Raport: Polskie gry jadą na Gamescom 2013

Omawiane walory: , , , ,

Już pod koniec sierpnia polscy producenci gier pokażą na targach w Kolonii swoje tytuły, którymi chcą zawojować świat. Rynek już ruszył do gry pod sukcesy niektórych z nich. Sprawdziliśmy co zabiorą do Niemiec polskie spółki z branży elektronicznej rozrywki.

Zaledwie niecały miesiąc dzieli nas od rozpoczęcia największej europejskiej imprezy targowej w branży gier. Niemieckie targi Gamescom organizowane od 5 lat w Kolonii przyciągają z roku na rok coraz więcej odwiedzających. Ich liczba sięga 300 tysięcy osób, przy czym targi są podzielone na najsilniej odwiedzaną część dla graczy, skupioną na prezentacji i promocji nowych gier, oraz na dużo mniejszą część biznesową, przeznaczoną do prowadzenia rozmów handlowych i nawiązywania kontaktów.

Niemieckie targi od strony biznesowej są dużo mniej prestiżowe niż amerykańskie E3 czy Game Developers Conference. Przede wszystkim jest to impreza dla graczy. Tym razem mocnym punktem będą prezentacje nowych konsol firm Sony i Microsoft. Przed rokiem na wystawienie zdecydowały się tylko dwie polskie spółki giełdowe. Tym razem parkiet będzie reprezentowało aż pięć podmiotów. Ustaliliśmy co planują pokazać.

11 bit studios – notowany na NewConnect producent Anomaly Warzone Earth, Anomaly Korea, Anomaly 2 oraz Funky Smugglers i Sleepwalker’s Journey nie podaje, jakie gry pokaże w Kolonii i ile ich będzie. Z informacji branżowych wynika, że mogą to być dwa tytuły, jednak spółka planuje ujawnić nazwy i szczegóły przygotowywanych produkcji dopiero na targach.

CD Projekt – świetnie znany producent dwóch Wiedźminów i trzeciego w przygotowaniu. Według zapowiedzi spółki, premiera gry Wiedźmin 3: Dziki Gon planowana jest na przyszły rok. Na niej koncentruje się aktualnie przekaz marketingowy, choć równolegle cały czas promowana jest gra Cyberpunk 2077 (tu nie ustalono jeszcze daty debiutu).

City Interactive – również bardzo znana spółka z głównego rynku, która zasłynęła Sniperem i zawiodła wielokrotnie przekładaną drugą częścią, zamierza pokazać swoje pozostałe tytuły, do których należy role-playing Lords of the Fallen oraz strzelanina Alien Rage przeznaczona do cyfrowej dystrybucji.

The Farm 51 – spółka z NC będzie prezentować swój główny produkt, czyli grę Deadfall Adventures, której premiera będzie mieć miejsce pod koniec III kwartału. Pokazana będzie także niedawno wydana Painkiller: Hell & Damnation na konsole Xbox360 i PS3. W kuluarach mają toczyć się rozmowy o kolejnych produkcjach, do których należy projekt Get Even.

Vivid Games – także spółka z rynku alternatywnego, będzie pokazywać pierwsze zwiastuny, screeny i gadżety z nowej produkcji premium, a także właśnie na targach ujawni jej tytuł. Ponadto pokaże wersję swojego hitu Real Boxing na konsolę PS Vita, który równolegle będzie promowany też na stoisku firmy Sony.

Na kolonijnych targach będzie oczywiście dużo więcej polskich podmiotów. Wśród nich można wymienić m.in. portal Gry-Online, firmę Game Technologies produkującą kostkę DICE, a także nowe obiecujące studio Crunching Coalas. >> Pełną listę polskich wystawców można znaleźć tutaj.

Motywem przewodnim nadchodzących targów są ważne trendy w branży gier. Jest to bardzo zmienny rynek, który potrafi błyskawicznie ewoluować w różne strony, jak i szybko usychać. Dlatego dla inwestorów, przedsiębiorców, jak i graczy jest emocjonującym, dynamicznym środowiskiem działania i obserwacji. Gamescom wyróżnił najważniejsze trendy na najbliższe lata, do których zalicza:

  • nowe platformy konsolowe: Xbox One i Playstation 4, które mają dać nowe możliwości techniczne dzięki zwiększonej mocy obliczeniowej, jak i mocno wspierać funkcje społecznościowe, tj. udostępnianie swoich rozgrywek, tryb kooperacyjny oraz granie w chmurze 
  • rozwój gier wieloplatformowych i możliwości grania na wielu ekranach, w domu, w pracy i w podróży
  • partycypacja graczy w tworzeniu gier, czy to poprzez rosnącą popularność rozwiązań sandboxowych, czy przez współuczestnictwo w procesie projektowania i realizacji poszczególnych tytułów
  • dalszy rozwój gier mobilnych

Najbliższa odsłona targów odbędzie się w dniach 21-25 sierpnia w Kolonii. >> Więcej informacji na oficjalnej stronie.

Fragment ulotki promującej polskie stoisko na targach Gamescom. Grafika z gry Deadfall Adventures. (Źródło: materiały prasowe)

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, CDPROJEKT, cityinter, farm51, vivid, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR