Rynkowa chłosta dla trzech giełdowych maruderów

Omawiane walory: , ,

Oto parkietowy Gang Olsena: trzy spółki, które w III kwartale zamiast ścigać się po rekordowe zyski, połamały sobie nogi. Inwestorom nie jest jednak do śmiechu, bo gwałtowna wyprzedaż akcji spowodowała ruinę na kursach. Sprawdziliśmy co mówią ich fundamenty.

Wyniki trzeciego kwartału pokazały, że kryzys panoszy się na całego. Zsumowane wyniki wszystkich spółek z głównego parkietu wskazują dwucyfrowy spadek zysku EBIT. Niestety, oprócz ogólnego spowolnienia, były też fatalne wpadki, zwłaszcza wśród mniejszych spółek. Do czołówki największych przegranych tego sezonu wybraliśmy trzy spółki, które do niedawna cieszyły i oko i rodziły nadzieję, a teraz stały się czarnymi owcami: Eko Export, Sadovaya i Solar Company.

Ostatnio szczególnie głośno jest o tegorocznym debiutancie z branży odzieżowej. Z doniesień Pulsu Biznesu wynika, że fundusze inwestycyjne zwróciły się do KNF o interwencję w sprawie Solar Company. Chodzi o podejrzenie zamieszczenia w prospekcie emisyjnym nierzetelnych wyników finansowych za 2011 r. i przedstawienie nierealnej do zrealizowania prognozy zysku na 2012 r. Do tego niedawno fundusze złożyły wniosek o zwołanie walnego zgromadzenia. >> Jeszcze po pierwszym półroczu osiągnięte wyniki nie przekroczyły nawet 1/5 tego, co zakładano.

W zeszłym miesiącu producent odzieży odwołał prognozę na ten rok, która zakładała 58 mln zł zysku netto. Decyzja ta była bezpośrednio związana z pogorszeniem skonsolidowanych przychodów we wrześniu oraz z obniżeniem wysokości procentowej marży brutto na sprzedaży. Nie rozpieszczają również wyniki po trzecim kwartale. Narastająco po dziewięciu miesiącach grupa ma wypracowane 108,8 mln zł przychodów, wobec 131,1 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny skurczył się z przeszło 40 mln zł do 19,3 mln zł, z zysk netto z 31,1 ml zł do 15,6 mln zł. Do tego spółka w ostatnim raporcie kwartalnym napisała, że aktualnie brak przesłanek, co do odwrócenia bieżących tendencji w zakresie sprzedaży oraz marży brutto w IV kwartale 2012 w branży odzieżowej.

Akcje Solara zadebiutowały na giełdzie w kwietniu z nieznaczną przebitką wobec ceny emisyjnej, która wyniosła 13 zł za sztukę. Od tego czasu walory pozostają w trendzie spadkowym, a na środowej sesji są wyceniane na 7,30 zł, co oznacza 44-proc. przecenę.

>> W ubiegłym okresie były też pozytywne akcenty – zobacz kto nie dał plamy. >> 10 spółek, które z klasą przeszły przez chudy kwartał.

Jeszcze gorszą passę przeżywa Sadovaya. Na początku ubiegłego miesiąca kurs tej spółki ocierał się o 5 zł, a tymczasem w środę akcje są przeceniane na ok. 1,50 zł. Jatka na papierach ukraińskiej kopalni zaczęła się po komunikacie, że spółka z powodu słabego popytu wstrzymuje czasowo wydobycie węgla. W III kwartale grupa uzyskała 8,99 mln USD przychodów ze sprzedaży (-53 proc. r/r), wynik na działalności operacyjnej powiększonej o amortyzację (EBITDA) wyniósł 2,45 mln USD (-38 proc. r/r), a wynik netto opiewał jedynie 476,7 tys. USD, wobec 2,09 mln USD w analogicznym okresie poprzedniego roku (-77 proc. r/r). >> Odwiedź stronę analityczną spółki w serwisie.

– Podsumowując, bardzo słaby rok w wykonaniu GK Sadovaya. Pogorszenie koniunktury widoczne szczególnie w spadających obrotach. W porównaniu do 2011 r. wyniki gorsze na każdym poziomie RZiS. Jakby tego było mało przed grupą bardzo ciężki czwarty kwartał. Informacja o zrealizowanej w październiku sprzedaży pokazuje, iż Sadovaya może mieć problemy z wygenerowaniem dodatniego zysku nawet na poziomie operacyjnym. Wydaje się, iż rynek dyskontuje negatywny scenariusz dalszego pogorszenia wyników. – ocenia Szczepan Łangowski, analityk StockWatch.pl. >> Całą analizę raportu znajdziesz tutaj.

Niedawno spółka podała wyniki produkcji oraz sprzedaży węgla za październik. Wydobycie spadło w poprzednim miesiącu do poziomu 29,9 tys. ton wobec 56 tys. we wrześniu br. (-47 proc. m/m), a w ujęciu r/r o -35 proc. Wolumen sprzedaży zmniejszył się jeszcze mocniej, do poziomu zaledwie 16 tys. ton (-72 proc. m/m), a w ujęciu r/r o -88 proc.

Problem z niebezpiecznie topniejącymi przychodami miał też Eko Export. Producent mikrosfery zanotował olbrzymi spadek sprzedaży z powodu skomplikowanych negocjacji, jakie toczyły się na przestrzeni ubiegłego okresu. W III kwartale przychody spadły do 0,94 mln zł, wobec 11,7 mln zł rok wcześniej. Słabiej wypadł także wynik netto, który wyniósł 2,77 mln zł wobec 3,1 mln zł w analogicznym okresie 2011 r. Natomiast EBIT wzrósł do 4,48 mln zł wobec 3,69 mln zł wcześniej. >> Najnowsze dane finansowe znajdziesz tutaj.

– Liczby wyglądają nieciekawie. Skoro nie ma sprzedaży, to nie może dziwić fakt, że zysk ze sprzedaży nurkuje pod wodę, bo koszty stałe ponosi się cały czas. Strata w III kwartale wyniosła 0,5 mln zł, w porównaniu do 4,5 mln zysku w poprzednim roku. Na poziomie wyniku operacyjnego wynik staje się porównywalny, bo w pozostałej działalności operacyjnej zaraportowano przychody ze sprzedaży technologii na kwotę prawie 4 mln zł.  Zysk netto nie wygląda źle, ale powstał w dość nieoczekiwanym miejscu. Przepływy operacyjne są ujemne, ponieważ odbiorca technologii jeszcze nie zapłacił. W bilansie tego nie widać, ale z rachunku CF wynika, że spółka zaciągnęła 3,7 mln kredytów, jednocześnie udzielając pożyczki obcemu podmiotowi na kwotę 2,6 mln zł. Dodatkowo spółka kupuje akcje własne i to wcale nie za małe kwoty – 1,3 mln zł. Przyznam, że to dziwna konstrukcja i postępowanie, skoro zaciął się core business spółki. – napisał Paweł Bieniek, analityk StockWatch.pl w podsumowaniu wyników kwartalnych.

>> Interesujesz się sytuacją fundamentalną Eko Exportu po wynikach za ostatni kwartał? >> Zobacz całą analizę najnowszego raportu przygotowaną przez analityka portalu StockWatch.pl

Słabe wyniki spółka zasygnalizowała już w II kwartale, który zakończył się spadkiem przychodów oraz zysków. To spora niespodzianka, bo we wcześniejszych okresach spółka systematycznie śrubowała swoje wyniki. Zadyszka widoczna jest także na kursie, który w ostatnich miesiącach zjechał z około 22 zł poniżej 12 zł. Ulgę notowaniom przyniosły dobre wiadomości – niedawno Eko Export poinformował o otrzymaniu zgody z odnośnie budowy stacjonarnej instalacji do pozyskiwania mikrosfery w kazachskiej elektrowni. Do tego drugi komunikat głosił o otrzymaniu potwierdzenia od dużego koncernu z branży budowlanej z Europy Zachodniej na odbiór mikrosfery. To pozwoliło na solidne odbicie i w środę jedna akcja jest wyceniana na ok. 15,50 zł, czyli ponad 30 proc. poniżej szczytu.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ekoexport, sadovaya, solar, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR