesa w jastrzębskiej spółce od marca 2017 r., gdy z funkcji odwołano Tomasza Gawlika. Wcześniej w latach 2006-08 Ozon pełnił funkcję wiceprezesa JSW, dyrektora biura nadzoru właścicielskiego i strategii kapitałowej.

O dymisji Daniela Ozona mówiło się już od dawna. Będąca pod kontrolą resortu energii rada nadzorcza JSW już wcześniej próbowała go odwołać ze stanowiska, ale za każdym razem w jego obronie stawały związki. Ozon zyskał popularność i poparcie wśród związkowców tym, że sprzeciwiał się angażowaniu spółki w inwestycje rządowe. Wcześniej prasa spekulowała m.in. o rozważanej możliwości wykorzystania środków z tzw. funduszu stabilizacyjnego JSW na realizację projektu w Elektrowni Ostrołęka. Dziś w Warszawie związki zawodowe z JSW rozpoczęły protest przed siedzibą Ministerstwa Energii w obronie prezesa. Według nich, decyzja jest niczym innym jak tylko próbą wprowadzenia ręcznego sterowania w spółce przez ministra Krzysztofa Tchórzewskiego i kolejnym działaniem umożliwiającym wyprowadzenie zysków JSW poza firmę. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom JSW

– Pieniądze wypracowane przez górników miałyby zostać przeznaczone na projekt budowy polskiego samochodu elektrycznego we współpracy z niewielką firmą ElectroMobility Poland. Do związkowców dochodzą również informacje o tym, że JSW miałaby kupić aktywa spółki Tauron Wydobycie – informuja przedstawiciele NSZZ „Solidarność”.

Szef górniczej Solidarności dodał, że z „punktu widzenia pracowników JSW minister energii przestał być osobą wiarygodną”.

Nie godzimy się na „ręczne sterowanie” w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Przedsmak tego, co może się stać, mieliśmy w piśmie, jakie 4 czerwca minister Tchórzewski skierował do Rady Nadzorczej JSW, w którym zażądał, aby do momentu wyłonienia zarządu JSW na nową kadencję w spółce nie były podejmowane żadne istotne decyzje. Zwracam uwagę, że zarząd ma zostać powołany w 2019 roku, a więc nie jest wykluczone, że przez kilka miesięcy firma będzie kompletnie sparaliżowana. To się nie mieści w głowie, by wysuwać takie żądania w odniesieniu do spółki giełdowej. Łatwo przewidzieć, że ewentualna realizacja pomysłu ministra wpłynie na wyniki, a – tym samym – na notowania akcji JSW – mówi przewodniczący Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej (ZOK) NSZZ „Solidarność” JSW SA Sławomir Kozłowski.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Spółka jest notowana na GPW od 2011 r. Miała 9,81 mld zł skonsolidowanych przychodów w 2018 roku. Po dzisiejszej decyzji kurs akcji JSW spadł do najniższych poziomów od września 2016 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT jsw, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Fala spadków uderzyła w europejskie giełdy, czerwono na KGHM-ie i JSW

  Pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych sprowadziło warszawską giełdę na ziemię. Po trzech sesjach wzrostów dziś WIG20 zanotował solidną przecenę. Największe spadki zanotowały dziś akcje KGHM, JSW i Orange Polska. 

 • WIG20 coraz bliżej poziomu 2.000 pkt., w grze Ten Square Games i Ursus

  W środę na europejskich giełdach panują minorowe nastroje. GPW nie jest tu wyjątkiem. WIG20 od okrągłego poziomu 2.000 pkt. dzieli już tylko 70 pkt. Winnych trzeba szukać za oceanem. 

 • Wojny handlowe wróciły, w grze JSW i Polimex-Mostostal

  Temat wojen handlowych ponownie rozgrzał światowe giełdy do czerwoności, stając się tym samym tematem numer jeden ostatniego tygodnia sierpnia. Dotyczy to też GPW, gdzie drugim ważnym wątkiem będą wyniki spółek.

 • 9 spółek na dywidendowe dożynki

  Sezon dzielenia zysków powoli dobiega końca. W tegorocznym kalendarium pozostało już około 25 propozycji z dużego i małego parkietu. StockWatch.pl wybrał 9, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.

 • 8 najhojniejszych dywidend z sierpniowego kalendarium

  Sierpień to ostatni moment na dywidendowe żniwa. W drugiej połowie wakacji średnio raz dziennie w jednej ze spółek z dużego lub małego parkietu będzie przypadał dzień ustalenia prawa do zysku. Do wyboru są 24 dywidendy, z czego w ośmiu wypadkach stopa przekracza próg 5 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR