Energetyka ciągnie w górę GPW, zagadka wtorkowych wzrostów Aliora rozwiązana

Omawiane walory: , , , , , ,

Spółki energetyczne ciągną warszawską giełdę w górę. Pomagają banki wspierane przez dobre wyniki i odzieżówka wsparta zapowiedziami odmrożenia gospodarki. Ustępująca trzecia fala pandemii martwi tylko akcjonariuszy Mercatora.

pge,enea,tauron,alior,gpw

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Koncerny energetyczne to zdecydowanie jasny punkt środowej sesji na warszawskiej giełdzie. Sesji na swój sposób kluczowej, bo dotychczasowa słabość polskiego rynku akcji właśnie została przełamana.

W południe akcje PGE drożały o 9,5 proc. do 9,558 zł, Tauronu o 9,1 proc. do 10,80 zł, Enei o 6,65 proc. do 8,1 zł, a Enei o 6,65 proc. do 8,1 zł. To wszystko przekładało się na 7-procentowy wzrost subindeksu WIG Energia, który tym samym znalazł się na nowych 2-letnich rekordach. Skąd ten run na akcje? To efekt medialnych doniesień, że w ramach transformacji sektora energetycznego, 18 mld zł długu z wymienionych trzech spółek zostanie wydzielone i przeniesione do Narodowej Agencji bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Mówiąc wprost, inwestorów cieszy próba uzdrowienia sytuacji w sektorze energetycznym, który kiedyś został zmuszony do ratowania kopalń.

Spory udział w dzisiejszych, ponad jednoprocentowych wzrostach na GPW, mają banki. To już efekt pozytywnych niespodzianek w wynikach finansowych Santander Bank Polska i Alior Banku. Przy okazji w przypadku tego ostatniego wyjaśniła się zagadka wczorajszego, dość zaskakującego wzrostu notowań o 3,25 proc., co doprowadziło do wybicia górą z prawie 2-miesięcznej konsolidacji. Były to właśnie wyniki. W pierwszym kwartale bank zarobił netto 108,1 mln zł, czyli o 49,9 proc. więcej niż przed rokiem i aż o 39 proc. więcej niż prognozowali analitycy. Dziś akcje Aliora drożeją o 8,9 proc. do 27,35 zł, testując poziomy nieoglądane od ponad roku i mają otwartą drogę do minimum 30 zł.

Akcje Santander Bank Polska, który również pozytywnie zaskoczył wynikami, drożeją o 2,2 proc. do 214,10 zł. Na podobnej fali „płyną” jeszcze inne banki. Kurs Millennium rośnie o 2,5 proc., Pekao o 1,9 proc., PKO BP o 1,8 proc., a mBanku o 1,77 proc.

Pozytywnego kopa dostała dziś również odzieżówka. Tym razem od premiera Morawieckiego, który przedstawił harmonogram odmrażania gospodarki. W efekcie notowania Solar idą w górę o 5,3 proc., Monnari o 4,9 proc., Wojas o 4,8 proc., Wittchen o 3,7 proc. (spółka opublikowała też raport za 2020), CCC o 2,75 proc. a LPP o 2,2 proc.

To co pomaga odzieżówce, czyli ustępująca trzecia fala pandemii i zapowiedziane na maj odmrażanie gospodarki, w pewien sposób martwi akcjonariuszy spółki Mercator Medical. Dla nich oznacza bowiem koniec nadzwyczajnych zysków. Akcje Mercatora spadają dziś o 2 proc. do 247 zł.

Mocna energetyka i banki to może być zapowiedź przyszłych wzrostów indeksów w Warszawie. Szczególnie, że na fali oczekiwanego silnego popandemicznego odbicia, zyskiwać będą również branże uzależnione od cyklu koniunkturalnego. Dziś więc ponownie pojawiła się na horyzoncie szansa, że ta długo już obserwowana niemoc i relatywna słabość polskiego rynku akcji, wreszcie zostanie przezwyciężona. Może więc w maju trzeba będzie zapomnieć o znanej amerykańskiej regule ” sell in may and go away”? Oby tylko inflacja nie pokrzyżowała tych planów.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Alior, Enea, mercator, PGE, sanpl, solar, TAURONPE)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR