Raport: Polskie firmy i gry na gamescom 2017

Polscy producenci gier wideo będą dobrze widoczni na sierpniowych targach w Kolonii. Branżowa czołówka na stoiskach zaprezentuje kilkanaście tytułów, a mniejsze studia wezmą udział w licznych spotkaniach biznesowych. StockWatch.pl sprawdził, co na największych targach w Europie pokażą giełdowe spółki tworzące gry wideo.

Gamescom rusza 22 sierpnia. Pierwszy dzień jak zwykle będzie zarezerwowany wyłącznie dla przedstawicieli branży oraz mediów. Gracze i szeroka publiczność dołączą drugiego dnia imprezy. (Fot. gamescom)

Tego lata Kolonia na pięć dni zamieni się w światową stolicę cyfrowej rozrywki. Targi u naszego zachodniego sąsiada ruszą 22 sierpnia. W inauguracji po raz pierwszy w historii gamescomu udział weźmie Kanclerz Angela Merkel. Obecność szefowej rządu ma nie tylko wymiar symboliczny. To także sygnał, że przemysł gier to coraz istotniejszy trybik w niemieckiej gospodarce.

Gamescom to jedno z najważniejszych branżowych wydarzeń organizowanych w Europie. Co roku impreza przyciąga setki tysięcy fanów gier z całego świata. W ubiegłym roku targi odwiedziło 345 tys. osób z 97 krajów. Rekordy padły także po stronie wystawców. W sumie w ubiegłorocznej edycji na 193 tys. m.kw. swoje stanowiska miało 877 firm z 54 krajów. Tegoroczny gamescom będzie jeszcze większy. Powierzchnia wzrośnie do 201 tys. m.kw. Rekordowo dużą powierzchnię zarezerwowano pod Indie Arena Booth, czyli strefę przeznaczoną dla niezależnych twórców gier.

W tegorocznych targach udział potwierdzili tacy giganci jak Microsoft, Ubisoft, Sony, Warner Bros, Nintendo, Activision Blizzard czy Electronic Arts. Spośród polskich firm największe stoiska będą mieli branżowi giganci: CD Projekt oraz Techland. W sumie na oficjalnej liście wystawców jest 20 firm, w tym 6 związanych z GPW. Z ustaleń StockWatch.pl wynika, że na targach pojawi się też spora grupa krajowych producentów i wydawców, którzy w kuluarach odbędą wiele ważnych spotkań biznesowych.

Obowiązkowym punktem dla fanów polskich produkcji będą stoiska CD Projektu. Na tegorocznych targach twórcy gry Wiedźmin stawiają przede wszystkim na promocję gry GWINT: Wiedźmińska Gra Karciana. Podczas imprezy odbędzie się oficjalny turniej w najnowszy tytuł studia. W zawodach weźmie udział łącznie 8 zawodników. Siedmiu już wyłoniono podczas kwalifikacji, które zakończyły się 1 sierpnia. Ostatni uczestnik w ramach tzw. dzikiej karty dołączy w wyniku dodatkowych kwalifikacji, które odbędą się na stoisku GWINTA podczas targów gamescom 24 sierpnia. Finał turnieju zaplanowano na 26 sierpnia.

Podczas targów gamescom CD Projekt ujawni także plan e-sportowy dla Gwinta. Łączna powierzchnia, na której branżowy gigant będzie prezentować grę, to ok. 500 m.kw.

– CD Projekt będzie dostępny na dwóch stoiskach. Na pierwszym z nich, umiejscowionym w części publicznej targów (hala 8, stoisko B-021), odwiedzający targi będą mogli rozegrać partyjkę GWINTA. Na tej przestrzeni odbędzie się także oficjalny turniej gry, z pulą nagród 25 tys. dolarów. Na stoisku będą również prowadzone pozostałe atrakcje przygotowane dla graczy przez studio CD Projekt RED. Drugie stoisko znajdujące się w części biznesowej targów (hala 4.1, stoisko C-019) przeznaczone jest dla dziennikarzy i partnerów biznesowych. Odbędą się na nim zamknięte prezentacje związane m.in. z e-sportową strategią CD Projekt. – mówi Karolina Gnaś, IR Manager w CD Projekt SA.

Na dwóch stoiskach zaprezentuje się także wrocławski Techland. O twórcach Dying Light było głośno w ubiegłym miesiącu, za sprawą doniesień nt. planów debiutu na GPW. Według Pulsu Biznesu, prezes i właściciel Techlandu Paweł Marchewka bada grunt i spotyka się z doradcami oraz domami maklerskimi. Rozmowy dotyczą kwestii ewentualnego wejścia na giełdę. Na gamescom Techland wybiera się z dwoma tytułami.

– Na gamescom mamy dwa stoiska: jedno w strefie biznes, dla dziennikarzy i partnerów, a drugie – w konsumenckiej, dla uczestników z biletami. Na obu pokażemy Pure Farming 2018 oraz God’s Trigger. – powiedział Konrad Adamczewski z biura prasowego Techlandu.

Na liście wystawców jest także 11 bit studios. W tym roku twórcy This War of Mine będą mieli własne stoisko na terenie Indie Areny, a jego powierzchnia ma być największa w historii obecności na gamescom. Warszawskie studio w Kolonii zaprezentuje Frostpunka oraz dwie gry z wydawnictwa, w tym Moonlightera. Twórcy specjalnie na niemieckie targi szykują wersję demo swojego flagowego tytułu.


Z kolei CI Games w Kolonii pojawi się wyłącznie w części biznesowej. Przedstawiciele studia podczas targów odbędą serię spotkań z partnerami. Rozmowy mają dotyczyć obecnych i przyszłych projektów spółki.

– Gamescom to wielkie wydarzenie i wspaniała okazja do publicznej prezentacji naszych projektów, ale również możliwość spotkań z partnerami biznesowymi, którym chcemy zaprezentować wizję i plany rozwoju naszych obecnych i przyszłych serii gier. Tegoroczne wydarzenie będzie podstawą dla współpracy z potencjalnymi partnerami biznesowymi przy kolejnych projektach CI Games. – powiedział Marek Tymiński, prezes zarządu CI Games.

Na oficjalnej liście wystawców są jeszcze trzy spółki z NewConnect: Forever Entertainment, QubicGames oraz Jujubee. Pierwsza z nich w Kolonii zaprezentuje cztery tytuły: survival-horror pt. Hollow (demo dostępne jest na platformie Steam), Fear Effect Sedna (gra jest kontynuacją poprzednich części wydanych na PlayStation), Prodigy (gra taktyczna RPG, łącząca rozgrywkę turową i wieloosobową w czasie rzeczywistym) oraz Shadow Over Isolation. Z kolei QubicGames na swoim stoisku zaprezentuje głównie gry dedykowane na konsolę Nintendo Switch.

– Najważniejsze gry które będziemy pokazywać to Robonauts (Nintendo Switch/PS4) i Astro Bears Party (Nintendo Switch). Na nasz stand zaprosiliśmy też naszych partnerów Noobz from Poland, z grą Total Tank Simulator oraz firmy z Azji Circle Entertainment/FlyHighWorks, które będą pokazywać swoje produkcje na Nintendo Switch. – powiedział Jakub Pieczykolan, prezes zarządu QubicGames SA.

Zespół Jujubee jeszcze nie odkrył kart. Plan na targi w Kolonii studio przedstawi dopiero za tydzień. Na majowych Digital Dragons w Krakowie oraz Pixel Heaven w Warszawie zespół prezentował przede wszystkim grę Realpolitiks – najnowsze dzieło studia. Niewykluczone, że w Kolonii Jujubee uchyli też rąbka tajemnicy w kwestii postępów nad grą przygodowo-dokumentalną KURSK.

Mimo iż oficjalna lista na tym się kończy, w Kolonii zobaczymy więcej biało-czerwonych akcentów. Notowany na NewConnect Bloober Team na gamescom wystawi się z polskimi producentami i wydawcami na stoisku grupowym zorganizowanym przez Fundację Indie Games Polska, w sektorze B2B. Spółka będzie mieć swoją własną, zabudowaną powierzchnię wystawienniczą, gdzie będzie pokazywać grę >observer_ dziennikarzom i partnerom biznesowym.

W podobnym charakterze do Kolonii wybierają się przedstawiciele Vivid Games. W tym roku bydgoskie studio stawia na promocję najnowszych gier, w tym Metal Fist i Outer Pioneer, w ramach indywidualnych spotkań biznesowych. Ubiegłoroczny debiutant – PlayWay – też będzie miał swoje akcenty na gamescom. Grę Agony znajdziemy na stoisku Koch Media. Oprócz tego na targach pojawi się wydany przez spółkę 911 Operator Mobile. Krzysztof Kostowski, prezes i założyciel PlayWay dodał, że inne spółki zależne również pojawią się na targach, ale na chwilę obecną nie posiada wszystkich danych. Z doniesień prasowych wiadomo też, że na gamescomie pojawi się The Farm 51 z sieciowym FPS World War 3.

W tym roku w Kolonii zadebiutuje krakowskie studio 7Levels. Spółka przymierza się do wejścia na NewConnect. Docelowo na małym parkiecie chce pojawić się jeszcze w 2017 roku. 7Levels jest już po finansowaniu pre-IPO.

– Podczas tegorocznych targów Gamescom będziemy promować naszą grę Castle of Heart. To pierwsze branżowe wydarzenie, na którym zaprezentujemy zarówno trailer, screeny, jak również grywalne demo na docelowej platformie – konsoli Nintendo Switch. Na Targi wybieramy się wraz z dużą częścią zespołu produkcyjnego. Liczymy na spotkania z wydawcami i mediami z branży oraz zacieśnienie kontaktów z europejskim oddziałem Nintendo. Nasz box będzie częścią dużego stoiska organizacji Indie Games Polska (A-015 pawilon 4.1.) – mówi Krzysztof Król, wiceprezes 7Levels.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, BLOOBER, CDPROJEKT, CIgames, farm51, foreveren, Jujubee, playway, QUBICGMS, vivid, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR