Rynek gra pod wyjście DSS z kłopotów bez konieczności emisji

Omawiane walory:

Nawet o 20 proc. drożały w poniedziałek rano akcje Dolnośląskich Surowców Skalnych po tym, jak piątkowe walne anulowało uchwały dotyczące emisji akcji i obniżenia ich wartości nominalnej. Przedstawiciele spółki sugerują, że jej sytuacja zaczyna się poprawiać.

Inwestorzy mocno liczą na wyjście DSS z kłopotów i próbują kupować akcje. W ciągu pierwszych 45 minut obrót nie przekroczył wprawdzie 300 tys. zł, ale wzrost ponad 15 proc. od piątkowego zamknięcia póki co nadal się utrzymuje. W sercach wymęczonych spadkami graczy pojawił się optymizm po tym, jak walne zgromadzenie spółki będącej w upadłości układowej uchyliło podjęte w kwietniu uchwały, na mocy których była możliwość dokapitalizowania spółki, ale na zasadach niekorzystnych dla drobnych akcjonariuszy.

– Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie uchyla uchwałę nr 4 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z dnia 20 kwietnia 2012 r. w sprawie warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego, emisji warrantów subskrypcyjnych, wyłączenia w całości prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy oraz zmiany Statutu oraz uchyla uchwałę nr 5 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z dnia 20 kwietnia 2012 r. w sprawie obniżenia kapitału zakładowego Spółki w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego. – czytamy w treści uchwał ze zgromadzenia. >> Pełna treść jest tutaj.

Pierwsze półrocze było dla DSS dramatyczne. Spółka była zmuszona wystąpić o ogłoszenie upadłości, po tym jak utraciła płynność z powodu zatorów płatniczych i wstrzymania wynagrodzenia z tytułu realizowanego środkowego odcinka autostrady A2, którego nie ukończyła na czas. Po audycie jej raport roczny wykazuje gigantyczną dziurę w kapitałach, które na koniec grudnia wyniosły -234 mln zł. Sąd jednak przychylił się do propozycji układowych i zagwarantował spółce ochronę przed wierzycielami. >> Zobacz sam co się działo – przejrzyj wiadomości o spółce DSS.

Jak powiedział prezes Dolnośląskich Surowców Skalnych komentując uchwały walnego zgromadzenia, sytuacja płynnościowa spółki się poprawia. Otrzymała m.in. zwrot VATu, stara się o ściągnięcie należności za realizowane kontrakty, wypłatę odszkodowania z ubezpieczalni oraz o odblokowanie kont bankowych. Do ogłoszenia sukcesu jest jednak jeszcze bardzo daleko. Zgodnie z raportem za I kwartał, łączne zadłużenie spółki wynosiło 886 mln zł, z tego 438 mln zł stanowiły kredyty i pożyczki.

Równie daleka droga jest do odbudowania wartości rynkowej, która aktualnie wynosi niecałe 20 mln zł. Kurs DSS, które zadebiutowała wiosną 2010 roku, spadł o 92 proc., przy czym większość tego spadku miała miejsce na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Już wtedy, kiedy rynek nie miał pojęcia o pogarszającej się sytuacji spółki, pojawiły się pierwsze niepokojące komunikaty takie jak informacja o Zgromadzeniu Obligatariuszy czy zmianach w radzie nadzorczej. >> Prześledź wszystkie komunikaty w formie graficznej na wykresie spółki.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT dss, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Giełda zawiesiła notowania akcji sześciu spółek z głównego parkietu

  Na żądanie Komisji Nadzoru Finansowego zarząd Giełdy za brak raportów rocznych zawiesił obrót akcjami sześciu emitentów. Ukarane spółki od dłuższego czasu znane były z problemów finansowych oraz "groszowego" kursu akcji.

 • Przecena ropy dołuje giełdy, pod kreską KGHM i PGNiG

  Po dziewięciu kolejnych dniach wzrostów inwestorzy na europejskich giełdach zaczynają realizować zyski. Sygnał do zwrotu na rynku dała OPEC, której decyzja o utrzymaniu poziomów wydobycia uderza w notowania spółek naftowych.

 • Decyzja OPEC w centrum uwagi inwestorów, rośnie Kernel i DSS

  Choć podczas czwartkowej sesji można spodziewać się dalszego spadku aktywności inwestorów, to wcale nie musi być ona nieciekawa. Przy mniejszym zaangażowaniu dużego kapitału, można się spodziewać sporej zmienności indeksów. Szczególnie WIG20 będącego instrumentem bazowym dla kontraktów terminowych.

 • Kurs akcji DSS na deskach po niespodziewanym ciosie od banku

  BZ WBK sprawił wierzycielom spółki zależnej DSS niemiłą niespodziankę. W ostatniej chwili bank wycofał się z głosowania za układem. Rafał Abratański, prezes zarządu KKSM komentuje, że był to starannie wyreżyserowany spektakl mający doprowadzić KKSM do likwidacji.

 • Ugoda z Chińczykami okazją do odreagowania na kursie akcji DSS

  Budowlana spółka jest dziś liderem wzrostów na warszawskim parkiecie. DSS dogadał się z Covec w kwestii roszeń, wynikających z umów na budowę autostrady A2. W efekcie kurs akcji dostawcy kruszyw zyskuje nawet 35 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR